سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله صانعی: نمی شود از اسلام و امام زمان دم بزنیم، اما با رفتار و گفتارمان ظلم ک...
» هشدار درباره سوء استفاده از احساسات دینی مردم با ترویج خرافات و موهومات

آیت الله صانعی: نمی شود از اسلام و امام زمان دم بزنیم، اما با رفتار و گفتارمان ظلم کنیم

چکیده :به فکر مردم و جامعه باشیم و آنچه که درد جامعه است بیان کنیم و به مردم آگاهی بدهیم و آنها را با حقائق دین و حقوقشان آشنا کنیم، نه آنکه خدای ناکرده با سوء استفاده از احساسات مذهبی و دینی مردم با ترویج خرافات و موهومات به دنبال منافع خودمان باشیم. خدای ناکرده مردم را ناآگاه فرض نکنیم، مردم مسائل را می فهمند و متوجه اند هرچند آنها را درون سینه خودشان حبس می کنند. لذا اگر دم از اسلام و امام زمان عج می زنیم ظلم و اذیت نباید در رفتارمان و در گفتارمان باشد....


آیت الله العظمی یوسف صانعی در آخرین جلسه درس خارج فقه خود در سال 1391 با بیان توصیه هایی خطاب به شاگردان خود، بر ضرورت دستگیری از نیازمندان بدون خجالت دادن به آنان تاکید کرد، نسبت به سوء استفاده از احساسات مذهبی مردم با ترویج خرافات و موهومات هشدار داد و تصریح کرد کسی که ادعا می کند جای امام زمان نشسته است، باید عدالت داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله صانعی، این مرجع تقلید با بیان اینکه اگر ما خود را منتسب به امام زمان (عج) می کنیم باید سیره آن حضرت را ملاک عمل و رفتار خود قرار دهیم، افزود: «ما معتقد هستیم روزی امام زمان (عج) خواهد آمد و عدالت را در جامعه بشری حاکم می کند و با ظلم و ستم مبارزه می کند امام زمان (عج) تمام خوبی های ائمه را دارد اما سئوال این است ما که خود را منتسب به ایشان می کنیم آیا حداقلی از خوبی های ایشان را داریم؟ آیا به گونه ای هستیم که مثل ائمه (ع) شخص مضطری را اجابت کنیم و از او رفع گرفتاری کنیم یا اینکه خدای ناکرده از رنج دیدن مردم لذت می بریم و حاضر نیستیم شخص گرفتاری را نجات بدهیم.»

ایشان با اشاره به سیره ائمه علیهم السلام در دستگیری از افراد گرفتار جامعه گفت: «شخصی به در خانه ابی عبدالله علیه السلام آمد و درخواست کمک کرد امام علیه السلام چهار هزار دینار به او پول داد و بعد به او گفت: « … خذها فانی الیک معتذر …» یعنی من از تو پوزش می خواهم و … یا فرد دیگری خدمت امام حسن (ع) رسید و نامه ای را که حاجتش را در آن نوشته بود به امام داد امام بدون اینکه نامه را باز کند به آن مرد گفت حاجتت رواست شخص دیگری به امام گفت یابن رسول الله صلی الله علیه و آله کاش نامه را می خواندی و می دیدی حاجتش چیست؟ امام فرمود خداوند از خجالت او نزد من به اندازه زمانی که من نامه او را می خوانم از من سوال خواهد کرد.

آیت الله صانعی در ادامه گفت: در حالات حضرت یوسف هم آمده که تا برادرانش زنده بودند نام چاه را بر زبان نمی آورد تا آنان خجالت نکشند.

این مرجع تقلید نواندیش در ادامه با اشاره به کتاب صلاة الجمعه مرحوم صاحب حدائق و توصیف ایشان در خصوص عدالت گفت: مرحوم صاحب حدائق می فرماید: «عدالت مراتبی دارد و کسی که ادعا می کند که در جایگاه امام زمان نشسته است باید عدالتش شبیه امام زمان باشد و صرف گفتار نباشد.» لذا ما باید مراقبت کنیم که رفتارمان حداقل قدری شبیه آن بزرگان باشد. هر سخنی را هر جایی نگوییم و بدانیم که چه سخنی را چه جایی بگوییم خدای ناکرده استعمار نکنیم و از سادگی مردم سوء استفاده نکنیم. به فکر مردم و جامعه باشیم و آنچه که درد جامعه است بیان کنیم و به مردم آگاهی بدهیم و آنها را با حقائق دین و حقوقشان آشنا کنیم نه آنکه خدای ناکرده با سوء استفاده از احساسات مذهبی و دینی مردم با ترویج خرافات و موهومات بدنبال منافع خودمان باشیم.

