سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

اوکراین در آستانه جنگ

چکیده :آتش تنش ها در اوکراین لحظه به لحظه شعله ورتر می شود. امروز تیتر اول بسیاری از رسانه های دنیا کلمه اوکراین و جنگ را در خود دارد. ولادمیر پوتین با نادیده گرفتن هشدارهای بین المللی به سرعت نیروهای نظامی روسیه را روانه اوکراین کرد و به این ترتیب خاطرات جنگ سرد را زنده کرد....


کلمه- گروه بین الملل: آتش تنش ها در اوکراین لحظه به لحظه شعله ورتر می شود. امروز تیتر اول بسیاری از رسانه های دنیا کلمه اوکراین و جنگ را در خود دارد.

پوتین با نادیده گرفتن هشدارهای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه هرگونه دخالت نظامی روسیه در اوکراین هزینه دار خواهد بود به سرعت نیروهای نظامی روسیه را روانه اوکراین کرد و به این ترتیب خاطرات جنگ سرد را زنده کرد.

نیروهای روسیه کنترل شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را در اختیار گرفته اند و دولت تازه تاسیس کیف نیز نیروهای خود را به حال آماده‌باش در آورده و به روسیه هشدار داده که هر نوع مداخله نظامی در اوکراین به جنگ منجر خواهد شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بلافاصله پس از تایید پارلمان این کشور برای استفاده از ارتش در حمایت از منافع روسیه در سراسر اوکراین دست به کار شد.

به گزارش آسوشیتدپرس اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین نیمه شب شنبه اعلام کرد به نیروهای مسلح این کشور دستور آماده باش کامل به دلیل تهدید تجاوز بالقوه داده است و همین اوضاع را وخیم‌تر کرد.

در دریای سیاه کشتی‌های جنگی اوکراین به محاصره ناوگان دریایی روسیه در آمدند، پایگاه اینترنتی روسیا الیوم نیز گزارش داد که برخی از نظامیان در شبه جزیره «کریمه» به طور دسته‌جمعی به دولت محلی این منطقه خودمختار پیوستند.

تنش در اوکراین پس از آن به اوج خود رسید که مخالفان، دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مورد حمایت روسیه را از قدرت برکنار کرده و دولت موقت تشکیل دادند.

در این شهرهای خارکف، دونتسک و اودسا هواداران روسیه با هواداران دولت اوکراین درگیر شدند. در این سه شهر جمعیت قابل توجهی روسی زبان زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویتالی کلیچکو، قهرمان بوکس و رهبر حزب اپوزیسیون «اتحاد دموکراتیک اوکراین برای اصلاحات» در بیانیه‌ای گفت: به دنبال آغاز مداخله نظامی روسیه در اوکراین، پارلمان کی‌یف باید از فرمانده کل ارتش بخواهد تا بسیج ملی اعلام کند.

از سوی دیگر، یوری لوتسنکو، وزیر کشور سابق اوکراین میان هزاران تن از معترضان اوکراینی در میدان استقلال گفت: روسیه به ما اعلام جنگ کرده است. ما با سلاح به هرگونه مداخله‌ای که در منطقه خودمختار کریمه رخ دهد، واکنش نشان خواهیم داد.

گروه راست افراطی «پراوی سکتور» نیز که اعضایش در مقابل نیروهای ضد شورش اوکراین در اعتراضات ضد ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری برکنار شده اوکراین در خط مقدم بودند، خواستار بسیج ملی علیه روسیه شد.

واکنش آمریکا

به گزارش رویترز، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با پوتین بر حق مردم اوکرین در تصمیم‌گیری برای سرنوشتشان تاکید کرده است. اوباما گفته است که آمریکا حضورش در نشست آمادگی گروه 8 در سوچی را به حالت تعلیق در می‌آورد. او همچنین با رهبران فرانسه و کانادا ائتلاف دیرین غرب علیه روسیه تلفنی گفتگو کرد. کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای تحرکات نظامی روسیه در خاک اوکراین را محکوم کرده است.

