سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حسین مرعشی در همایش آینده سیاسی ایران: امیدواریم حصر پایان یابد...

حسین مرعشی در همایش آینده سیاسی ایران: امیدواریم حصر پایان یابد

چکیده :حسین مرعشی در همایش آینده سیاسی ایران با بیان اینکه امیدواریم با توجه قوه قضائیه در کنار تدابیر سیاسی دولت تدبیر و امید، شاهد رفع حصر دوستانمان باشیم، خاطرنشان ساخت: با توجه به خواست مردم در این خصوص، امیدواریم برخی دوستان و مسئولان در نهادهای مختلف تلاش نکنند اثبات کنند اتفاقی در کشور نیفتاده است در حالی که اتفاق مهمی افتاده است....


حسین مرعشی در همایش آینده سیاسی ایران با بیان اینکه امیدواریم با توجه قوه قضائیه در کنار تدابیر سیاسی دولت تدبیر و امید، شاهد رفع حصر دوستانمان باشیم، خاطرنشان ساخت: با توجه به خواست مردم در این خصوص، امیدواریم برخی دوستان و مسئولان در نهادهای مختلف تلاش نکنند اثبات کنند اتفاقی در کشور نیفتاده است در حالی که اتفاق مهمی افتاده است.

به گزارش پویش همایش آینده سیاسی ایران به همت سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار و با حضور جمعی از اصلاح‌طلبان برگزار شد.

الهه کولایی: انتخابات ریاست جمهوری اوج بلوغ سیاسی ایرانیان بود

الهه کولایی به عنوان اولین سخنران این همایش گفت: مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری 92 اوج بلوغ سیاسی خود را نشان دادند و از تجربیات ارزشمند خود و دیگران استفاده کردند و نشان دادند که باز هم به صندوق آرا به عنوان بهترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر برای حرکت به دموکراسی اعتقاد دارند.

این استاد دانشگاه و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی عصر امروز در نشست « آینده سیاسی ایران» که از سوی سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار برگزار شده بود، با بیان اینکه “در کشور از سرمایه‌ها و فرصت‌های خود گاه به نحو احسن استفاده نکرده‌ایم”، به برخی از تجربیات تاریخی ملت ایران در مقاطع مختلف اشاره کرد و گفت: تکاپو و تلاش‌هایی در بین ایرانیان برای دستیابی به جایگاه بهتر در طول تاریخ وجود داشته که از جمله آن می‌توان به بحث انقلاب مشروطه اشاره کرد.

وی با اشاره به اهداف ملت ایران در انقلاب مشروطه یادآور شد: مردم ایران در این انقلاب برای وارد کردن قانون به کشور در راستای رفع استبداد تلاش کردند، چراکه تصور داشتند با تصویب قانون اساسی قدرت مهار می‌شود و قانون اساسی حقوق و آزادی‌های مردم را مشخص می‌کند ولی این تلاش‌ها و فداکاری‌ها با دیکتاتوری رضاخان خاتمه پیدا کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در مقاطع بعدی نیز این تلاش‌ها و تحرکات ادامه داشت و ما شاهد جنبش‌های قابل توجهی بودیم که از جمله می‌توان به جنبش ملی شدن صنعت نفت که برای دیگر کشورهای منطقه گاه تبدیل به الگو شد، اشاره کنیم. در این ارتباط بدون توجه به موزانه قدرت در نظام بین‌الملل تلاش‌های ارزشمندی صورت گرفت ولی حاصل این جنبش چه بود؟ بعداً دیدیم که در پی این تلاش‌ها، قراردادی اجرایی می‌شود که ناقض این تلاش‌ها بود و نظام دیکتاتوری این دستاوردها را زیر سوال می‌برد.

وی با بیان اینکه “ایران جزو کشورهایی محسوب می‌شود که در آن، محیط بین‌المللی و سازوکارهای خارجی، تحولات داخلی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد”، گفت: بر اساس نگاه علمی نمی‌توان از ساختار بین‌المللی برای بررسی پدیده‌ها غفلت کرد، چراکه این عامل مؤثری است.

