سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

این یک انتخابات نیست

چکیده :تفاوت تنها از حیث جامعه‌شناسی سیاسی است. در گذشته ما شاهد وجود یک تصمیم جمعی برای حضور سلبی بودیم که افراد را به تصمیم برای مشارکت می‌کشاند. این تصمیم از کجا آمده بود؟ مهم نیست، مهم نفس حضور مردم در انتخابات...


امین بزرگیان

‏این یک انتخابات نیست. با مشارکت عده‌ای یا بیرون آمدن کسی جز کاندیدای نظام این موقعیت تبدیل به انتخابات نمی‌شود. سؤالی مطرح می‌شود: مگر در گذشته با حجم گسترده حذف‌شدگان ما با انتخابات روبرو بودیم؟ نه. وضعیت حاضر از حیث فلسفه سیاسی فرقی با دوره‌های قبل ندارد. در گذشته هم انتخابات نداشتیم.

تفاوت تنها از حیث جامعه‌شناسی سیاسی است. در گذشته ما شاهد وجود یک تصمیم جمعی برای حضور سلبی بودیم که افراد را به تصمیم برای مشارکت می‌کشاند. این تصمیم از کجا آمده بود؟ مهم نیست، مهم نفس حضور مردم در انتخابات بود.

در دوره پیش رو گویا دیگر هیچ چیزی وجود ندارد، نه از حیث فلسفی و حقوقی و نه از حیث جامعه‌شناختی و روان‌شناختی. حتی «حضور» هم وجود ندارد. نا‌-انتخابات چه بسیار نا‌-انتخابات. نه معنایی ذاتی و اخلاقی در آن وجود دارد نه معنایی اجتماعی و استراتژیک.
سخن من توصیه به حضور یا تحریم انتخابات نیست، بلکه تأکید بر این است که ما بطور مطلق تنها با تصویر انتخابات روبرو هستیم. این یک انتخابات نیست.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.