سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » 44 زندانی سیاسی در پیامی برای درگذشت ماندلا: سركوبگرى ستم پيشگان او را به سوى انتقام...

44 زندانی سیاسی در پیامی برای درگذشت ماندلا: سركوبگرى ستم پيشگان او را به سوى انتقام و حبس مخالفان سوق نداد

چکیده :ماندلا به همه كوشندگان آزاديخواه آموخت كه پس از پيروزى مى توان نيروى سركوبگر رژيم پيشين را بخشيد و در مدار بى پايان انتقام و خشونت سقوط نكرد. او اما اگر مى گفت كه گذشته استبداد خيز را فراموش نكنيم نه از آن رو بود كه گونه اى كينه ورزى را در يادها همچنان زنده نگاه دارد بلكه به آن جهت بود كه از خاطر نبريم هر لحظه امكان اعاده و بازسازى ديكتاتورى بويژه در سايه ظاهرى حقانيت و كسوت مبارزه به صورتى فراخ دستانه تر متصور است....


44 زندانی سیاسی از زندان های اوین و رجایی شهر و کارون اهواز در پیامی به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا، آزادی خواه و مبارز، نام وی را گرامی داشته و آرزو کرده اند که شيوه مبارزاتى او در هم آوايى با سنتهاى انسان دوستانه و پرارج سرزمينمان، پديد آورنده ميراث بزرگى باشد كه بر سنگينى و گران جانى هاى موانع واپس گرايانه و آزادى ستيز موجود فائق آيد.

به گزارش کلمه، این زندانیان سیاسی که خود نیز در مقابل ستم سر خم نکرده و در راه به دست آمدن آزادی در زندان به سر می برند در بخشی از پیام خود نوشته اند: ماندلا به همه كوشندگان آزاديخواه آموخت كه پس از پيروزى مى توان نيروى سركوبگر رژيم پيشين را بخشيد و در مدار بى پايان انتقام و خشونت سقوط نكرد. او اما اگر مى گفت كه گذشته استبداد خيز را فراموش نكنيم نه از آن رو بود كه گونه اى كينه ورزى را در يادها همچنان زنده نگاه دارد بلكه به آن جهت بود كه از خاطر نبريم هر لحظه امكان اعاده و بازسازى ديكتاتورى بويژه در سايه ظاهرى حقانيت و كسوت مبارزه به صورتى فراخ دستانه تر متصور است. به همين دليل بود كه ماندلا در لحظه اى از قدرت كناره گرفت كه با سالها مبارزه و كسب محبوبيتى بى نظير مى توانست به صورت رهبرى بلامنازع، مادام العمر بر سر قدرت بماند.

متن این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

آزاديخواه بزرگ و مبارز خستگى ناپذير، نلسون ماندلا سرانجام به نقطه پايان مسير دشوار كوشش بى مانند خويش رسيد. وى قريب سه دهه حبس و ستم را بى پروا اما فروتن پذيرفت و لحظه اى نيز وسوسه فروگذارى وظيفه در نفى آپارتايد و تبعيض و تامين عدالت در او فرصت موجوديت نيافت. ماندلا از معدود نمونه هاى يك رهبر آزادى بخش بود كه سركوبگرى ستم پيشگان او را به سوى انتقام و حبس و كشتارهاى بى رحمانه مخالفان سوق نداد. براى ماندلا مبارزه آزاديخواهانه ضرورتا حقانيت قضاوت و سركوب براى نيروى انقلابى فراهم نمى آورد و فراتر از آن قدمت مبارزه، متضمن ايجاد ضرورت و حق حكومت بر مردم نبود.

ماندلا به همه كوشندگان آزاديخواه آموخت كه پس از پيروزى مى توان نيروى سركوبگر رژيم پيشين را بخشيد و در مدار بى پايان انتقام و خشونت سقوط نكرد. او اما اگر مى گفت كه گذشته استبداد خيز را فراموش نكنيم نه از آن رو بود كه گونه اى كينه ورزى را در يادها همچنان زنده نگاه دارد بلكه به آن جهت بود كه از خاطر نبريم هر لحظه امكان اعاده و بازسازى ديكتاتورى بويژه در سايه ظاهرى حقانيت و كسوت مبارزه به صورتى فراخ دستانه تر متصور است. به همين دليل بود كه ماندلا در لحظه اى از قدرت كناره گرفت كه با سالها مبارزه و كسب محبوبيتى بى نظير مى توانست به صورت رهبرى بلامنازع، مادام العمر بر سر قدرت بماند.

قلم فرسايى درباره اخلاق مبارزاتى ماندلا كافى نخواهد بود اگر كه نيروى آزاديخواه كنونى در ايران، گذشته پر افت و خيز خويش را بدرستى و منصفانه در معرض نقد و ارزيابى قرار ندهد و آن را در چارچوب چشم اندازى دموكراتيك براى آينده جمع بندى نكند.

نام بزرگ ماندلا را گرامى مى داريم و آرزو مى كنيم شيوه مبارزاتى او در هم آوايى با سنتهاى انسان دوستانه و پرارج سرزمينمان، پديد آورنده ميراث بزرگى باشد كه بر سنگينى و گران جانى هاى موانع واپس گرايانه و آزادى ستيز موجود فائق آيد.

اسامى امضا كنندگان :

١. حسن اسدى زيدآبادى

2. امير اسلامى

3. رضا انتصارى

4. اكبر امينى

5.عماد بهاور

6. اميد بهروزى

7.قربان بهزاديان نژاد

8. مصطفى تاجزاده

9. نادر جانى

10. امين چالاكى

11. مهدى خدايى

12. مصطفى دانشجو

13. محمد داورى

14. مجيد درى

15. امير خسرو دليرثانى

16. هوتن دولتى

17. محمدصادق ربانى املشى

18.عليرضا رجايى

١٩. محمد رضايى

20. حسين رونقى ملكى

21. مصطفى ريسمان باف

22. عبدالفتاح سلطانى

23. سيدمحمد سيف زاده

24. آروين صداقت كيش

25. ابوالفضل عابدينى

26. مصطفى عبدى

27. بهزاد عرب گل

28. سيامك قادرى

29. ابوالفضل قديانى

30. افشين كرم پور

31. حميد كرواسى

32.جعفر گنجى

33. مسعود لدنى

34. حميدرضا مرادى

35. سعيد مدنى

36. مهدى معتمدى مهر

37. عبدالله مومنى

38.نصور نقى پور

39. ضياء نبوى

4-. مصطفى نيلى

41. محمد امين هادوى

42.سيداحمد هاشمى

43. فرشيد يداللهى

44. محمدحسن يوسف پورسيفىDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.