سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ریزش تورم بهمن ماه به اندازه 3 ماه/ کاهش 2.5 درصدی تورم در 5 ماه گذشته...

ریزش تورم بهمن ماه به اندازه 3 ماه/ کاهش 2.5 درصدی تورم در 5 ماه گذشته

چکیده : با رسیدن تورم بهمن ماه به 33.7 درصد این کاهش 1.3 درصدی در یک ماه بیش از کاهش نرخ تورم از شروع نزولی شدن آن است...


با رسیدن تورم بهمن ماه به 33.7 درصد این کاهش 1.3 درصدی در یک ماه بیش از کاهش نرخ تورم از شروع نزولی شدن آن است.

به گزارش ایسنا از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه تورم ماهانه بالغ بر شش درصد افزایش یافت و از 29.8 درصد به 36.2 درصد رسید.

اما از آبان ماه بود که روند تغییرات تورم نسبت به ماه‌های قبل معکوس شده و با شیبی کند روندی نزولی در پیش گرفت به گونه ای که از مهر تا پایان دی ماه سال جاری 1.2 درصد از تورم ماهانه کاسته شده و از 36.2 به 35 درصد رسید.

بر این اساس میزان تغییرات ماهانه به طوری بود که تورم از مهر تا آبان با کاهش 0.3 درصدی از 36.2 به 35.9، از آبان تا آذر با کاهش 0.4 درصدی از 35.9 به 35.5 درصد و از آذر تا دی ماه نیز با کاهش 0.5 درصدی از 35.5 به 35 درصد نزول کرد.

در عین حال اگر چه تورم روند کاهشی را در چند ماه اخیر طی می کند اما مرکز آمار تا بهمن ماه برای هر ماه نسبت به ماه قبل تنها 0.1 درصد افزایش در کاهش را گزارش کرده است که در مجموع بیانگر کاهش 1.2 درصدی در سه ماه ابتدایی دوره کاهشی است.

اما در روزهای اخیر و قبل از اعلام مرکز آمار، نوبخت –معاون برنامه ریزی رییس جمهور- تورم ماهانه بهمن ماه را 33.7 درصد اعلام کرد که این رقم حاکی از کاهش یکباره تورم در دو ماه مانده به پایان سال است به گونه ای که با وجود اینکه اغلب در دو ماه پایانی سال میزان تورم نسبت به ماه های قبل افزایش می‌یابد تغییرات ماهانه در بهمن نسبت به تغییرات ماهانه سه ماه قبل از آن حدود سه برابر است.

این در حالی است که در آبان، آذر و دی حداکثر کاهش نرخ تورم به 0.5 درصد می رسد اما این تغییرات در ماه یازدهم سال جاری به 1.3 درصد افزایش یافته است.

همچنین تورم 33.7 درصدی بهمن ماه بیانگر آن است که از روند افزایش سطح قیمت‌ها در پنج ماه گذشته و از ماه هفتم با 36.2 درصد تا پایان ماه یازدهم حدود 2.5 درصد کاسته شده است.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.