سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چرا میر حسین مجبور به استعفاء شد؟ “حاکمیت دوگانه” یا “حاکمیت ظاهری و حاکمی...

چرا میر حسین مجبور به استعفاء شد؟ “حاکمیت دوگانه” یا “حاکمیت ظاهری و حاکمیت باطنی”!

چکیده :حسین جعفری ملاحظه ایی بر انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف! انگار بعد از گذشت سال ها دَر بر همان پاشنه ی معیوب سابق می چرخد و چه بسا به شکل حادتر!! و دولتهای مختلف اعم از چپ و راست و اصلاح طلب و اصولگرا از همین ناحیه در معرض فشار و محدویت و بی خاصیت...


حسین جعفری

ملاحظه ایی بر انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف!

انگار بعد از گذشت سال ها دَر بر همان پاشنه ی معیوب سابق می چرخد و چه بسا به شکل حادتر!! و دولتهای مختلف اعم از چپ و راست و اصلاح طلب و اصولگرا از همین ناحیه در معرض فشار و محدویت و بی خاصیت شدن هستند و آن‌ چیزی نیست جز وجود حاکمیت دوگانه! حاکمیت و ایفای نقش دولت منتخب در اداره سطحی کشور و حاکمیت و ایفای نقش دولت منتصب در تعیین همه ی سیاست ها و … !

…و البته صحیح تر و دقیق تر آن است که باید گفت، مدتهاست از مرحله ی حاکمیت دوگانه (که به نوعی اشاره به وجود توازن اندکی میان دو منبع قدرت دارد،) عبور کرده و وارد “حاکمیت ظاهر” و “حاکمیت باطن” شده ایم!، حاکمیتِ دولت متتخب که ظاهری و دکوری اما پاسخگو و در معرض مسئولیت و انتقادات است و حاکمیتِ باطنیِ دولت منتصب که واقعی، در سایه، با قدرتِ مطلق و بی مسئولیت است.

باز خوانی نامه ی استعفاء میر مظلوم‌ محصور، سابقه ی وجود و حضور این بلیه در کشور را عیان‌ می کند و در عین حال روشن می سازد چرا میر حسین تا این حد مورد کینه واقع می شود و چگونه از قدیم الایام بر خط قرمزِ “حق مردم” استوار باقی مانده است‌. میر در بند نشان داده، همچنانکه در گذشته بی دلبستگی به حضور نیم بند و دکوری در قدرت، استعفاء می دهد، در ۸۸ نیز بر عهد خود با مردم‌ استوار مانده و بر همراهی با مردم استقامت نموده و بدلیل ایستادگی بر “حق مردم”، حصر را به جان‌ می خرد!

متن نامه میر حسین به رییس جمهور وقت حضرت حجت الاسلام و المسلمین خامنه ای در خصوص دلائل استعفاء!

بسمه تعالی
مقام محترم ریاست جمهوری
برای آنکه دشمنان اسلام و کشور نتوانند سوء استفاده نمایند، اینجانب در استعفاء نامه خود که برای رسانه ها نیز ارسال گردیده است، دلایل را ذکر نکردم.[اما] با این نیت که ذکر آنها ان شالله در آینده برای کشورمان و دولت های بعدی مفید باشد، بصورت خیلی خلاصه به بیان آنها می پردازم:
۱ـ مسلوب الاختیار شدن دولت در سیاست خارجی. امروز امور افغانستان و عراق و لبنان در دست جنابعالی است. نامه هائی به عنوان کشورهای مختلف نوشته می شود بی آنکه دولت از آنها خبری داشته باشد. (اینجانب به عنوان نخست وزیر از این نامه ها جز در موارد استثنائی و آنهم بطور اتفاقی بی خبرم)

آقای لاریجانی در جایی می گوید از پنج کانال با آمریکا تماس گرفته می شود و بنده بعنوان رئیس هیئت وزیران از این کانالها اطلاعی ندارم.

همه جا صحبت از سیاست های خارجی دولت جمهوری اسلامی است. بدون آنکه دولت از این سیاست ها که در همه جای کشور و جهان بیان می شود، خبر داشته باشد.
۲ـ عملیات برون مرزی که بدون اطلاع و دستور دولت صورت می گیرد. شما بهتر می دانید که تاکنون فاجعه آفرینی و اثر نامطلوب آنها برای کشور چقدر بوده است. بعد از آنکه هواپیمایی ربوده می شود، از آن باخبر می شویم.

متاسفانه و علیرغم همه ضرر و زیانی که این حرکت متوجه کشور کرده است، هنوز نظیر این عملیات می تواند هر لحظه و هر ساعت بنام دولت صورت گیرد.
۳ ـ تجزیه سازمان برنامه و بودجه از نخست وزیری که به دلایل سیاسی صورت گرفت…
۴ـ تجزیه اقتدار مشروع و قانونی دولت و مسئولیت دولت و وزرا توسط شوراهای گوناگون.
۵ـ عدم قدرت اینجانب به پاسخگویی در مقابل اعضا هیات دولت و نمایندگان محترم مجلس در مورد کارهائی که بدون اطلاع دولت، ولی بنام دولت، صورت می گیرد.
۶ ـ در خاتمه لازم می دانم بار دیگر یادآور شوم که این استعفا، العیاذ بالله، بمعنای قهر اینجانب از نظام و دولت جمهوری اسلامی و مسئولین انقلابی آن نیست…
میرحسین موسوی-۱۴ شهریور ۱۳۶۷

تکمله:

۱-تامل در استعفاء میر حسین، نشان‌ می دهد ادعای موسوی خوئینی ها در مورد اینکه؛ اوضاع فعلی نتیجه اراده عالی بوده و دولت ها صرفاً مجری آن اراده ی عالی هستند؛ و”این آمدن‌ها و رفتن‌ها هم خارج از چارچوب ارادهٔ عالی نیست” درست است!

۲- نکته جالب آنکه میر حسین به جهت مفید بودن برای آینده کشور و دولتها نکات و مصادیقی می گوید و استعفاء می کند و طریف هم برای ثبت در آینده، یکی علنی و صریح اعلام‌ می کند و دیگری بافتخار می گوید به وقتِ اجراء‌ مقلدم!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.