کولایی همچنین با بیان اینکه “انقلاب در شرایطی پیروز شد که ساختار دو قطبی در جهان وجود داشت”، گفت: در چارچوب چنین نظامی انقلاب اسلامی رخ داد و در حرکت جدیدی که ملت ایران آغاز کرد، دین و ارزش‌های الهی بسیار مؤثر بود. در واقع این حرکت جدید به نام دین و بر اساس آرمان‌های الهی صورت گرفت که برای ایرانیان در طول تاریخ 1400 ساله از ارزش زیادی برخوردار بوده است و این موضوع مبنای یک نظام سیاسی در ایران برای خروج از استبداد و عقب‌ماندگی شد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه “با پیروزی انقلاب اسلامی زلزله‌ای در سطح منطقه وقوع یافت و در چارچوب نظام دوقطبی نگرانی‌هایی از این تحول ایجاد شد”، ادامه داد: ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که حتی در موقعی که خواسته منزوی شود، جهان به او اجازه چنین موضوعی را نداده است. مثلاً در طول جنگ جهانی اول و دوم می‌بینیم که ایران موضع بی‌طرفی و انزوا را اتخاذ می‌کند ولی نیروهای نظامی کشورهای درگیر در این دو جنگ خاک ایران را مورد توجه خود قرار می‌دهند و بررسی‌ها به ما نشان می‌دهد که اگر ایران حتی بخواهد نمی‌تواند منزوی شود.

وی با بیان اینکه “با فروپاشی شوروی، با فضای جدیدی مواجه شدیم”، افزود: در پی این اتفاق، فرصت‌هایی برای ما ایجاد شد که ما از این فرصت‌ها به نحو احسن استفاده نکردیم. فروپاشی شوروی موقعیت جغرافیایی ما را برجسته و فرصت مغتنمی را ایجاد کرد. در واقع مائده آسمانی که بر ما ناظر شد، لقمه جویده شده‌ای بود که باید قورت می‌دادیم ولی دادیم بیرون. ما متأسفانه به دلیل نگاه ایدئولوژیک بر سیاست داخلی و خارجی و تحت تأثیر بایدها و نبایدهایی و بدون توجه به واقعیت‌ها چنین فرصت‌هایی را از دست داده‌ایم.

کولایی اضافه کرد: فرآیندهای داخلی کشور برای دموکراتیک شدن، توزیع قدرت و پذیرفته شدن سهم مناسب قدرت هیچ‌گاه از فراز و فرودهای بین‌المللی و تحولات بیرونی جدا نبوده است.

وی با بیان اینکه “متأسفانه گاه با نگاه ساده‌انگارانه‌ای به تبیین مسائل سیاسی پرداخته‌ایم و چون با انبوهی از اخبار مواجه بوده‌ایم، فکر نکردیم که هر کدام از آنها در کجای پازل قرار می‌گیرد”، گفت: این موضوع یکی از عواقب علم نشمردن علوم سیاسی و علوم انسانی در کشور ماست. باید نگاه مبتنی بر واقعیت به مسائل داشت و با رویکرد علمی به تنظیم روابط با کشورها و تعامل با جامعه جهانی بپردازیم. ما باید بر بازی برد – برد تاکید داشته باشیم. تاکید بر بازی برد – باخت شاید در مقطعی منافع ما را به پیش ببرد ولی در نگاه طولانی‌مدت، بازی‌ای نیست که تأمین‌کننده منافع ما باشد.

این نماینده پیشین مجلس با استقبال از توافق ژنو و همچنین تلاش دولت برای تعامل با کشورهای، منطقه خاطرنشان کرد: رقبا و مخالفان ما تلاش می‌کنند حس بی‌اعتمادی را در منطقه گسترش دهند. امیدواریم که در دوران جدید شاهد این باشیم که از فرصت‌هایی که در سطح بین‌الملل ایجاد می‌شود به نحو مطلوب‌تری بتوانیم استفاده کنیم و به مانند قبل شاهد از دست رفتن قدرت نباشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه “در مقطعی شاهد ایجاد موج‌های دموکراتیک‌سازی و انقلاب‌های رنگی در آسیای میانه و منطقه قفقاز بودیم”، اظهار کرد: متأسفانه در این روند شاهد بودیم که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بر موج مطالبات مردم این کشورها سوار شدند و گاه موج این انقلاب‌ها به تقویت نظام‌های اقتدارگرا در برخی از کشورها مانند ازبکستان در آن منطقه کمک کرد.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به انتخابات سال 92 گفت: آنچه که در ایران رخ داد، اوج بلوغ سیاسی بود و مردم ایران از تجربیات ارزشمند خود و دیگران استفاده کردند و نشان دادند که باز هم به صندوق آرا به عنوان بهترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر برای حرکت کردن به سمت دموکراسی اعتقاد دارند. در واقع 24 خرداد گامی به سمت جلو در یک رویکرد اعتدالی بود و پرهیز از آنچه در سال‌های گذشته هزینه‌های گزافی را برای کشور ما تحمیل کرد.