اوباما به خبرنگاران گفت: ما در حال حاضر به شدت نگران گزارش‌ها در مورد تحرکات نظامی روسیه در داخل اوکراین هستیم. آمریکا همراه با جامعه بین‌الملل بر این مسئله تایید می‌کند که هرگونه مداخله نظامی در اوکراین هزینه‌هایی به دنبال خواهد داشت. رئیس‌جمهور آمریکا در مورد اینکه گام بعدی آمریکا چه خواهد بود فقط گفت که مقام‌های دولتش همچنان با متحدان اروپایی و همچنین روسیه در تماس مستقیم خواهند بود.

ولادمیر پوتین نیز در این تماس تلفنی که ۹۰ دقیقه به طول کشید، به باراک اوباما گفت که روسیه حق دارد از منافع خود و شهروندان روس‌زبان دفاع کند. بر اساس بیانیه ای که همزمان به وسیله کاخ کرملین منتشر شد، پوتین گفته است شهروندان روسیه در اوکراین در معرض تهدیدهای واقعی هستند.

واکنش های بین المللی

نهاد تصمیم‌گیری‌های سیاسی ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده است که روز یکشنبه 2 مارس نشستی ویژه برگزار می‌کند و همچنین کمیسیون ناتو-اوکراین نیز نشستی خواهد داشت. آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو گفته است که این ائتلاف هماهنگی بسیار نزدیکی در خصوص اوکراین دارد.

به گزارش ایسنا، در همین حال شورای امنیت سازمان ملل نیز نشست علنی نیم ساعته‌ای روز شنبه بعدازظهر پس از رایزنی‌های پشت درهای بسته و به رغم تمامی مخالفت‌های روسیه برای این نشست علنی برگزار کرد و بان کی مون،‌ دبیرکل سازمان ملل و چندین تن از نمایندگان کشورها سخنرانی ایراد کردند.

مارک لیال گرنت، سفیر انگلیس گفت: ما به شدت نگران اوضاع اوکراین به خصوص تحولات 24 ساعت گذشته در این کشور هستیم و برای یافتن توجیهات ادعای روسیه مبنی بر انجام اقدام نظامی در این کشور خواستار برگزاری نشست اضطراری شدیم.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز خواستار برقرار آرامش در اوکراین شده و سخنگوی وی گفت که دبیرکل نگرانی‌ شدید خود را در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین به او اعلام داشته است.

مارتین نسیرکی، سخنگوی بان کی مون گفت که دبیرکل خواستار برقرار آرامش و مذاکرات مستقیم میان تمامی طرفین در اوکراین برای حل و فصل بحران کنونی شده است. به گفته نسیرکی، بان کی مون در سخنان خود حفظ استقلال و تمامیت ارضی را خواستار شده است.

در همین حال رابرت سری، نماینده سازمان ملل که به اوکراین سفر کرده بدون دیدار از منطقه کریمه به درخواست بان کی مون منطقه را ترک کرد.

یوری سرگیوف، نماینده اوکراین در شورای امنیت از این شورا خواست که هرآنچه را در توان دارد هم اکنون برای متوقف کردن آنچه که او آن را تجاوز روسیه خواند، انجام دهد.

از دیگر سو، ویتالی چورکین، نماینده روسیه نیز گفت که دولت کی‌یف باید از رادیکال‌ها پاک شود و هشدار داد که چنین اقداماتی که دولت جدید اوکراین در پیش گرفته می‌تواند منجر به تحولات متفاوتی شود که فدراسیون روسیه در تلاش برای ممانعت از وقوع آن است. وی گفت که مسکو به درخواست دولت حامی روسیه در منطقه خودمختار کریمه که بخشی از اوکراین است در امور این منطقه مداخله کرده است.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز شرایط اوکراین را به دلیل بی‌ثبات شدن بسیار خطرناک خواند و گفت: اکنون وقت آن است که مداخله نظامی روسیه در اوکراین خاتمه یابد. او هشدار داد که اقدامات تحریک آمیز روسیه می‌تواند شرایط را به نقطه عطف برساند. وی با زیر سوال بردن مداخله مستقیم روسیه در اوکراین خواستار اعزام ناظران بین‌المللی به اوکراین برای نظارت بر اوضاع شد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه از تمامی طرف‌های درگیر خواسته تا از اقدامات تنش‌آفرین خودداری کنند. کارل بیلت، وزیر امور خارجه سوئد گفته است که دخالت نظامی روسیه در اوکراین با هدف ایجاد دولتی دست نشانده در کریمه صورت گرفته است. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه خواست تا از تنش‌ها در منطقه بکاهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.