سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئیس جمهور: هجرت از جامعه شکاف زده به جامعه متحد/عکس های خاتمی و هاشمی در دست استقب...

رئیس جمهور: هجرت از جامعه شکاف زده به جامعه متحد/عکس های خاتمی و هاشمی در دست استقبال کنندگان

چکیده :رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "ما در شرایط فعلی نیازمند هجرت هستیم"، این هجرت را هجرت از شرایط فعلی به شرایط مطلوب عنوان...


رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه “ما در شرایط فعلی نیازمند هجرت هستیم”، این هجرت را هجرت از شرایط فعلی به شرایط مطلوب عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در اجتماع مردم خوزستان در مصلای اهواز سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، هجرت مورد نظر خود را هجرت از شرایط رکودی و تورم و گرانی و بیکاری به شرایط اشتغال معرفی کرد.

مصمم به هجرتیم

روحانی در ادامه با بیان اینکه “ما روابط‌مان را با جهان بر مبنای منافع این ملت تنظیم می‌کنیم”، تاکید کرد: ما مصمم به هجرتیم. هجرت از شرایطی که در شأن ملت بزرگ ایران نیست تا رسیدن خواست تا مطلوب ایران.

وی ادامه داد: این هجرت، هجرت از جامعه‌ای است که دیگران برای ما شکاف ایجاد کردند، به یک جامعه متحد.

رییس‌جمهور این هجرت را هجرت به شرایطی معرفی کرد که ایران از جایگاه شایسته در سطح جهان برخوردار باشد.

روحانی همچنین با اشاره به اینکه تا چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی خواهد شد، گفت: توافق ژنو یعنی تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر ملت ایران و شکستن دیوار تحریم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه “امروز پس از خلق حماسه سیاسی ملت بزرگ در 24 خرداد همه جهان در برابر عظمت این ملت به ناچار سر فرود آورده‌اند”، خاطرنشان کرد: ما به حول قوه الهی از منافع و مصالح این ملت دفاع می‌کنیم و به عنوان سربازان خط مقدم شما مردم در کمال قدرت از کشور و منافع ملی حراست می‌کنیم.

 تا سه سال آینده همه زمین‌های خوزستان را آماده کشت می‌کنیم

وی درباره مسائل استان خوزستان نیز گفت: این سرزمین،‌ سرزمینی است که هر مقدار این دولت برای سرمایه‌گذاری تلاش کند، کم است. اولین قدمی که دولت قبل از آغاز این سفر برداشته و بحث‌هایش را انجام داده و به حول قوه الهی شروع می‌کند، احیای کشاورزی استان خوزستان است. ما برای آباد کردن 550 هزار هکتار سرزمین استان به 150 هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که این رقم در دولت پیش‌بینی شده است.

روحانی در ادامه افزود: ما از طریق صندوق توسعه در طول سه سال آینده همه زمین‌ها را آماده کشت می‌کنیم. در سفر رهبری در حدود 17 سال قبل این برنامه مورد تاکید قرار گرفته و قدم‌هایی هم برداشته شده است که باید تکمیل شود. امروز رییس‌جمهور قول می‌دهد که همه توان دولت برای انجام این پروژه بکار گیرد.

برنامه دولت برای احیای کارون

رییس‌جمهور همچنین در مورد رودخانه کارون اظهار کرد: کارون یعنی شریان حیات استان خوزستان،‌ کارون یعنی رودخانه‌ زیبایی‌ها،‌ برای احیای این رودخانه شورای عالی آب دولت تصمیم گرفت از سرشاخه‌های کارون جز برای آب آشامیدنی هیچ اقدام دیگری صورت نگیرد و هر طرح و پروژه‌ای که جزو برنامه بود اکنون متوقف می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه “برای احیای کارون باید مانع وارد شدن فاضلاب به این رودخانه شویم”، خاطرنشان کرد: طرح تصفیه شهر اهواز به سرعت پیگیری می‌شود ما این موضوع در دولت مورد بررسی قرار داده‌ایم و طرح تکمیل این پروژه‌ها را با دادن سرعت لازم در زمانی کوتاه که بعدا اعلام می‌کنم به اتمام می‌رسانیم؛ البته پروژه حل مسأله فاضلاب شهرهای دیگر استان نیز در دستور کار است.

 آب آشامیدنی اهواز هفته آینده وصل می‌شود

به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه سخنرانی خود در جمع مردم اهواز، به مسأله آب در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله شهرهای اهواز، خرمشهر و آبادان اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله به حول و قوه الهی آب آشامیدنی اهواز هفته آینده وصل خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه “برای خرمشهر و آبادان نیز تلاش‌های پیگیری انجام خواهد شد تا در آنجا نیز در زمان کوتاهی این موضوع محقق شود”، به طرح‌های دیگری در مورد استان خوزستان اشاره کرد و افزود: از جمله این طرح‌ها، قطار شهری در اهواز و آزادراه بین بندر امام خمینی(ره) و تهران است که باقیمانده آن باید تکمیل شود.

وی به مشکلات شهرهای خرمشهر و آبادان نیز اشاره کرد و گفت: آنها سمبل مقاومت استان خوزستان در دوران دفاع مقدس هستند. مردم این شهرها در برابر متجاوزان مقاومت کردند.

 حضور هیأتی از عراق در ایران برای بررسی لایروبی اروند

رییس‌جمهور تاکید کرد: برای آبادانی خرمشهر و آبادان دو طرح مدنظر است که از جمله این طرح‌ها، پاکسازی و لایروبی اروندرود است و ما باید این کار را با توافق دولت عراق به ثمر برسانیم.

