سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » غرضی: این گونه که زنجانی می گوید، پفک خریده نه نفت...

غرضی: این گونه که زنجانی می گوید، پفک خریده نه نفت

چکیده :در دوران تحریم که خریدار نمی‌تواند پولش را منتقل کند، پول در حساب بدهکار می‌ماند اما باید به نوعی و با یافتن راهکاری پولش را به بانک بپردازد. بابک زنجانی هم نحوی فروشش محرز است و باید همین کار را...


کلمه- گروه خبر: یک هفته از بازداشت “بابک زنجانی” سوپر میلیاردر جوان ایرانی می‌گذرد. یک هفته پیش از بازداشت او، خبری در خصوص تسویه حساب بابک زنجانی با وزارت نفت منتشر شد اما بعدها مشخص شد که نه تنها پولی به وزارت نفت داده نشده بلکه بابک زنجانی برای این اثبات پرداخت حدود دو ملیلیارد دلار پول نفت ،از طریق بانک مرکزی تاجیکستان سند سازی کرده است.

برای بررسی بیشتر نحوه فروش نفت و چگونگی روش دریافت هزینه فروش نفت به سراغ وزیر نفت دولت سوم رفتیم. کسی که به زعم خودش در دوران جنگ تحمیلی که فروش نفت شرایط ویژه ای داشت توانست هم خوب نفت بفروشد هم پول نفت را خوب وارد کشور کند. به قول خودش بی کم و کاست.

محمد غرضی به تدبیر می‌گوید: در دوران تحریم که خریدار نمی‌تواند پولش را منتقل کند، پول در حساب بدهکار می‌ماند اما باید به نوعی و با یافتن راهکاری پولش را به بانک بپردازد. بابک زنجانی هم نحوی فروشش محرز است و باید همین کار را می‌کرد.

غرضی معتقد است وقتی دولت روحانی بتواند بر امور تسلط پیدا کند باید به سمت تنبیه خطا کاران برود،و خطا کار باید طوری تنبیه شود که ضررمجددی متوجه جامعه نشود.به گفته غرضی تعداد تخلف های کلان مالی که هنوز فضا برای افشای آنها مهیا نشده بیشتر است.

او تاکید می کند: وقتی قانون از تقدس بیافتد و دور زده شود حقوق ملی پایمال می‌شود.

 

*چه عواملی باعث به وجود آمدن پرونده هایی مانند پرونده بابک زنجانی شده است؟

دروغ.

*چه ربطی یه دروغ دارد؟

اینکه بابک زنجانی الان می‌گوید در زمان مرحوم نوربخش مثلا راننده بوده است و آقای نوربخش به ایشان دلار می‌داده که برود در بازار بفروشد و روزی 17 میلیون کاسب باشد ،شبهه ایجاد می‌کند.این دروغ است. چرا؟ چون مرحوم نور بخش از دنیا رفته این حرف‌ها مطرح شده است. چون ما که نزدیک به بیست سال در این نظام وزیر بودیم هر وقت چه در زمان مرحوم نوربخش و چه آقای قاسمی و دیگر رئیسان بانک مرکزی ، برای دریافت و پرداخت ریال و ارز به بانک مرکزی مراجعه می‌کردیم قوانین بسیار سفت و محکم بود.

*ولی در آن زمان چند بار ارز هم به بیرون فروخته شد.

بله، ولی حتی همان زمان هم که بحث تعدیل بازار برای کاهش قیمت ارز مطرح شد و یکی دو دفعه ارز در بازار فروخته شد. اما دور از ذهن است که این ارز را به بابک زنجانی داده باشند تا او بفروشد. ارزمورد نظر جهت فروش در اختیار بانک‌ها قرار گرفت نه مردم عادی. از این رو این شائبه در ذهن ایجاد می‌شود که آنچه آقای زنجانی می‌گوید شبهه سنگینی است و چون مرحوم نوربخش از این دنیا رفته الان این حرف‌ها زده می‌شود. این حرف‌ها هم به نوربخش برمی گردد و هم به دولت‌هایی که مرحوم نوربخش در آن‌ها سمت داشته .کسی سیستم را بشناسد می داند این حرف زنجانی دورغ است.

*شما خودتان در دولت سوم وزیر نفت بودید،آیا نوع معمله وزارت نفت دولت احمدی نژاد با بابک زنجانی را تایید می کنید ؟

من چون وزیر نفت بودم میدانم نفت باید به کسی فروخته شود که هم اعتبار و سابقه داخلی داشته باشد و در بازارهای دیگر دنیا ادم معتبری باشد.پول خرید نفت را هم بانک مرکزی بریزد. پفک که نیست نفت است. این طور که اقای زنجانی با وزارت نفت ایران برخورد کرده بیشتر به تلاش برای معامله پفک می ماند تا خرید و فروش نفت.

