سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مسئله واکسن و ندای “الیوم” مرجعیت...

مسئله واکسن و ندای “الیوم” مرجعیت

چکیده :تردیدی نیست که در راس تمام احکام فقه شیعه؛ "حفظ جان" انسانهابرهمه چیز مقدم است،مثلادرتمام عبادات غیراز مسئله"جهاد"، حق تقدم با حفظ جان انسان است و این در فقه شیعه آنچنان واضح است که احدی از فقیهان بر آن خُرده نگرفته...


هادی سروش

در تاریخ مرجعیت برگ زرین بنام “الیوم” وجود دارد که مربوط به مسئله انحصار امتیاز توتون بودکه میرزای شیرازی (ره)بایک بیانیه کوتاه با عبارت ؛ ” ‘الیوم’ استعمال توتون درحکم محاربه با امام زمان است!” ؛ آن را “کن فیکون”کرد.

نکته اینجاست که میرزا ننوشت استعمال توتون برخلاف مصالح ملی و یا تقویت بیگانگان است ، بلکه نوشت در حکم محاربه با امام زمان (ع) است تا جلو گیری از هرگونه خدشه ای به عزت و آبروی مسلمین داشته باشد. واین درسِ بزرگی از آن فقیه شجاع برای فقهاء اعصار دیگربه حساب می آید.

امروز مرجعیت شیعه در نجف و در قم ، پشتیبان مردم بوده و در بسیاری از مسائل مهم این سالها ندای “الیوم” داشته اند که جدیدترین آن موضوع گران شدن بنزین و مسئله طالبان و بیان مواضع شفاف در ملاقات با رییس جمهور منتخب و .. بوده است والبته همه ی اینهاپاسخ به مطالبات مردم وایفای مسئولیتی است که خدابرعُهده آنان گذاشته است. و مسئله دسترسی آسان شهروندان به واکسن از مهمترین مسائل امروز است.

مردم در مسئله واکسن؛اگراز مسئولین گلایه‌ دارند،ازعلماء حوزه نیزانتظار دارند که به دفاع از حقِ مسلّم شان بپردازند.
ایران اسلامی با این تمدن و مذهب غنی اهل بیت(ع) چرا باید در واکسن از کشورهای دیگر عقب باشد؟! و عده‌ای برای دریافت واکسن به خارج از کشوربروند!اگرامروزمیرزای شیرازی بوداین شرم چه میفرمود؟

قصه واکسن که قصه پیشگیری از این ویروس پُر بلاست ، با دو حقیقت پیوند دارد ؛ اول با سلامت و حفظ جان مردم و دوم با آبروی کشور و هر کدام از این دو به حُکم عقل واجب قطعی است.

تردیدی نیست که در راس تمام احکام فقه شیعه؛ “حفظ جان” انسانهابرهمه چیز مقدم است،مثلادرتمام عبادات غیراز مسئله”جهاد”، حق تقدم با حفظ جان انسان است و این در فقه شیعه آنچنان واضح است که احدی از فقیهان بر آن خُرده نگرفته است.

حفظ جان؛نه تنها مقدم بر همه احکام است بلکه حتی اگردرجایی عمل به حکمی ضرر هم داشته باشد بازهم حفظ جان از هر ضرری واجب است.

از دیدگاه قرآن شریف ؛ بی توجهی به جان یک شهروند مانند بی توجهی به جان همه شهروندان است ؛《مَنْ قَتَلَ نَفْسَا بِغَیرِ نَفْسٍ أوفَسادٍ فِی الأَرضِ فَکانَّما قَتَلَ النَّاسَ جمیعاً 》(مائده/۳۲)

بایداین مسئله بدیهیِ قرآنی- فقهی یعنی؛ تقدم حفظ جان انسانهاوازبین بردن خطربرای جان حتا یک انسان ، در تمام مسائل سیاسی و اجتماعی و بین المللی پیشتاز باشد.

فرض کنیم یک معاهده ای برای آبرو نظام مصلحت نباشد اما وقتی پای “جان مردم” مطرح باشد همان معاهده ای که امضاءاش حرام بوده، “جائز” میشود.
و اصلا عنوان “معصیت” و یا “خیانت” را از دست میدهد و این حکم روشن عقل است و ؛ در قرآن صراحتاً مورد تاکید قرار گرفته است ؛ ” فَمَنِ اضْطُرَّ غَیْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَلا إِثْمَ عَلَیْهِ‌.” (بقره /۱۷۳)

به تعبیرپیامبررحمت(ع) مردم عیال و خانواده خدا هستندوبایدمحترم باشند و آبرویشان محفوظ باشدو مسئله واکسن کرونا ؛ پیوند با “جان مردم” و “آبروی کشور” دارد و این شوخی بردار و سیاست بردار نیست.

حسرت آن پیامبر رحمت و عقلانیت رسول خاتم (ص) هستیم که آنچنان دلسوز مردم بود که برای سلامت و سعادت امتش جان میداد (ر.ک؛شعراء/۳) و در آخرین سخنرانی رسمی اش در مسجد مدنیه در خطاب به همه مسئولینِ جوامع اسلامی که در آینده زمان می آیند ، فرمود :
“مبادا مردم را گرفتار فقر کنید ، و مبادا آنان را با درگیر کردن به ذلت کشانید.”

نتیجه میگیریم ؛ جان و خون شهروندان و آبروی کشور؛ همانطوریکه “متاع” نیست تا بتوان سر آن با کسی و یا کشوری و یا سیاستی ، معامله کرد ! بلکه در محدوده منویات و یا حیطه اختیارات کسی نیست تا بر اساس نظریات شخصی ، مورد اِعمال نظر قرار گیرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.