روحانی با اشاره به سفر چندی پیش نخست‌وزیر عراق به ایران، افزود: در جریان سفر نخست‌وزیر عراق به تهران به صورت مفصل با ایشان صحبت کردیم و به او گفتیم که یکی از راه‌های مهم برای آبادانی آبادان، خرمشهر، بصره و… پاکسازی و لایروبی اروندرود است و توافق کلی در این زمینه حاصل شده و هم اکنون نیز هیأتی از بغداد در تهران است.

وی خطاب به مردم خوزستان ادامه داد: ما تلاش خود را در این مسیر ادامه می‌دهیم تا در اروندرود نه تنها کشتیرانی انجام و آبادانی ایجاد شود بلکه بتوان بخشی از بیکاری که شما به حق برای رفع آن شعار دادید برطرف کنیم.

مصمم هستیم آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کنیم

روحانی با بیان اینکه “امروز شرایط منطقه آزاد اروند مناسب نیست”، اظهار کرد: دولت مصمم است که کل آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد اروند اعلام کند.

رییس‌جمهور افزود: طرح‌هایی که اشاره کردم، موجب شکوفایی و حرکت در این استان خواهد شد. طرح اولی که به آن اشاره کردم موجب می‌شود که ظرف سه سال 550 هزار هکتار به همت مردم و تلاش دولت زیر کشت برود و 300 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند.

 می‌توانیم خوزستان را به شرایط مطلوب برسانیم

روحانی در ادامه با بیان اینکه “ما می‌توانیم با اقدامات مؤثر، خوزستان را از شرایط فعلی به شرایط مطلوب برگردانیم”، گفت: البته در شهرستان‌های دیگر نیز طرح‌های دیگری مورد توجه است که ان‌شاءالله در برنامه‌های مختلف و در رادیو و تلویزیون به عرض ملت ایران خواهیم رساند.

 سخنرانی رییس‌جمهور به زبان عربی

وی ادامه سخنان خود را به زبان عربی انجام داد و به اقشار و طوایف عرب منطقه خوزستان سلام و ارادت خود را ابراز کرد و گفت: خوشحالم که بین شما غیور مردان دیار خوزستان هستم. ما شجاعت شما را فراموش نمی‌کنیم.

رییس‌جمهور خطاب به مردم خوزستان گفت: شما شخصیت‌های بزرگی را به تاریخ تقدیم کرده‌اید و همچنین نمادهای ادبی و فرهنگی و دینی همچون دعبل خزایی،‌ ابی نواس و علی بن مهزیار را داشته‌اید.

روحانی همچنین گفت: شکی نیست که شما می‌توانید مشکلاتی که دارید پشت سر بگذارید، مشکلاتی که متأسفانه ایجاد شده است اما مطمئن باشید که ما در دولت جدید به همه آنچه که شما و قومیت‌ها اهمیت می‌دهید،‌ اهمیت خواهیم داد و این متضمن همان شعار ما در دولت جدید است.

رییس‌جمهور در پایان سخنرانی خود به زبان عربی افزود: ما امروز خدا را شاکریم که توانسته‌ایم به شهر شما بیاییم، شما را زیارت و از چنین فرصت بزرگی استفاده کنیم. ان‌شاءالله بار دیگر به این شهر سفر خواهم کرد و از میزبانی شما متشکرم و دست تک تک شما را با محبت و گرمی می‌فشارم.

 حاشیه‌های مراسم

به گزارش ایسنا، در بدو ورود روحانی به مصلی، مردم حاضر با شعارهایی نظیر «روحانی سرافراز خوش‌آمدی به اهواز»، «صل علی محمد یاور رهبر آمد» و «دسته گل محمدی به شهر ما خوش‌آمدی» از حضور وی استقبال کردند.

برخی از حاضران عکس‌هایی از رییس‌جمهور و همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی و برخی عکس های رهبری به همراه پرچم ایران در دست داشتند.

بر اساس این گزارش، در اولین حضور رییس‌جمهور در جمع مردم اهواز چندین گونی حامی نامه‌ها و مطالبات مردم که به صورت مکتوب درآمده بود، جمع‌آوری شد و در اختیار تیم همراه رییس‌جمهور قرار گرفت.

با وجود اینکه اولین سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جمع مردم خوزستان با تأخیر چند ساعته – به دلیل تأخیر در پرواز بخاطر مه‌آلود بودن آسمان اهواز – برگزار شد اما مردم خوزستان با استقبال زیاد از رییس دولت تدبیر و امید، این مراسم را به جلسه‌ای برای طرح مطالبات خود از رییس دولت قرار دادند.

مشکل گرانی مسکن، وضعیت آب استان و تهیه اقلام و بیکاری توجه به مشکلات مربوط به آبادانی استان از جمله مطالباتی بود که مردم خوزستان و شهر اهواز در قالب پلاکاردهایی، پیگیری آن را از رییس دولت درخواست کردند.

در طول مراسم سخنرانی در مصلای اهواز، مردم حاضر با در دست داشتن تصاویری از رییس‌جمهور، تصاویر مشترک هاشمی‌ رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی،‌ حسن روحانی و برخی با عکس های رهبری به ابراز احساسات نسبت به حضور رییس‌جمهور در استان خود پرداختند.

برخی وزرا و معاونان رییس دولت تدبیر و امید که بعضاً پیش از حضور رییس‌جمهور وارد استان خوزستان شده بودند، در طول سخنرانی رییس‌جمهور در مصلی و در جمع مردم حضور داشتند.

در مراسم سخنرانی رییس‌جمهور در مصلای اهواز، نمایندگانی از قبایل استان با پوشش‌های خاص خود حاضر بودند.

صحبت‌های رییس‌جمهور به زبان عربی در بخش پایانی سخنرانی‌اش با استقبال چشمگیر حاضران مواجه شد و با تشویق و تکان دادن دست برای رییس‌جمهور، سخنان او را تائید می‌کردند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.