سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هاشمی رفسنجانی به امام نزدیک‌تر بود یا حسین شریعتمداری؟...
» دور تازه حملات اقتدارگراها به بهانه دور تازه سیاست خارجی

هاشمی رفسنجانی به امام نزدیک‌تر بود یا حسین شریعتمداری؟

چکیده :روزنامه کیهان و به دنبال آن رسالت با اعتراض به بخشی از دستاوردهای سفر نیویورک سخنان هاشمی را هم مورد نقد قرار داده و با استناد به این گفته امام (ره) در وصیت‌نامه خود " هر نسبتی به من دادند مورد تصدیق نیست مگر اینکه صدای من، خط من و امضای من باشد"، مدعی شده اند که هیچ اظهار نظر شفاهی در مورد امام قابل قبول نیست. این ادعا در حالی است که رهبری آیت الله خامنه ای در مجلس خبرگان به دنبال اظهارات شفاهی هاشمی رفسنجانی در نقل قول از امام خمینی انجام شده است. ...


کلمه- گروه خبر: پس از دیدار وزیران خارجه ایران و امریکا و مکالمه روحانی و اوباما و اظهار نظر اخیر هاشمی رفسنجانی در مورد نظر امام درباره امریکا بار دیگر فرصتی برای حملات تندروها و افراطیون فراهم کرد.

در این خصوص روز گذشته کوثری با حمله به هاشمی رفسنجانی اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت او را امری پسندیده خواند.

روزنامه کیهان و به دنبال آن رسالت با اعتراض به بخشی از دستاوردهای سفر نیویورک سخنان هاشمی را هم مورد نقد قرار داده و با استناد به این گفته امام (ره) در وصیت‌نامه خود ” هر نسبتی به من دادند مورد تصدیق نیست مگر اینکه صدای من، خط من و امضای من باشد”، مدعی شده اند که هیچ اظهار نظر شفاهی در مورد امام قابل قبول نیست.

این ادعا در حالی است که رهبری آیت الله خامنه ای در مجلس خبرگان به دنبال اظهارات شفاهی هاشمی رفسنجانی در نقل قول از امام خمینی انجام شده است.

فاطمه هاشمی، دختر هاشمی و رییس انجمن بیماری‏های خاص درباره اظهارات برخی نمایندگان و سرمقاله‌‏نویس روز گذشته «کیهان» مبنی بر اینکه «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، سخنان امام(ره) را تحریف کرده و تفسیر به رای داشته، آن هم در موضوع حساسی چون ارتباط با آمریکا» نیز گفته است: «پدرم بنا ندارد پاسخی به چنین اظهارنظرهایی ارایه کند اما سوال این است که آقای هاشمی به امام نزدیک بوده‌اند یا آقای شریعتمداری؟ ایشان – آقای هاشمی – مورد اطمینان و اعتماد همه‌جانبه حضرت امام(ره) بودند و امام نیز بهتر از هرکسی می‌دانستند، چه مسایلی را با چه فردی در میان بگذارند.»

در همین رابطه روزنامه رسالت در سرمقاله امروز خود به قلم محمدکاظم انبارلویی در رابطه با هزینه‌های غیر ضروری سفر به نیویورک نوشت:

1- ملاقات نیم ساعته ظریف وکری و نیز تماس تلفنی رئیس جمهور کشورمان با اوباما از هزینه‌های سفر بود و به تعبیر رهبری “برخی از آنچه که در سفر نیویورک پیش آمد بجا نبود.” تیم دیپلماتیک ایران باید این ظرافت را در نظر بگیرد که؛ الف- گفتگو برای گفتگو را نپذیرد.ب- در مقابل تکرار مطالبات غیر قانونی و زورگویانه آمریکایی‌ها بایستد. ج- وقتی آمریکایی‌ها دست‌ها را محکم روی جیب‌های خودشان گذاشته‌اند و نمی‌خواهند در این تعامل هزینه‌ای بپردازند مواظب جیب‌بری آمریکا باشند. لذا در شرایط خاص عطای مذاکره را باید به لقای آن ببخشند. د- هرگونه مذاکره دوسویه در شرایط مقدماتی بی فایده است و باید در قالب 1+5 همان قالب قبلی ادامه یابد.

2- ذوق‌زدگی برخی در داخل از تاکتیک “نرمش قهرمانانه ” و راهبرد تلقی کردن آن و نیز برخی اظهارات غیر مسئولانه در خصوص “روابط با آمریکا” و نیز درباره “شعار مرگ بر آمریکا” ، هزینه های سفر را بالابرد. اظهارات نسنجیده و تحریف‌گونه آیت الله هاشمی رفسنجانی در این مورد مثال زدنی است. اینکه از قول ایشان در سایت اطلاع‌رسانی‌اش گفته شد؛ ” امام (ره) موافق حذف شعار مرگ بر آمریکا بودند” یک حرف نسنجیده برای بالا بردن هزینه‌های سفر بود. با آنکه هیچ سندی برای درستی این حرف وجود ندارد و امام (ره) در وصیت‌نامه خود فرموده اند؛ ” هر نسبتی به من دادند مورد تصدیق نیست مگر اینکه صدای من، خط من و امضای من باشد”، در این مورد دست مدعی خالی است.

3- رهبری در اظهارات اخیر از تحرک دیپلماسی دولت حمایت کردند و فرمودند: ” ما به مسئولین خودمان اعتماد داریم.”رهبر انقلاب اسلامی از آنها خواستند؛ ” با دقت و با ملاحظه همه جوانب، گامها را محکم بردارند.”حمایت از تیم دیپلماسی خارجی اکنون یک وظیفه است. ممکن است توفیقاتی در این نبرد داشته باشند و یا به دلایلی تلفاتی هم اجتناب‌ناپذیر باشد. در هر صورت حمایت از آنها و کمک به آنها یک تکلیف است.کمک دیگران به این تیم این نیست که از نفرت مردم نسبت به جنایات آمریکا بکاهند و بغض مردم را نسبت به استبداد جهانی فروخورده بخواهند و دچار ذوق‌زدگی شوند. این هزینه‌های نبرد دیپلماتیک با آمریکا را بالا می‌برد و به نوعی بازی کردن در زمین حریف است. نخبگان و مردم خوب می‌دانند که نباید پشت مسئولان سیاست خارجی کشور را خالی کنند. اگر خطایی رخ داده باید تصحیح شود نه اینکه به تضعیف آنها منجر گردد که این خود هزینه‌ای دیگر به حساب می‌آید.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.