سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشمي‌ رفسنجاني: می گویند هر کس با ما نیست الان حالش خوب نیست...

هاشمي‌ رفسنجاني: می گویند هر کس با ما نیست الان حالش خوب نیست

چکیده : آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني همچنين درباره سوءاستفاده‌هاي صورت گرفته در اين سال‌ها از جمله معروف «ملاك حال فعلي افراد است»امام(ره) گفت: سوء‌استفاده كه مي‌شود. هم اين طرف و هم آن طرف؛ همه كلمات امام(ره) را به ميل خودشان تفسير مي‌كنند. سخنان امام(ره) موقعي بود كه يك دفعه‌ اين نگاه اوج گرفته بود كه همه نيروهايي را كه در زمان شاه ‌كار مي‌كردند يا با انقلاب همراهي نمي‌كردند؛ از كار بركنار كنند و خيلي كارهاي تند ديگر. ايشان آن تذكر را در آنجا دادند و گفتند: اگر اينها آدم‌هاي قابل استفاده و مفيدي هستند و الان ديگر آن حالت را ندارند؛ از آنها استفاده شود البته گناهاني هست كه بخشيده نمي‌شود مثلا دين كه به عهده‌شان هست و بايد اين را بپردازند، مال مردم يا دولت را كه خوردند بايد بپردازند....


آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني مي‌گويد از روز اول و حتي پيش از انقلاب، ما تندرو داشتيم. بعد از انقلاب تندروهاي زيادي از چپ و راست داشتيم. اين تندروها هميشه مزاحم بودند البته منافعي هم داشتند. بالاخره نمي‌شود گفت كه همه كارهايشان مزاحمت است؛ ولي جريان عادي كشور را به هم مي‌ريختند. من فكر مي‌كنم كه تندروها بايد يك مقدار خودشان را تعديل كنند. بالاخره سليقه‌هاي اشخاص را نمي‌توانيم تحميل كنيم. هر كس سليقه‌يي دارد و حتما براي خودشان ادله‌يي هم دارند.

به گزارش انتخاب، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ارتباط با امكان تثبيت جريان اعتدال متشكل از اصلاح‌طلبان و اصولگرايان ميانه‌رو گفت: بستگي به وضع آينده دولت دارد. اگر دولت آن‌گونه كه تا به حال انجام داده، خوب از عهده كارهايش بر بيايد و بتواند همه اهدافي را كه در تبليغات و وعده‌ها آمده؛ اجرايي كند، فكر مي‌كنم اين جريان از لحاظ نيروهاي مردمي در سراسر كشور قوي باشد.

وي همچنين در اين مورد كه تندروهاي دو جناح نمي‌خواهند جريان اعتدال شكل بگيرد، يادآور شد: اميدوارم كه كم‌كم حسن تعادل بين همه جناح‌ها باشد و در اين دعواها سر منافع ملي و منافع عمومي و مردم كلاه نرود.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره احتمال حضور ناطق نوري در انتخابات مجلس نيز گفت: راجع به انتخابات آينده اصلا فكر نكردم كه چگونه خواهد بود و چطور مي‌شود. از خودشان بپرسيد. (با خنده)

آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني همچنين درباره سوءاستفاده‌هاي صورت گرفته در اين سال‌ها از جمله معروف «ملاك حال فعلي افراد است»امام(ره) گفت: سوء‌استفاده كه مي‌شود. هم اين طرف و هم آن طرف؛ همه كلمات امام(ره) را به ميل خودشان تفسير مي‌كنند. سخنان امام(ره) موقعي بود كه يك دفعه‌ اين نگاه اوج گرفته بود كه همه نيروهايي را كه در زمان شاه ‌كار مي‌كردند يا با انقلاب همراهي نمي‌كردند؛ از كار بركنار كنند و خيلي كارهاي تند ديگر. ايشان آن تذكر را در آنجا دادند و گفتند: اگر اينها آدم‌هاي قابل استفاده و مفيدي هستند و الان ديگر آن حالت را ندارند؛ از آنها استفاده شود البته گناهاني هست كه بخشيده نمي‌شود مثلا دين كه به عهده‌شان هست و بايد اين را بپردازند، مال مردم يا دولت را كه خوردند بايد بپردازند. كارهايي هم هست كه مجازات‌هايي دارد. آنها بحث ديني است و اصول زيادي هم دارند.

وي همچنين درباره شأن نزول اين جمله گفت: شأن نزول آن جمله اين بود كه در حذف نيروهاي كاردان سابق افراط نكنند كه اين يك مساله بود. الان كه بحث مي‌كنند؛ هر كسي به ميل خودش استفاده مي‌كند. مثلا به سليقه فلان جريان فلان كس الان مسير خوبي ندارد و در گذشته هم افتخاراتي داشت. مي‌گويند افتخارات گذشته جدا ولي الان خوب نيست. اين مي‌تواند در جايي درست باشد؛ يعني كسي قبلا خيلي خدمات داشته و خوب بوده و خدوم بوده و الان نيست، بله اين مي‌تواند درست باشد ولي با تحليل آنها؛ براي خودشان و با سليقه آنهاست و مي‌گويند هركس با ما نيست، الان حالش خوب نيست كه اگر اين باشد؛ حرف بي‌ربطي است. هركسي با سليقه خودش و با تفكر خودش و با قانون و ملاك‌هاي عمومي موجود؛ فكر و عمل مي‌كند. لذا نبايد اين‌گونه بحث كرد. البته كل مساله درست است.

آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني افزود: يعني اگر بخواهيم درباره كسي قضاوت كنيم؛ بايد وضع فعلي‌اش را در نظر بگيريم. افتخارات گذشته به جاي خود است و نمي‌خواهيم آنها را فراموش كنيم. به نظرم امام(ره) نخستين بار در فرمان هشت ماده‌يي خود و براي رسيدگي به صلاحيت كارمندان و متصديان امور؛ از اشكال‌تراشي‌هاي جاهلانه تندروها گله و تاكيد كرده‌اند كه افراد مفيد و موثر با بهانه‌هاي واهي كنار گذاشته نشوند. فكر مي‌كنم «غمض عين از بعضي از لغزش‌هاي زمان رژيم پهلوي» را آوردند و گفتند: «ميزان حال فعلي اشخاص است»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.