سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محسنی اژه ای: علی جنتی در سطحی نیست که برای قوه قضائیه تعیین تکلیف کند...

محسنی اژه ای: علی جنتی در سطحی نیست که برای قوه قضائیه تعیین تکلیف کند

چکیده : سخنگوی قوه قضائیه به انتشار مصاحبه علی جنتی، وزیر ارشاد با شبکه الجزیره انگلیسی واکنش نشان داد و گفت: آقای علی جنتی در سطحی نیست که تعیین تکلیفی را برای قوه قضاییه انجام...


کلمه – گروه خبر: سخنگوی قوه قضائیه به انتشار مصاحبه علی جنتی، وزیر ارشاد با شبکه الجزیره انگلیسی واکنش نشان داد و گفت: آقای علی جنتی در سطحی نیست که تعیین تکلیفی را برای قوه قضاییه انجام دهد.

به گزارش ایسنا، محسنی‌اژه‌ای در نشستی خبری در این باره اظهار کرد: من ابتدا به اطلاع شما برسانم با رصدی که ما داشته و داریم، به نظر می‌رسد چند ماهی است جریان سازمان یافته خارج از کشور، ضد انقلاب و فراری‌های جریان فتنه دارند علیه قوه قضاییه فضاسازی می‌کنند، فشار می‌آورند و مردم را در همین جهت تحریک می‌کنند.

محسنی‌اژه‌ای بدون روشن ساختن ابعاد دیگر یافته های این رصد، ادامه داد: من امروز این مصاحبه را خواندم. البته ترجمه آن را خواندم و چون شبکه الجزیره انگلیسی آن را منتشر کرده، معلوم نیست آیا درست ترجمه شده است یا خیر. سوال شبکه الجزیره یک سوال جهت‌دار و تحریک‌کننده علیه قوه قضاییه است و اگر یک مسوول هوشمند و زیرک در مقابل یک شبکه خارجی قرار بگیرد، در مقابل این سوال نباید چنین پاسخی بدهد.

علی جنتی در پاسخ خبرنگار که پرسیده بود: «ما به سبب این سیاست گشایش و آشتی جدید است که گفت‌وگو می‌کنیم، ‌فضای جدیدی حاکم شده است. آیا این فضای جدید به قوه‌قضاییه نیز بسط می‌یابد؟» گفته بود: «به هر حال رییس قوه‌مجریه عوض شده ولی (رییس) قوه‌قضاییه عوض نشده و همان وضع سابق را دارد. طبیعی است که دستگاه قضایی ما هم بایستی خودش را با تحولات جدیدی که در کشور پدید آمده است همراه کند. ما امیدواریم این تغییرات را در دستگاه قضایی هم شاهد باشیم.»

وی در بخش دیگری از گفت‌وگویی که مورد اعتراض محسنی اژه ای قرار گرفته، درباره اینکه «آیا الان وقت مناسبی است که عموم مردم روی قوه‌قضاییه و عناصر تندروتر در تهران تاثیر بگذارند؟» پاسخ می‌دهد: «قطعا افکار عمومی تاثیر خودش را روی قوه‌قضاییه و روی پارلمان ما نیز که بیشتر آنها از اصولگرایان هستند، خواهد گذاشت.»

سخنگوی قوه قضاییه درباره بخشی از مصاحبه علی جنتی مبنی بر اینکه قوه قضاییه باید خود را با تحولات جدید در کشور همراه کند، گفت: نمی‌دانم مطلب همین‌طور است که نوشته شده یا خیر. در تماسی هم که با آقای جنتی بوده، گفته‌اند که مصاحبه تحریف شده است، ولی اگر اینطور نباشد، آقای جنتی باید صریحا تکذیب کند و اعتراض شدید خود را نسبت به آن شبکه اعلام کند، زیرا حدود 40 روز است که آن مصاحبه انجام شده اما شبکه الجزیره تا کنون در سه نوبت آن را پخش کرده است. باید دید چه انگیزه‌ای وجود داشته است. آیا در جهت تحریک نیست؟

دادستان کل کشور با اشاره به سن فرزند احمد جنتی، افزود: ثانیا اگر صحیح باشد که ان‌شاءالله نیست، حقیقتا بیان این مطلب در جواب یک سوال شبکه بیگانه سطح قضیه را از یک عنصر سیاسی مذهبی دارای شصت و چند سال سن پایین می‌آورد و اصلا قابل توقع نیست و اصولا هم در سطح آقای علی جنتی نیست که تعیین تکلیفی را برای قوه قضاییه انجام دهد.

