سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه ۱۴ تن از نواندیشان دینی: حفظ جان آدمیان بر عزاداری محرم ترجیح قطعی دارد...

بیانیه ۱۴ تن از نواندیشان دینی: حفظ جان آدمیان بر عزاداری محرم ترجیح قطعی دارد

چکیده :از فقیهان می‌خواهیم موضع قاطع و صریحی در منع عزاداری حضوری بگیرند، از حکومت می‌خواهیم به بازی با جان مردم پایان دهد و از مردم عزادار مصرّانه تقاضا می‌کنیم که از حضور در اجتماعات پرهیز کنند و عزای شهادت امام حسین (ع) را در خانه، به طور خصوصی و به شکل مجازی، برگزار...


در حالی که کشورمان متأسفانه یکی از بالاترین آمار ابتلا به کرونا در جهان و یکی از پایین‌ترین آمار واکسیناسیون در کل دنیا را دارد، در اقدامی پرسش‌برانگیز، دولت جمهوری اسلامی ایران تجمعات محرم را منع نکرده و تنها توصیه به رعایت آداب فاصله‌گذاری اجتماعی کرده است؛ توصیه‌ای عملاً صوری و توخالی که در عقب‌گردی آشکار، به خلاف سال پیش، حتی برگزاری مراسم‌ مذهبی زیر سقف را هم نهی نکرده است.

عموم فقیهان نیز شوربختانه شرکت در مراسم عزاداری حضوری را منع نکرده‌اند، گرچه برخی به این مقدار بسنده نموده که آن را توصیه نکنند. بر اساس منقولات، تنها استثناء‌های برجسته در این میان، موضع قاطع و صریح آیات عظام سیستانی، شبیری زنجانی و بیات زنجانی در تقدم سلامت شهروندان بر عزاداری حضوری و ترجیح عقلی پرهیز از خطر ابتلا به بیماری مسری است.

سهل‌انگاری حکومت و تلخ‌تر از آن، عدم منع اکثر فقیهان از عزاداری حضوری، می‌تواند محرم امسال را زمینه‌ساز شکل‌گیری موج ششم یا لااقل دوام طولانی‌مدت موج پنجم کرونا در ایران کند. در چنین شرایطی که با کمال تأسّف، جان مردم گویا هیچ اهمیتی برای حکومت ندارد و چهره‌ی پاک اسلام نیز می‌رود تا بار دیگر به‌ناحق در انظار جهانیان مخدوش شود، از فقیهان می‌خواهیم موضع قاطع و صریحی در منع عزاداری حضوری بگیرند، از حکومت می‌خواهیم به بازی با جان مردم پایان دهد و از مردم عزادار مصرّانه تقاضا می‌کنیم که از حضور در اجتماعات پرهیز کنند و عزای شهادت امام حسین (ع) را در خانه، به طور خصوصی و به شکل مجازی، برگزار کنند.

از نظر عقلی، انسانی و دینی، حفظ جان آدمیان بر عزاداری حضوری محرم، ترجیح قطعی دارد و تبدیل محل عزای امام حسین (ع) به قتلگاه عزاداران، واجد اِشکال مسلّم اخلاقی و شرعی است؛ چه آنچه را عقل و انسانیت نمی‌پسندد، دین و شرع به‌طریق اولی روا نمی‌دارد. رواج خطای مسلم برخی در برگزاری مراسم‌ عرفی در وضع همه‌گیری کرونا، مانند میهمانی، سفر تفریحی و عروسی، به هیچ عنوان جواز شرعی و اخلاقیِ برگزاری مراسم‌ حضوری مذهبی نمی‌شود.

حسن یوسفی اشکوری، محمدجواد اکبرین، عبدالعلی بازرگان، محمد برقعی، رضا بهشتی‌معز، سروش دباغ، احمد علوی، رضا علیجانی، حسین کمالی، محسن کمالیان، داریوش محمدپور، مهدی ممکن، یاسر میردامادی، صدیقه وسمقی.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.