سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حسن روحانی به اجلاس داووس می‌رود...

حسن روحانی به اجلاس داووس می‌رود

چکیده :رئیس جمهوری ایران، قرار است در مجمع جهانی اقتصاد در داووس شرکت کند. این اجلاس با کنفرانس ژنو۲ درباره سوریه که آن هم در سوئیس برگزار می‌شود، هم‌زمان شده است....


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، قرار است در مجمع جهانی اقتصاد در داووس شرکت کند. این اجلاس با کنفرانس ژنو۲ درباره سوریه که آن هم در سوئیس برگزار می‌شود، هم‌زمان شده است.

به گزارش بی بی سی، منابع خبری تایید کرده‌اند که حسن روحانی در اجلاس داووس امسال شرکت می‌کند. این اولین سفر روحانی به اروپا از زمانی است که به ریاست جمهوری رسیده است.

او پیش‌تر برای شرکت در اجلاس شانگهای، به بیشکک قرقیزستان و برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نیویورک آمریکا سفر کرده بود.

این نشست قرار است روزهای ۲۲ تا ۲۵ ژانویه (۲ تا ۵ بهمن ماه) در داووس سوئیس برگزار شود.

خبرگزاری مهر نوشته است دبیر اجرایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد به تهران سفر کرده بود تا رئیس‌جمهوری ایران را برای شرکت در مجمع داووس دعوت کند.

گزارش شده که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل هم عازم این نشست است. خبرگزاری رویترز از قول برگزارکنندگان این مجمع نوشته که حضور این دو تایید شده است.

مجمع جهانی اقتصاد یک سازمان مستقل است که با هدف بهبود وضعیت جهان، هر سال تاجران، سیاستمداران و دانشگاهیان را در داووس سوئیس گرد هم می‌آورد.

اجلاس داووس امسال هم‌زمان با کنفرانس ژنو۲ برای پایان‌دادن به بحران سوریه در ژنو سوئیس برگزار می‌شود. ژنو و داووس کمتر از ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارند.

با مخالفت ایالات متحده، ایران به نشست ژنو۲ دعوت نشده اما وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که ایران می‌تواند در حاشیه این نشست، به پیداکردن راه‌حلی برای بحران سوریه کمک کند.

ایران از پیش گفته بود به شرطی در اجلاس ژنو۲ شرکت می‌کند که هیچ پیش‌شرطی برای این حضور در نظر گرفته نشود.

آمریکا گفته است ایران در صورتی می‌تواند در این اجلاس باشد که اعلامیه پایانی نشست قبلی در ژنو درباره سوریه را بپذیرد که در آن تاکید شده است بشار اسد در آینده حکومت سوریه نباید نقشی داشته باشد.

مقامات سوریه تایید کرده‌اند که به نشست ژنو۲ نماینده می‌فرستند و در آن حضور دارند.

شعار نشست امسال داووس، “شکل‌دهی دوباره جهان: پیآمدها برای جامعه، سیاست و اقتصاد” است.

این اولین اجلاس داووس از زمانی است که حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران رسیده است. پیش از این در سال ۲۰۰۴ میلادی نیز محمد خاتمی که رئیس جمهوری وقت ایران بود، در این اجلاس شرکت کرده بود.

آقای خاتمی پس از ریاست جمهوری نیز در سال ۲۰۰۷ میلادی در اجلاس داووس شرکت کرد. او در یک نشست سخنرانی کرد که جان کری هم در آن حضور داشت و سخن گفت.

کری که در آن نشست کنار محمد خاتمی نشسته بود، آن‌زمان نماینده سنای آمریکا بود و حالا وزیر امور خارجه این کشور است. جان کری در ماه‌های گذشته برای سرگرفتن یک توافق دیپلماتیک با ایران درباره برنامه هسته‌ای تلاش کرده است.

مقامات دیگری از ایران در این اجلاس حضور داشته‌اند؛ از جمله محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه وقت ایران، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، محمدجواد لاریجانی، رئیس مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.