محسنی‌اژه‌ای اظهار کرد: افتخار قوه قضاییه این است که در چارچوب قانون موضوعه، قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام عمل کند نه اینکه تابعه جریان‌های روز سیاسی و سیاست‌زده باشد اینکه بگوییم قوه قضاییه باید این کار را بکند، یعنی قانون زیر پا بگذارد و سلیقه‌ای عمل کند؟

وی ادامه داد: من باز هم تاکید می‌کنم که شاید این حرف، حرف ایشان نباشد. اما اگر این حرف باشد، این مساله خیلی سطح ایشان را تنزل می‌دهد و به نظر می‌رسد در حد و سطح یک وزیر سیاسی و فرهنگی نیست که چنین دخالتی را در قوه دیگری داشته باشد و آنها هم خیلی خوششان بیاید و آن را سه بار پخش کنند.

سخنگوی قوه قضاییه در جمع بندی این بخش از سخنان توام با تهدید خود، مدعی شد: برداشت خود من از این قضیه این است که به نظر می‌رسد فشاری که از جریان ضدانقلاب و فتنه وارد می‌شود، حاکی از آن است که قوه قضاییه بسیار قوی، موثر و ضابطه‌مند عمل کرده است وگرنه نیازی نبود اینقدر برنامه‌ریزی و فضاسازی کنند. لذا به نظر می‌رسد اقتدار قوه قضاییه است که اینها را به این واکنش وا داشته است.

محسنی‌اژه‌ای با اظهار نگرانی برای شکل گیری دیکتاتوری در کشور، گفت: ان‌شاءالله همه ما طبق قانون عمل کنیم. زیر پا گذاشتن قانون دیکتاتوری می‌آورد و هرکسی بگوید نباید قانون را اجرا کرد، دیکتاتوری به بار بیاید و مشکلاتی هم از آن ناشی می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره ممنوع‌الخروج شدن مرتضوی و اینکه آیا او برای فردا به دادسرا احضار شده است یا خیر، گفت: اجمالا می‌دانم ممنوع‌الخروج شده و همین روزها احضار شده، اما راجع به فردا نمی‌دانم.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده محمود احمدی‌نژاد گفت که در این باره چیز جدیدی وجود ندارد.

محسنی‌اژه‌ای همچنین درباره آخرین وضعیت بابک زنجانی و اینکه آیا فرد جدیدی در این رابطه دستگیر شده است، یا خیر، گفت: اطلاع جدیدی ندارم و بعید می‌دانم چنین چیزی باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده شلیک محمود کریمی در اتوبان بابایی به نوعی خواستار کش ندادن آن شده گفت: من یک نوبت دیگر در مقابل این سوال قرار گرفتم و گفتم اجازه بدهید تحقیقات پیش برود. خواهشم از همه رسانه‌ها به خصوص صداوسیما این است که مقداری خویشتنداری شود تا مساله جلو برود و ببینیم ماهیت آن چیست.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه من امروز این پرونده را مطالعه کرده‌ام، گفت: یکی از روزنامه‌ها در سه صفحه درباره این موضوع مطالب عجیبی نوشته است و این خیلی باعث تعجب من است که وقتی ابعاد ماجرا روشن نیست، اینطور درباره آن مطلب نوشته شود.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: این اتفاق در تاریخ پنجم دی ماه افتاده و ساعت اتفاق هم بعد از نیمه شب بوده است. البته در ساعات ذکر شده توسط نیروی انتظامی و اظهارات طرف پرونده تفاوت وجود دارد ولی اجمالا باید گفت که این حادثه بعد از نیمه شب رخ داده است.