کولایی با بیان اینکه “در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران یکی از مسائل مورد توجه در سطح بین‌المللی بوده است”، گفت: ما در گذشته گاه بدون استفاده از رویکرد مناسب در تعامل منطقه‌ای و جهان به کارت بازی دیگران تبدیل شده بودیم و باور دارم که در فضای ایجاد شده در کشور، بر اساس رویکرد واقع‌گرایانه و با توجه به سطح توسعه کشور و تجربیاتی که در اختیار داریم و همچنین شیوه اعتدالی که ملت ایران انتخاب کرده و تلاش دارد اصلاح از درون به نظام صورت بگیرد، این مسائل به قدرتمند شدن جامعه و سامان یافتن نیروهای اجتماعی کمک می‌کند.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: وقتی دموکراسی از داخل خانه شکل نگیرد، پایداری نخواهد داشت و وقتی نهادهای دموکراتیک با فرهنگ دموکراتیک همراه نشوند، به ثمر نخواهند نشست.

حسین مرعشی: امیدواریم حصر پایان یابد

حسین مرعشی عضو حزب کارگزاران در همایش سازمان دانشجویی، با اشاره به روی کار آمدن دولت یازدهم، اظهار داشت: اکنون همان طور که مردم خواسته‌اند و بنیانگذار انقلاب به دنبالش بود، رای مردم تعیین کننده بوده و امیدواریم پاره‌ای از مسئولان قوا که با رای مردم انتخاب نمی‌شوند، به خواست مردم بی‌اعتنایی نکنند.

وی با بیان اینکه سرمایه اصلی مملکت مردم هستند، گفت: ما باید این واقعیت را بپذیریم و اگر امروز نشاط و موفقیت در عرصه‌های بین‌المللی صورت گرفته، به برکت حضور مردم است. حالا اگر کسی رای مستقیم از مردم نمی‌گیرد و فکر می‌کند نباید به رای مردم اعتنا کند، شاید نشان از عقب‌ماندگی‌اش باشد.

این فعال سیاسی تاکید کرد: کشور در همین مدت کوتاه استقرار دولت جدید، دچار تحولات اساسی شده و آقای روحانی بخش مهمی از وظایف خود را انجام داده است. در این مدت شان ریاست جمهوری ایران بازسازی شده و ایران در تراز کشور پهناورمان ظاهر شده است.

مرعشی افزود: امیدواریم با توجه قوه قضائیه در کنار تدابیر سیاسی دولت تدبیر و امید، شاهد رفع حصر دوستانمان باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به خواست مردم در این خصوص، امیدواریم برخی دوستان و مسئولان در نهادهای مختلف تلاش نکنند اثبات کنند اتفاقی در کشور نیفتاده است در حالی که اتفاق مهمی افتاده است.

وی افزود: امروز هیچ ایرانی در هیچ کجای دنیا نگران نیست وقتی رئیس‌جمهور کشورش پشت تریبون رفت، چه بحران و لطمه‌ای وارد خواهد شد.

مرعشی با بیان اینکه در سال 84 مناظره‌ای با آقای کلهر داشته، گفت: بسیار مشتاقم که تلویزیون این مناظره را پخش کند من در آنجا گفتم ما داریم برای ایران رئیس‌جمهور انتخاب می‌کنیم اینجا یک کشور تازه متولد شده در دنیای سیاسی نیست بلکه کشوری دارای اهمیت در منطقه است.

وی ادامه داد: همین که یک رئیس‌جمهور در تراز ایران انتخاب کردیم شاهد بودیم 55 هیئت خارجی به ایران آمدند و دنیا درهایش را برای مذاکرات عادلانه باز کرد و گره‌هایی که می‌رفت تا به بحران تبدیل شود، کم کم باز شد.

سخنگوی حزب کارگزاران افزود: اتفاقی که در ژنو افتاد فراتر از متنی بود که امضا شد. در ژنو، یک نقطه عطف اتفاق افتاده و ایران و کشورهای طرف مقابل از بحران تغییر جهت دادند.

مرعشی گفت: اکنون بخش خصوصی و نخبگان می‌توانند با این دولت حرف بزند زیرا شخصیت‌هایی در دولت مستقر شده‌اند که در برای دیگران احترام قائلند در حالی که در 7 سال گذشته خیلی‌ها تلاش می‌کردند با دولت گفت‌وگو نکنند.

