سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتشار کتاب « شریعت عقلانی» اثر مرحوم احمد قابل...

انتشار کتاب « شریعت عقلانی» اثر مرحوم احمد قابل

چکیده :کتاب «شریعت عقلانی» با دیگر کتاب نویسنده «مبانی شریعت» که در واپسین روزهای حیات وی منتشر شد، قرابت فراوان دارد و در حقیقت چارچوب نظری مباحث فقهی قابل...


هفتمین جلد از مجموعه آثار مرحوم احمد قابل با نام « شریعت عقلانی»  در سایت شخصی آن استاد فقید منتشر شد.

به گزارش کلمه، این کتاب با نام شریعت عقلانی، مقالاتی در نسبت عقل و شرع (۸۷-۱۳۸۳) حاوی شش مقاله از نویسنده، ده مقاله در نقد وی و هفت مقاله در پاسخ به نقدها گردآمده است.

کتاب «شریعت عقلانی» با دیگر کتاب نویسنده «مبانی شریعت» که در واپسین روزهای حیات وی منتشر شد،  قرابت فراوان دارد و در حقیقت چارچوب نظری مباحث فقهی قابل است.

چکیده نظر قابل در این کتاب این است: «عقل حجت اصلی و اولی است و شرع حجت ثانوی. شرایع تنها در منظقةالفراغ عقل حق اظهارنظر مستقل را دارند و در سایر موارد موظف به تأیید و تأکید حکم عقل می‌باشند. شریعت می‌باید از چیزی که «عقل مشترک بشری» آن را نفی می‌کند، لزوماً پرهیز کند و دورباش دهد و به چیزی که عقل، وجود آن را لازم می‌شمارد، رو آورد و دستور دهد. در حوزه‌ی مسائل غیرعبادی، رویکردهای شرعی با معیارهای موردنظر عقلای زمان نزول وحی یا زمان حضور اولیاء خدا، هماهنگی داشته و مبتنی بر «مدارا با عقلانیت بشر در هر زمان» بوده که اصلی اساسی در حوزه‌ی تشریع است. مراد و مقصود ما از عقل، همان است که از آن با عنوان «عقل عرفی» یاد می‌شود.»

کتاب « شریعت عقلانی»   که به مرضیه پاسدار همسر فداکار احمد قابل تقدیم شده است را از اینجا دریافت کنید.

از همین ناشر «یادنامه احمد قابل» در اسفندماه جاری و جلد هشتم مجموعه آثار وی با عنوان «فقه، کارکردها و قابلیت‌ها» در فروردین‌ماه سال آینده منتشر خواهد شد.

ششمین جلد از مجموعه آثار احمد قابل با عنوان «بیم و امیدهای دینداری» در سایت شخصی آن استاد فقید منتشر شده بود که  حاوی خطابه های آن عالم نواندیش است که در بین سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ ایراد شده است.

کتاب الکترونیک «بیم و امیدهای دینداری» نیز  از اینجا قابل دریافت است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.