دادستان کل کشور ادامه داد: سه دستگاه ماشین که دو عدد آنها 206 و یک مزدا بوده در اتوبان بابایی در جهت شرق به غرب در حال حرکت بوده‌اند. بنا بر اظهارات رانندگان یکی از ماشین‌ها در تونل سبقت می‌گیرد و بقیه شروع به سرعت گرفتن می‌کنند. ماشین آقای کریمی که یک نفر بغل دست او بوده و دو نفر دیگر هم در عقب ماشین حضور داشته‌اند، در پشت سر حرکت می‌کردند. در این رابطه کسی که تیر به ماشین او برخورد کرده، اظهار کرده ایشان چند بار چراغ داد تا من کنار بروم و من توجهی نکردم. من از خط وسط کنار آمدم و او فکر کرد من می‌خواهم جلوی او را بگیرم. بعد از آن از طرف ماشین عقبی که همان ماشین آقای کریمی بوده، چند تیر هوایی شلیک شد و یک تیر هم به سمت راست درب پایین یعنی قسمت رکاب برخورد کرد.

وی گفت: این اظهاراتی است که اجمالا صاحب خودرو یعنی راننده پژو گفته است. او همچنین گفته است که ما کنار زدیم و آقای کریمی هم از ماشین پایین آمد و من او را شناختم و بعد خداحافظی کردیم و رفتیم.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: دو ماشینی که جلو رفته بودند متوقف می‌شوند و یکی از آنها برمی‌گردد و در جهت خلاف اتوبان قرار می‌گیرد و منتظر می‌ماند. بعد همدیگر را آنجا می‌شناسند و با هم صحبت می‌کنند و می‌گویند ما نوار شما را داریم و با خوبی و خوشی از هم جدا می‌شوند.

محسنی‌اژه‌ای با بیان این که این مطالب محتویات پرونده است و خود من تحقیقی در این رابطه نکرده‌ام، گفت: فردای آن روز آن فرد می‌گوید من هرکجا که بخواهم ماشین را نشان بدهم می‌پرسند که این ماشین کجا تیر خورده است و به همین جهت به کلانتری مراجعه می‌کنند. اظهارات در کلانتری گرفته می‌شود و بعدا هم از آن دو نفر یعنی رانندگان دو خودروی دیگر هم سوال می‌کنند. البته صحبت‌های رانندگان آن دو ماشین متفاوت است زیرا یکی گفته من اول صدای تیر را نشنیده‌ام و بعد فهمیدم صدای تیر آمده است. یکی دیگر گفته ما آقای کریمی را شناختیم و می‌خواستیم سربه‌سر او بگذاریم.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در این پرونده گفت: برای اینکه در اتوبان تیراندازی شده، تحقیقات مفصلی از سرنشینان هر سه خودرو و آقای کریمی و همچنین فردی که بغل دست او نشسته، انجام شده است و کسی که بغل دست آقای کریمی نشسته، گفته من تیراندازی کرده‌ام.

به این ترتیب آنچه تاکنون مشخص شده این است که این مداح مشهور تیراندازی نکرده و صحبت های رانندگان دو ماشین دیگر هم تناقض دارد!

محسنی‌اژه‌ای البته گفت که در رابطه با همه اینها دارد تحقیقات صورت می‌گیرد و اقدامات غیرمحسوسی هم دارد انجام می‌شود که فعلا از بیان آنها معذور است.

وی گفت: در این پرونده قرار نهایی صادر نشده است و طرف گفته شاکی نیستم، ولی شاید در این هفته یا هفته آینده بازپرس راجع به این موضوع تصمیم‌گیری کند.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا امکان رسیدگی به این موضوع از لحاظ جنبه عمومی وجود دارد، گفت: بستگی به نتیجه تحقیقات نهایی دارد. از لحاظ اینکه شرایط تیراندازی رعایت شده یا نه، امکان دارد.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: من به بازپرس گفتم آیا کروکی وجود دارد یا نه؟ چون من کروکی در پرونده ندیدم و از آن چیزی که می‌خواندم، نمی‌توان گفت این طرف به آن سمت از خودرو شلیک کرده است ولی در هرحال این امر باید کارشناسی شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.