آیت الله صانعی با بیان اینکه جامعه هزاران درد دارد اما باید مراقبت کنیم بیان درد اصلی جامعه محور سخنان ما باشد، افزود: «خدای ناکرده مردم را ناآگاه فرض نکنیم مردم مسائل را می فهمند و متوجه اند هرچند آنها را درون سینه خودشان حبس می کنند لذا اگر دم از اسلام و امام زمان عج می زنیم ظلم و اذیت نباید در رفتارمان و در گفتارمان باشد اگر دم از اسلام می زنیم شیوه ما در اقتصاد در قضا و مجازات باید مبتنی بر اسلام باشد.»

ایشان در پایان با بیان اینکه باید در جهت تقویت بعد انسانیت و صفات ویژه ای مثل بزرگواری اهتمام ویژه ای داشته باشید، خاطرنشان کرد: «کسی که انسانیت داشته باشد انسان های دیگر را اذیت نمی کند و کسی که انسانیت نداشته باشد دین ندارد. همیشه در مسیر حق و در مسیر خدا و بزرگواری و کرامت انسانی حرکت کنیم به خصوص ما که خود را سرباز امام زمان (عج) و شاگرد مکتب امام صادق (ع) می دانیم.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “آیت الله صانعی: نمی شود از اسلام و امام زمان دم بزنیم، اما با رفتار و گفتارمان ظلم کنیم”

 1. iran گفت:

  پاینده باشی! آیت الله، الان زمان آن نرسیده که فکر چاره کنیم ؟ واقعا دیگر تحمل میر حسین و شیخ مهدی و رهنور دربند و همه عزیزان بی گناه دربند دیگر که سرمایه های بی بدیل این مملکت هستند، برایمان عذاب آور است!
  دست اندکاران سایت کلمه خواهشمند است بر مناظره میر عزیز و این احمدی نژاد تاکید کنید تا سیر درآینده در بینش میر حسین برای کسانی که ادعای نایبی امام زمان دارند ولی دارای کوچکترین درک و بینش سیاسی نیستند،معلوم گردد!مگر گذشت زمان ثابت نکرده که میر حسین با دیدن آینده و بدون کینه و با احساسی پاک و برگرفته از عرق ملی میخواست از ورود ایران و ایرانی به چنین منجلابی جلوگیری کند!خواهشمند است به این نکته توجه کنیم که به نظر این حقیر جوای تمام مسائل است:””””””چرا نباید میر حسین رئیس جمهور می شد و ذی نفعان آن چه کسانی بودند؟واکاوی روابط این ذی نفعان و استعمار و بیگانگان، بله روابط با بیگانه””””””. خواهشمند در خبر رسانی هوشمند وزیرک باشید.
  ” سرباز راه میر حسین”
  انا من المجرمین منتقما!

 2. Amirali2010new گفت:

  اصلا چه دلیلی داره کشور رهبر داشته باشه؟

 3. Amirali2010new گفت:

  سلام
  من الان که داشتم این مطلب رو می خوندم یه سوال اومد تو ذهنم
  چرا پیامبر رو آیت الله( نشانه ی خدا) خطاب نمی کردن ولی حضرات آیت الله شدن؟!!

 4. Jggifhmj23 گفت:

  با سلام و آرزوی توفیق برای همگانی که دلشان برای ملت می تپد. یکی از کارهایی که آقای صانعی انجام میدهند شام و ناهار دادن به مناسبتهای مختلف و در روضه هاست که اگر این مخارج جمع شود می توان دست بسیاری از نیازمندان با آبرو را گرفت . اگر قرار است ذکر مصیبتی و عرض ارادتی نسبت به ائمه صورت بگیرد دیگر این همه خرج معنی ندارد من فکر می کنم که این با منش و مرام ائمه هم سازگار نباشد.