سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

هزینه زیاد بدون بازدهی

چکیده : فردی که در قامت رییس جمهور انتخاب می شود قطعا باید هم دانا باشد و هم توانا. اگر دانا و توانا باشد ضرورتی به حضور پیاپی در استان نیست حال برای احترام به مردم یک بار حضور خوب است اما اینکه برای هر موضوعی به استانها سفر کنند به نظر من برخلاف آن علم مدیریت...


محمد هاشمی رفسنجانی

امروزه مدیریت یک علم است با دقت علوم ریاضی. در علم مدیریت، دو مسئله بسیار مهم است یکی بحث دانایی است و دیگری بحث توانایی است. یعنی یک مدیر خوب در هر بنگاهی که هست از دو بال دانایی و توانایی استفاده می کند و در واقع با استفاده از این دو بال، عملکرد بنگاه را بهینه می کند. بهینه کردن به این معناست که از حداقل هزینه چه مالی و تدارکات، حداکثر بهره وری را داشته باشد. این چارچوب علمی مدیریت است.

در دولت ها سفر استانی مرسوم بود اما در طول چهار سالی که یک نفر رییس جمهور بود یک بار به هر استان سفر می کرد اطلاعات کافی را در ارتباط با مسائل و مشکلات در تهران و مرکز داشتند و نیازی نبود که هزینه کنند و به میدان بروند و از مردم سوال کنند چه می خواهند و چه می گویند. اطلاعات استان، اطلاعات نیازها، امکانات و برنامه ها مشخص بود وقتی به استان سفر می کردند دیدار مردمی بود که نوعی احترام به مردم بود. بعدها همین برنامه های استانی تشریح می شد که فلان پروژه ها انجام می شود. بخشی هم به خواسته های مردمی تعلق داشت که به بزرگی پروژه های بزرگ نبودند مثلا فرض کنید یک ورزشگاه، مدرسه و جاده می خواستند. بنابراین سفر هم موفق بود.
باید سنجید که آیا سفرهای استانی بهینه است یا خیر؟!

اگر رییس جمهور یا کسانی که به استانها سفر می‌کنند آگاهی و دانایی دارند باید سنجید که آیا این سفر، اقدامی بهینه است بدین گونه که با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را دارد یا اینکه هزینه زیادی انجام می شود اما بازدهی ندارد. البته سفرهای استانی مسئولان، به خاطر مسائل حفاظت و ایمنی و اشخاص همراه، هواپیما و ماشین و تعطیلی ادارات و مدارس و بسیج کردن مردم بسیار پرهزینه است اگر ما بحث بهینه را در نظر داریم اگر اطلاعات استان و خواسته های مردم و برنامه ها در اختیار رییس جمهور و وزیر و معاون و بنگاه ها قرار گیرد شاید بهترین شیوه بهینه کردن، پرهیز از سفر و هزینه های اضافی در سفر است و در نهایت همان مبلغ به پروژه های استانی تخصیص یابد.

به هر حال فردی که در قامت رییس جمهور انتخاب می شود قطعا باید هم دانا باشد و هم توانا. اگر دانا و توانا باشد ضرورتی به حضور پیاپی در استان نیست حال برای احترام به مردم یک بار حضور خوب است اما اینکه برای هر موضوعی به استانها سفر کنند به نظر من برخلاف آن علم مدیریت است.

مدیری که اطلاع ندارد و می خواهد به صورت میدانی کسب اطلاع کند مدیر نیست اگر هم اطلاع دارد و می رود و هزینه گزاف روی دست مردم و بیت المال می گذارد در علم مدیریت، محبوبیتی ندارد من نمی توانم خیلی درباره اشخاصی که الان سفر می روند و میزان آگاهی، دانش، توانایی شان اظهارنظر کنم چون تجربه ای از آنها ندیدم.

منبع: جمارانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.