سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشمی: باید به حال جهان اسلام گریست/ تا کی با هم بر سر خلیفه اوّل بجنگیم؟...

هاشمی: باید به حال جهان اسلام گریست/ تا کی با هم بر سر خلیفه اوّل بجنگیم؟

چکیده :آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اگر اخبار فجایعی که امروز در کشورهای اسلامی بگوش می رسد درست باشد ، باید بر حال خود بگرییم، تاکید کرد: اینکه چه کسی اولین خلیفه بوده یا نبوده، مسئله تاریخی است که هیچ سودی برای ما ندارد و نتیجه‌ای از آن نخواهیم گرفت. اینکه آنها چگونه وضو می‌گیرند و نماز می‌خوانند، منطق عقلانی برای تبدیل شدن به اختلاف ندارد و سندی از قرآن و سنت برای اینکه ما با هم اختلاف داشته باشیم وجود ندارد....


آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنرانی اختتامیه کنفرانس اسلامی با بیان اینکه اگر اخبار فجایعی که امروز در کشورهای اسلامی بگوش می رسد درست باشد ، باید بر حال خود بگرییم، تاکید کرد: اینکه چه کسی اولین خلیفه بوده یا نبوده، مسئله تاریخی است که هیچ سودی برای ما ندارد و نتیجه‌ای از آن نخواهیم گرفت. اینکه آنها چگونه وضو می‌گیرند و نماز می‌خوانند، منطق عقلانی برای تبدیل شدن به اختلاف ندارد و سندی از قرآن و سنت برای اینکه ما با هم اختلاف داشته باشیم وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم اختتامیه بیست‌وهفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی اظهارداشت: آیت الله اراکی درمورد هفته وحدت گزارشی ارائه دادند که امید را در دل ها زنده کرد. هیچ یک از دوره‌هایی که هفته وحدت برگزار شده، بی‌نتیجه نبوده اما از آن نتیجه اساسی که از اول در اهداف تاسیس این نهاد مقدس بوده، فاصله داریم لذا انتظار داریم علمای جهان اسلام تلاش مضاعفی کنند.

وی همچنین افزود: متاسفانه امروز شرایطی بر جهان اسلام حاکم است که وضع خطرناکی به خود گرفته است و دقیقا ضد وحدت و دعوت و رسالت پیامبر (ص) است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اختلاف نظر در میان انسان‌ها یک موضوع طبیعی است، گفت: هر انسان اهل اندیشه ای با عقل و معلومات خود راهی را انتخاب می‌کند که ممکن است با افراد دیگر اختلاف‌نظر داشته باشد به این ترتیب اختلاف نظر در میان آنها یک امر طبیعی است و در معارف ما دستوری نسبت به اینکه اختلاف‌نظر را از بین ببریم، وجود ندارد، زیرا اختلاف‌نظر می‌تواند در مذاکرات و استدلال‌ها مفید باشد و اساسا اجتهاد مکمل خاتمیت در اسلام است.

وی با بیان اینکه نباید آن گونه خود را معرفی کنیم که می‌خواهیم اختلاف‌نظرها وجود نداشته باشد، ادامه داد: بنابراین از اختلاف‌نظر، اختلاف عقیده نیز پیش می‌آید و آن هم پذیرفته شده است باید راهی آسان‌تر در نظر بگیریم و آن جلوگیری از نزاع و درگیری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آنچه امروز خطرناک است و متاسفانه در دنیای اسلام شدت بیشتری هم یافته است، تنازع، جنگ و خشونت براساس اختلاف عقیده و نظر است و تبعات بسیار سنگین برای طرفین نزاع دارد و این وظیفه علمای دنیای اسلام من و شما است که همت کنیم در هفته وحدت راهی پیدا کنیم که این وضع تخریبی که شکل جنون وار گرفته است تمام شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین افزود: آثار تخریبی این نزاع در جهان اسلام کم کم حالت جنون به خود گرفته است و اگر فجایعی که در خبرها می بینیم، صحت داشته باشد باید به حال خود بگرییم، از جمله خبر این که دختری 8 ساله در افغانستان و با وعده هایی که برادرش داده بود قصد داشت، کمربند انتحاری را در بین مردم منفجر کند این در حالی است که اسلام دین رحمت و برادری است، چنین عملیاتی در جامعه ای صورت می گیرد که پیامبرش پیام آور رحمت و اخوت و مهربانی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: برای دست یافتن به وحدت باید به سراغ جدی‌ترین مسائل برویم. از جمله اینکه علمای تراز اول اسلام که سخنانشان در جامعه اسلامی نفوذ دارد دور هم بنشینند و مسائل وحدت بخش را مطرح کنند و دولت‌های اسلامی وعده اجرا دهند و حمایت کنند تا شاید جلوی این نزاع های بی حاصل گرفته شود، زیرا آنچه امروز می‌بینیم مراتب تندی از نزاع است که متاسفانه در رسانه‌های مختلف آنها را مشاهده می‌کنیم و این تاسف‌بار است.