*در دوران تحریم چطور؛ می گویند زنجانی نفت را فروخته اما تحریم باعث شده نتواند پول را به داخل انتقال دهد؟

در دوران تحریم که خریدار نمی‌تواند پول خرید نفت را انتقال دهد، پول در حساب بدهکارمی ماند. اما باید به نوعی و با یافتن راهکاری پولش را به بانک مرکزی برساند. بابک زنجانی هم باید همین کار را می‌کرد چون فروش نفت توسط او محرز است و این اعداد و ارقام احراز شده است و نمی‌تواند مورد تعدی اشخاص قرار گیرد. این حرف‌ها من را دچار ابهام می‌کند. فرض کنید مثلا می‌خواهند طبق یک قاعده ای که در دنیا عرف است ومعامله می‌شود، طلا بخرند؛ و یک طرف آن هم دولت است. حالا ممکن است بگویند به خاطر تحریم‌ها 2 تا 5 دلار قیمت بیشتر است، ولی وقتی می گویند نماینده دولت آنجا حضور دارد و امکان انتقال پول از طرق مختلف نیز امکان پذیر نیست جای تامل دارد و من این حرف‌ها را خیلی متوجه نمی‌شوم. حال در نوعی دیگر مثلا از یک طرف نفت می‌فروشند وکارخانه و…می‌خرند. این‌ها همه جای ابهام دارد.

*آیا در زمان وزارت شما هم اتفاقی نظیر این افتاد؟

ابدا؛ قوانین و مقررات داخلی و بین المللی جلوی هر گونه خلاف و سوء استفاده را می‌گرفت. یک کلمه در بازار نفت رایج است و آن اینکه :هیچ معامله ای در بازار نفت در سطح جهانی پنهان نمی‌ماند.

*فکر می‌کنید چند نمونه دیگر نظیر بابک زنجانی وجود داشته باشد؟

قاعدتا اگر موارد دیگری باشد حتما قائده و قانون را رعایت کرده‌اند که کسی حرفی نمی‌زند. چون در دولت نهم و دهم 600 ،700میلیارد دلار پول نفت جابه جا شده وسهم بابک زنجانی فقط 75 میلیارد دلار بوده ،پس احتمال بدهید که کسان دیگری هم بوده‌اند اما چون قانون را رعایت کرده‌اند صدای کسی در نیامده لابد. البته من مطمئن هستم به زدوی پرونده های جدیدی باز می شود.بگذارید روحانی مسلط شود خیلی ها باید حساب پس بدهند.خیلی ها هم کم کاری کرده اند.

*چه کسانی کم کاری کرده‌اند؟

هم قانون رعایت نشده و هم اقتدار دولت اعمال نشده است. پس مشخص است که دولت و نهادهای نظارتی وظیفه شان را درست انجام نداده اند.دولت دستگاه مکلفی است که اختیارات بسیار فراوانی دارد .مثلا دولت می‌تواند یک مناقصه ای را برگزارکند و فرضا به نفر اول ندهد و به نفر دوم بدهد.این از اختیارات دولت است و قانونی و درست هم هست.مثل اینکه کسی چیزی را بخرد ولی دولت بگوید چون اعتبار تو را قبول ندارم به تو نمی‌دهم. بنابراین دولت اختیار دارد و می‌تواند به برنده مناقصه کار را واگذار نکند. در این اختیار هم کاملا قانونمند است و ما از این اختیارات استفاده کردیم. من احتمال می‌دهم این اختیارات در دولت نهم و دهم دست اشخاص افتاده و قانون اعمال نشده. به نظرم دولت گذشته درست عمل نکرده زنجانی هم نمی توانسته بدون کمک برخی در دولت گذشته چنین کرده باشد.

*چرا تا الان هیچ واکنش جدی و رسمی صورت نگرفته است؟

چه کسی باید واکنش نشان می داد.

مثلا خود شما؟

من چکاره بودم که اعتراض کنم.اصلا صدای من به کجا می رسید.البته بالاخره متهم کردن دولت تضعیف قدرت سیاسی بود و ما نمی‌خواستیم اینطور باشد و بیگانگان سوء استفاده کنند. لذا به خدا پناه می‌برم از این فساد های مالی.مردم هم به خدا پناه ببرند.من می‌خواهم درد و دوا را با هم بگویم ،نه اینکه خدای نا کرده ما هم جزو کسانی باشیم که نظام را تضعیف کنیم. دشمنان که مترصد چنین مسائلی هستند خدا را خوش نمی‌آید که از داخل هم خودمان به نظام ضربه بزنیم.الان مشغول شدن به گذشته برای اداره کشور خیلی مفید نیست.ما بایستی با تمام توانمان ایستادگی کنیم تا این دولت در اداره کشور موفق باشد و بتواند کشور را به نحو احسنت اداره کند. هر وقت دولت روحانی توانست بر کل امور تسلط پیدا کند آنوقت باید به سمت کسانی که خطا کرده‌اند برویم و آن‌ها را تنبیه کنیم.

*بحث میلیارد ها دلار پول است. دولت برای اداره کشور به این پول نیاز دارد؟

خطا کارها را طوری تنبیه کنیم که به جامعه ضرر مجدد نزنند .

*پس فعلا باید بابک زنجانی به امان خدا واگذار کنیم؟

نه، اگربخواهیم به امان خدا بگذاریم گرفتاری‌های جامعه تایید می‌شود و این خطاها در جامعه تسری پیدا می کند. اما بدون جنجال دنبال خطا کارها برویم بهتر است.پشت پرده ها را بگذاریم برای بعد.

مصاحبه از جواد مرشدی

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.