وی با بیان اینکه این دولت حق ندارد موفق نشود، گفت: این دولت متعلق به آقای روحانی یا وزرا نیست متعلق به ملتی است که در اوج ناامیدی، امید آفرید. دولت حق ندارد نسبت به آرمان‌ها و خواسته‌های اصلاحاتی این جامعه کم توجهی کند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: ما اصلا ظرفیت اینکه خدای ناکرده دوباره کشور به صاحبان افکار کوچک و عقده‌های گشوده نشده سپرده شود را نداریم. هم دولت هم دانشجویان باید جدی باشند و کوچکترین انحراف از معیارها را باید گوشزد کنیم.

مرعشی در ادامه سخنانش تصریح کرد: زمانی که آقای خاتمی رئیس‌جمهور شد، مهم نبود که خاتمی انتخاب شده، مهم این بود که مردم او را انتخاب کردند دولت آقای روحانی هم کشور را به سمتی ببرد که مردم قدرت انتخاب داشته باشند.

وی افزود: یکی از معضلات ما این بود که فکر می‌کردیم تک حزبی و تک صدایی امری مقدس است. ما باید بپذیریم همه تحت تاثیر افکاری بودیم که در جنگ سرد بر دنیای مترقی حاکم بود. فکر می‌کردیم داشتن یک رهبر کاریزما و مقدس و یک امت یا خلقی یکپارچه یک امری ایده‌آل است. لذا شاهد بودیم بعد از انقلاب اسلامی، حزب جمهوری تشکیل شد و 90 درصد مجلس را مال خود کرد. اگر در آن زمان به جای تقویت یک حزب، دو حزب داشتیم ظرفیت الان ما بهتر بود.

سخنگوی حزب کارگزاران افزود: در دوم خرداد وقتی خاتمی با رای 70 درصدی اصلاح طلبان حاکم شد، فکر می‌کردیم باید یک حزب باشد امروز هم این خطر وجود دارد که اگر فکر کنیم ائتلافی که در اصلاحات به وجود آمده باید تک صدایی باشد دچار مشکل می‌شویم. ما باید به دنبال رقابت در سیاست باشیم.

وی ادامه داد: ‌ما باید به دنبال خواسته‌های خود باشیم اما نه با استفاده از ابزارهای حکومتی. یکی از انتقاداتی که ما به رقیب‌مان داریم این است که نباید از نهادهای داوری حکومتی و نظامی سوءاستفاده کنند.

وی افزود: سپاه با نیروهای انقلابی شکل گرفت و بسیاری از مردم در لشکرهای آن در جبهه جنگیدند اما کسی حق ندارند سپاه را به نفع یک جریان مصادره کند. سپاه یک نهاد عمومی است و باید عزیز و قوی باشد ولی نباید در سیاست دخالت کند.

مرعشی تاکید کرد: ما باید رقیب را تشویق کنیم به جای استفاده نابجا از نهادهای داوری، با مردم زندگی و حرکت کنند و پایگاهشان را در میان مردم بازسازی کنند.

جواد اطاعت : سرشاخ شدن با آمریکا برای کشور ما منافعی در بر ندارد

جواد اطاعت با بیان این‌که در توافقنامه ژنو تصریح شده است که ایران حق غنی‌سازی اورانیوم دارد،افزود: با این وجود مسوولان آمریکا برای مصرف داخلی خود به این حق ایران اذعان نمی‌کنند.

وی همچنین گفت: امتیازاتی که در ژنو به طرف غربی داده‌ایم، ارزش امتیازاتی را که گرفته‌ایم داشته است. دولت با رویکرد واقع‌بینانه‌ای این توافقنامه را پذیرفته است و من امیدوارم گام‌های بعدی هم برداشته شود تا کشور از این مخمصه رهایی یابد.

این استاد دانشگاه شهیدبهشتی همچنین افزود: ما باید با جهان رویکرد تعاملی داشته باشیم و با امکانات خود به سمت توسعه پیش برویم و بدانیم سرشاخ شدن با آمریکا برای کشور ما منافعی در بر ندارد.

اطاعت در پایان افزود: آمریکا به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه فقط به دنبال محاصره و تضعیف ایران است تا ایران را به عنوان یک الگوی منفی معرفی کند. اکنون آمریکا در مقابل ونزوئلا، برزیل را به عنوان الگوی مثبت و در مقابل کوبا، پاناما را به عنوان یک الگوی مثبت معرفی کرده و به دنبال این است که در آسیا ایران را به عنوان یک الگوی منفی و ترکیه را به عنوان یک الگوی مثبت معرفی کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.