وی خاطرنشان کرد: خشونت ها اگر در عصر جاهلیت اتفاق می افتاد قابل انتظار بود اما جای تاسف دارد که امروز در عصر بیداری اسلامی و عصر انفجار اطلاعات، خشونت ها به نام اسلام و عقاید دینی منعکس می شود و بدون شک تاثیر منفی در افراد غیرمسلمان و آنهایی که از بیرون به اسلام نگاه می‌کنند، دارد.

آیت الله هاشمی‌رفسنجانی افزود: اگر دنیای اسلام آموزه های قرآن را رعایت می‌کرد، دچار این وضعیت نمی شد. امت اسلامی یک چهارم همه ملت‌های دنیاست و 60 کشور مستقل به اضافه گروه‌ها و جمعیت‌های زیاد در کشورهای غیراسلامی دارد و شاید بهترین سرمایه‌های الهی در اختیار مسلمانان است. پس چنین امتی می‌تواند امروز بزرگترین قدرت دنیا باشد، اما متاسفانه وضع به گونه‌ای دیگر به پیش رفته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از اینکه امروز به جای اینکه از این سرمایه‌ها برای تحکیم قدرت جهان اسلام استفاده شود، شرایط به گونه‌ای پیش آمده که از آن دور شده‌ایم و بسیاری از امکانات یا خنثی مانده و یا در درگیری‌های بین خود امت تلف می‌شود و دشمنان ما را به جان هم انداخته‌اند.

وی با بیان اینکه تنها دشمنان اسلام از این اختلافات و نزاع‌ها سود خواهند برد، گفت: اختلاف امروز در جهان اسلام به هیچ روی وجه عقلانی، شرعی و دینی ندارد. امروز می‌شود در رسانه‌های مشترک بحث‌های مشترک را که انسان‌های عالم و متقی پشت آن است برای همه فرقه‌ها و مذاهب منتشر کرد و دولت‌ها می‌توانند از آن حمایت اجرایی کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با اشاره به جریان بیداری اسلامی و ابراز تاسف از اینکه این حرکت‌ها در برخی کشورهای مختلف به انحراف کشیده شده است، گفت: دو سال پیش برای بیداری اسلامی خوشحال شدیم که مردم سرنوشت خود را از دست انحصارگرهای بین‌المللی نجات داده و مستقل زندگی می‌کنند و بسیار شیرین بود که مردم یک کشور با آرامش در خیابان‌ها جمع شده‌اند و استبداد و استکبار را برکنده‌اند اما چه شد؛ دوباره این حرکت‌ها تبدیل به نزاع داخلی شد و مردم به جان همدیگر افتادند. متاسفانه وقتی از دور به این صحنه‌ها نگاه می‌کنیم، یک مقدار کارها ابلهانه است.

وی گفت: امروز وضعیت را به گونه ای باید بسازیم که بتوانیم با توجه به آموزهای قرآن قدرتی که خداوند در اختیار ما قرار داده است را محقق کنیم این درحالی است که بیش از 90 درصد مسلمانان با هم اشتراک دارند و تفاوت در جزئیات است ولی کشور های اروپایی با همه اختلافات جدی، اتحادیه تشکیل می دهند و به یکدیگر کمک می کنند.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اگر اعمال ما مطابق مبانی محکم اسلامی باشد، می‌توانیم تفکر خود را برای همه دنیا به عنوان نمونه و الگو نشان دهیم. همانطور که پیامبر اکرم (ص) در زمان حیات خود برنامه عملیاتی در پیش گرفتند که ظرف 10 سال مدینه فاضله‌ای را ایجاد کردند و حال ما برعکس این سنت عمل می‌کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خاطرنشان کرد: نباید تنها به این کنفرانس‌ها و یک هفته وحدت اکتفا کنیم بلکه باید کارهای بزرگ را به وسیله علمای تراز اول پیگیری کنیم که حرف آنها برای مردم حجت است و با کمک عالمان، امت واحده تحقق پیدا کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.