سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خانواده‌های معترضان «آزاد شدند»؛ معاون وزیر کشور معترضان آبان را «اراذل و اوباش» ...

خانواده‌های معترضان «آزاد شدند»؛ معاون وزیر کشور معترضان آبان را «اراذل و اوباش» خواند

چکیده :اعتراضات آبان ۹۸ که در ابتدا واکنشی به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین بود، به‌سرعت تغییر جهت داد و حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفت. این اعتراضات اما با سرکوب شدید مواجه شد، به‌طوری که صدها نفر کشته...


در حالی که اخباری از آزادی خانواده‌های بازداشت‌شده معترضان در اصفهان منتشر شده، معاون پارلمانی وزیر کشور معترضان آبان ۱۳۹۸ را «اراذل و اوباش» خوانده و مسئولیت وزیر کشور در کشتار معترضان را رد کرده است.

یک روز پس از انتشار خبر بازداشت خانواده‌های بعضی از قربانیان اعتراضات در اصفهان، خبرها در شبکه‌های اجتماعی حکایت از آن دارد که آنها روز پنج‌شنبه آزاد شده‌اند.

در همین حال محمدجواد کولیوند، معاون پارلمانی وزیر کشور، خواستار برخورد قضایی با نماینده‌ای شده است که خواستار استیضاح وزیر کشور شده و گفته بود که دست او «به خون مردم آلوده است».

بر اساس گزارش رسانه‌های داخل ایران، احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز در مجلس، روز چهارشنبه گفته است که وزیر کشور صلاحیت فعالیت در این سمت را ندارد و دستش به خون مردم آلوده است.

او همچنین به اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اشاره کرده که اخیرا گفته بود خسارت‌هایی که در حوادث آبان ۹۸ به کشور وارد شد «قابل پیشگیری بود و می‌توانست اتفاق نیفتد و تقصیر وزیر کشور در این مورد محرز است».

در واکنش به این اظهار نظر، محمدجواد کولیوند، معاون پارلمانی وزارت کشور، سخنان نماینده تبریز را «ادعاهای گزاف و نسبت‌های خلاف واقع» خوانده و گفت: «در مسیر مقابله با جریان اراذل و اوباش، متاسفانه شماری از شهروندان و ماموران امنیتی کشته شدند.»

اعتراضات آبان ۹۸ که در ابتدا واکنشی به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین بود، به‌سرعت تغییر جهت داد و حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفت. این اعتراضات اما با سرکوب شدید مواجه شد، به‌طوری که صدها نفر کشته شدند.

وزیر‌‌ کشور ایران گفته است که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در این اعتراضات کشته شدند، اما سازمان عفو ‌بین‌الملل با اعلام مشخصات حداقل ۳۰۴ نفر از کشته‌شدگان تأکید کرده است که شمار کشته‌شدگان ممکن است بسیار بیشتر از این عدد باشد.

خبرگزاری رویترز اما ضمن اعلام کشته‌ شدن حداقل ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» خامنه‌ای «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته است «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.

پیش از این مسئولان رده‌های مختلف جمهوری اسلامی نیز معترضان آبان را اراذل و اوباش خوانده بودند.

از جمله آیت‌الله خامنه‌ای صبح روز ۲۶ آبان ۹۸ یعنی دو روز پس از شروع اعتراض به گران‌ شدن بنزین با «اشرار» خواندن معترضان، از «مسئولین حفظ امنیّت کشور» خواسته بود به «وظایف‌شان عمل کنند».

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه هم مردم معترض را «نیروی دشمن» و «اراذل و اوباش» خوانده و گفته بود که «دشمن» این افراد را «از طریق فضای مجازی شناسایی می‌کند» و اگر بنزین هم گران نمی‌شد، «بنا داشت که لشکر خود را تا پایان سال یک جایی وارد صحنه کند».

خانواده‌های کشته‌شدگان آبان اما در مصاحبه با رادیوفردا گفته‌اند که نه ‌تنها شکایت‌های آن‌ها برای معرفی قاتلان فرزندان‌شان بی‌نتیجه مانده و از آن‌ها خواسته شده با دریافت دیه پرونده را مختومه کنند، بلکه تحت فشار قرار گرفته‌اند تا عزیز خود را شهید اعلام کنند و مسئولیت قتل آن‌ها را بر گردن معترضان بیندازند.

این فشارها همچنان ادامه دارد و روز چهارشنبه، ۱۸ فروردین، اتوبوس حامل خانواده برخی کشته‌شدگان اعتراضات خیابانی سال‌های اخیر ایران توقیف و دست‌کم ۲۲ تن از آن‌ها هنگام بازگشت از آرامگاه سردار اسعد بختیاری، از مشروطه‌خواهان ایرانی، بازداشت شدند. گزارش‌ها حکایت از آزادی آنها دارد.

منبع: رادیو فرداDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.