سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش مهاجرت زنان تحصیلکرده از کشور...

افزایش مهاجرت زنان تحصیلکرده از کشور

چکیده :در ۸۰ روز اول سال ۹۱ بیش از هزار جوان ایرانی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند که عمدتا ۲۲ ساله هستند و با هزینه شخصی دست به مهاجرت زده‌اند. طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۹ ایران بین ۹۱ کشور توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته رتبه اول را در مهاجرت نخبگان داراست و بر اساس همین گزارش سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار ایرانی تحصیلکرده برای خروج از کشور اقدام می‌کنند. به عنوان مثال ۱۴ هزار دانشجوی ایرانی در کشور مالزی تحصیل می‌کنند. ...


عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: نخست‌وزیرکشور کانادا مدعی است ۲۵ سال است که کشورش را از طریق نخبگان مهاجر ایرانی به پیشرفت رسانده است.

اشرف بروجردی، افزود: در ۸۰ روز اول سال ۹۱ بیش از هزار جوان ایرانی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند که عمدتا ۲۲ ساله هستند و با هزینه شخصی دست به مهاجرت زده‌اند. طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۹ ایران بین ۹۱ کشور توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته رتبه اول را در مهاجرت نخبگان داراست و بر اساس همین گزارش سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار ایرانی تحصیلکرده برای خروج از کشور اقدام می‌کنند. به عنوان مثال ۱۴ هزار دانشجوی ایرانی در کشور مالزی تحصیل می‌کنند.

به گزارش بهار نتایج ثبت‌نام دانشجویان در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ آمریکا نشان می‌دهد پنج هزار و ۶۲۶ جوان ثبت‌نام کرده‌اند که نسبت به سال قبل ۱۹درصد افزایش داشته است. بر اساس آماری که مجلس شورای اسلامی ارایه کرده است تا سال ۸۹، ۶۰ هزار نخبه ایرانی از کشور مهاجرت کرده‌اند که اغلب از نخبگان المپیادهای علمی و تراز‌های برتر دانشگاه‌ها بوده‌اند و ۲۵درصد از کل تحصیلکرده‌های ایران در کشور‌های توسعه‌یافته زندگی می‌کنند که حدود ۴۰درصد از این مهاجران خانم‌ها هستند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی برخی از عوامل تاثیرگذار بر مهاجرت دختران را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از این عوامل، تغییر در روش و سبک زندگی است و در نتیجه همین مساله زنان ما هم تمایل دارند از موقعیت برتری نسبت به گذشته برخوردار شوند، اما متاسفانه نگاه‌ها به سمت تضییق شرایط برای دختران و قرار دادن آنان در موقعیتی است که از سطح آگاهی کمتری برخوردار باشند. دکتر بروجردی دومین عامل مهاجرت دختران را محدودیت آموزش در ایران بر شمرد و بیان کرد: در یک دوره زمانی نسبت ورود دختران به دانشگاه‌ها به ۶۷درصد رسید و نگرانی‌هایی را برای دولتمردان به وجود آورد که باعث شد بدون در نظر گرفتن تبعات روانی و اجتماعی دست به محدود کردن ورود دختران به دانشگاه‌ها بزنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “افزایش مهاجرت زنان تحصیلکرده از کشور”

  1. Fdsd گفت:

    من خودم از جمله فارغ التحصیلان شریف و دارنده مدال در المپیاد شیمی هستم. با مدرک کارشناسی ارشد به هر دری می زدم تا کاری شایسته پیدا کنم و انتظار بالایی هم نداشتم. بالاخره قرار شد برای یکی از موسسات کتابی تالیف کنم. پس از شش ماه کار و اتمام کتاب به بهانه های واهی از پرداخت 600 هزار تومان حق التالیف برای کتابی 600 صفحه ای سر باز زدند و الان پس از خروج بنده متوجه شدم که آن را به اسم فرد دیگری چاپ کرده اند. برای رییس جمهور نامه نوشتم و پس از مدتها اعلام شد که نامه شما برای رسیدگی به استانداری تهران ارسال شده و بعد هم طبق انتظار بی نتیجه ماند.
    سپس در آزمون ورودی شرکت نفت قبول شدم و در همه مصاحبه ها و ازمایشهای پزشگی موفق شدم اما با وجود اینکه در فرم استخدامی اعلان کرده بودم که با توجه به اشتغال شوهرم فقط می توانم در استان تهران خدمت کنم به بنده اطلاع دادند شما برای ایلام پذیرفته شده اید!!!
    الان در حال تحصیل در مقطع دکترا در یکی از کشورهای پیشرفته هستم و با اینکه دانشجو هستم ماهیانه 2500 یورو معادل 12 میلیون تومان حقوق دریافت می کنم. تجربیات زیادی آموخته ام و هنوز حاضرم چس از اتمام تحصیل به ایران برگردم اما امید ندارم حتی به صورت حق التدریس در دانشگاه آزاد هم استخدام شوم.