سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از سرگیری محاکمه محمد مرسی در قاهره...

از سرگیری محاکمه محمد مرسی در قاهره

چکیده :محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر، از زندان اسکندریه با هلی‌کوپتر به قاهره آورده شده تا برای از سرگیری محاکمه‌اش در دادگاه حاضر شود....


محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر، از زندان اسکندریه با هلی‌کوپتر به قاهره آورده شده تا برای از سرگیری محاکمه‌اش در دادگاه حاضر شود.

به گزارش بی بی سی، مرسی و چهارده تن از یارانش از حزب اخوان‌المسلمین مصر متهمند که باعث کشته شدن افرادی شده‌اند که در سال ۲۰۱۲ بیرون کاخ ریاست جمهوری دست به اعتراض زده بودند. این یکی از موارد اتهامی محمد مرسی است و دادگاه امروز در همین ارتباط است.

مرسی چهار روز پیش در یک دادگاه دیگر فریاد زد که همچنان رییس جمهور قانونی مصر است. محمد مرسی در ژوئیه گذشته در پی برگزاری تجمع‌های بزرگ اعتراضی علیه وی، با کودتای ارتش برکنار شد.

روز جمعه، پلیس ضد شورش در شهرهای قاهره، اسکندریه و فیوم به سوی صدها تن از طرفداران آقای مرسی گلوله گاز اشک‌آور شلیک کرد. محمد مرسی قرار است به اتهامات مختلف، در چهار مورد جداگانه محاکمه شود.

این اتهامات عبارتند از:

تحریک هوادارانش به ارتکاب به خشونت و قتل در دسامبر سال ۲۰۱۲ زمانی که سعی داشتند اعتراضات مخالفان را بر هم بزنند

تبانی با سازمان های خارجی برای انجام اعمال تروریستی. وی متهم است که با گروه پیکارجوی فلسطینی حماس و گروه لبنانی حزب‌الله یک اتحاد تشکیل داده بود

قتل نگهبانان زندان در سال ۲۰۱۱ در جریان قیام علیه حسنی مبارک، رییس جمهور وقت مصر

اهانت به مقامات قضایی مصر

هواداران اسلام‌گرای آقای مرسی می‌گویند اتهاماتی که علیه وی مطرح شده، انگیزه سیاسی دارد اما مقام‌های مصر می‌گویند محاکمه‌های وی آزاد و عادلانه است.

از سوی دیگر انجمن آزادی اندیشه و بیان مصر (AFTE) در گزارش اخیر خود اعلام کرد: به دنبال سرکوب‌های شدید در حال حاضر 692 دانشجو از دانشگاه‌های این کشور اخراج شده‌اند.

به گزارش ایسنا، تظاهرات دانشجویی در مصر به یک پدیده عادی و روزمره تبدیل شده است.

در این گزارش آمده است در 24 دانشکده در مصر و در نیمه نخست سال تحصیلی جدید، ماهانه به طور میانگین 230 تظاهرات رخ داده است. در پاسخ فشارها و سرکوب‌های بی‌سابقه و نقض حقوق شهروندی در مصر طی ماه‌های اخیر رویهم رفته مخالفت‌ها و اعتراضات دانشجویان افزایش یافته است.

به دنبال این سرکوب‌ها ده‌ها دانشجو نیز به جرم شرکت در تظاهرات در حمایت از «حزب اخوان المسلمین» به بیش از 17 سال حبس محکوم شده‌اند. این اقدامات سبب شده تا رسانه‌های محلی مصر به طور مداوم درباره استقلال فعالیت‌های سیاسی دانشجویان سوال بپرسند. آنها مدعی هستند قیام ناگهانی دانشجویان ناشی از افزایش فعالیت‌های تحت حمایت حزب اخوان المسلمین در بخش‌هایی از مصر است.

به گزارش  «المانیتور»، وزیر کشور مصر نیز مانند رسانه‌ها معتقد است اعتراضات دانشجویی از سوی «حزب اخوان المسلمین» هدایت می‌شود اما پاسخ دولت مصر به جنبش دانشجویان به خوبی منعکس‌کننده حرکت سیاسی این کشور است.

قانون «ضد تظاهرات» که از سوی «شورای عالی دانشگاه‌ها» به عنوان یک اداره تحت نظارت وزارت آموزش عالی مصر تعیین شده، صراحتا هرگونه تجمع سیاسی را در خیابان‌ها و دانشگاه‌های مصر ممنوع می‌کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.