سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » میمونی که با کاوشگر پیشگام به فضا رفت+ فیلم...

میمونی که با کاوشگر پیشگام به فضا رفت+ فیلم

چکیده : پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر «پیشگام»، گامی بلند برای دانشمندان و متخصصان فضایی ایران در عرصة فناوری پیشرفته فضایی، ارسال حیات به فضا و تحقیقات زیستی که در انحصار چند کشور معدود است، محسوب می‌شود....


به نوشته خبرگزاری ها کاوشگر «پيشگام» (کاوشگر ۵) ايران، حامل میمون، با موفقيت به فضا پرتاب شد.

به گزارش ایسنا، پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر «پیشگام»، گامی بلند برای دانشمندان و متخصصان فضایی ایران در عرصة فناوری پیشرفته فضایی، ارسال حیات به فضا و تحقیقات زیستی که در انحصار چند کشور معدود است، محسوب می‌شود.

کاوشگر «پیشگام» که با مدیریت یکپارچه سیستمی و تلاش دانشمندان سازمان فضایی ایران ساخته شده است، با استفاده از حامل سازمان صنایع هوا فضا ، تا ارتفاع مورد نظر پرتاب و پس از طی مراحل پیش‌بینی شده و رسیدن به سرعت، شتاب و ارتفاع مورد نظر، مجددا به زمین بازگشته و موجود زنده این کاوشگر (میمون) با موفقیت بازیابی شد .

کاوشگر «پیشگام» از چهار بخش «مجموعه موتور، متشکل از اجزای قفسه دم، بالک‌های پایدار ساز، بلوک تنظیم ارتفاع، موتور و نازل»، «سکوی پرتاب برای پرتاب مجموعه»، «ایستگاه‌های زمینی برای برقراری ارتباط با کاوشگر و دریافت اطلاعات بصورت زمان واقعی» و «محموله متشکل از اجزای کپسول زیستی سامانه خدمات (الکترونیک، مخابرات و پردازش) جدایش سازه و جدایش بازیاب موجود زنده» تشکیل شده است.

دسترسی به ارتفاع بیش از 120 کیلومتری، ارسال موجود زنده ( میمون) با فیزیولوژی شبیه انسان، بومی سازی فناوری طراحی، ساخت و پرتاب کپسول زیستی، بازیابی سالم محموله، تله متری ثبت داده‌های محیطی، زیستی و تصاویر در تمامی مراحل پرتاب و تعیین بارهای اکوستیکی محفظه از اهدافی بود که با پرتاب کاوشگر پیشگام و بازیابی آن حاصل شد.

کاوشگرها بطور عمومی برای بررسی جو، داده برداری از لایه‌های میانی اتمسفر و بررسی لایه‌های مختلف آن و مطالعات مربوط به قطب مانند بررسی شفق قطبی، مطالعات پرتوهای کیهانی مانند اشعه ایکس، ماوراء بنفش و مادون قرمز، زیست شناسی و پرتاب موجودات زنده کوچک و بررسی رشد سلول‌های بنیادی در فضا، ستاره شناسی، رصد خورشید، بررسی کسوف، مطالعه جاذبه ناچیز، بازیابی محموله، توسعه فناوری‌های فضایی مانند ورود به جو و جدایش، آزمایش تراشه‌ها و مدارهای الکترونیکی فضایی، افزایش قابلیت اطمینان پرتاب‌های فضایی با انجام تست‌های مکرر بکار می‌روند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “میمونی که با کاوشگر پیشگام به فضا رفت+ فیلم”

 1. (سبزه قبا(ی بصیر گفت:

  خداییش شما باور میکنید؟ این میمون نه ماسکی زده نه به اکسیژن وصل است. فقط مثل یک عروسک باربی آن را گذاشته اند داخل یک ضربه گیر. بعلاوه شاهدیم که بعلت وابستگی شدید در تولید خودرو پراید به خارج قیمت آن با افزایش نرخ دلار شدیدا زیاد شده. سوال بنده اینست که ما که هنوز در تولید همین پراید زپرتی که قبلا توسط کره ایها و قبل از آن توسط شرکت فورد آمریکا ساخته شده، عاجزیم، چطور یک میمون را با فضا پیما ارسال کردیم. نمیخواهم منکر توانایی هایمان بشوم ولی از بس این احمدی نژاد از قله حرف زده و ما به دره سقوط کرده ایم ، من بد بینم.

  • az diar fars گفت:

   دوست گرامي چنين اخباري كه به ياري دانشمندان و فرزندان ايراني رخ مي دهد را بايد هميشه به فال نيك گرفت و بدان افتخار نمود زيرا بسياري از همين عزيزان علي رغم مخالف بودن با اين رژيم به تلاش خود براي پيشرفت اين كشور ادامه مي دهند و حتي جان پاك خود را نيز نثار اين آب و خاك مي كنند و بايد اين بزرگواران را پرستش كرد ! نكته ايي كه نبايد فراموش كرد مخالفت ما با اين رژيم است كه بال افكار بيمارگونه ي خود صلح جهان را تهديد مي كند آن هم نه براي ايران و ايراني ! بلكه براي ماجرا جويي ها و ايده هاي ضد انساني خود ! و گرنه ما هم نبايد مثل آمريكا و اسراييل بيانديشيم كه ايراني را چون شيري بي يال و دم و اشكم مي خواهند كه حتي توان دفاع كردن از خود را نداشته باشد و همواره چون تركيه و … دست به دامن آنان باشد آنچه ما ايرانيان خواستار آن هستيم آزادي و دموكراسي و جمع شدن ديكتاتوري و بساط ولايي است تا مردم به ميل و اختيار خود و طبق جمهوري سرنوشت خود را رقم بزنند و در برابر قانون همگان برابر و هر ايراني به ايراني بودن خود ببالد و حق و حقوقي برابر داشته باشد و كشور به دو گروه خودي و ناخودي و رانت هايشان و منافع شان تقسيم نشود و حقوق هم اديان و مذاهب و قوميت ها به رسميت شناخته شود و دهان گشاد و ياوه گوي تجزيه طلبان سود جو بسته شود ! آنچه يك ايراني را مي رنجاند ارزش قائل نشدن اين رژيم براي فرهيختگان و دانشمندانش است كه مجال به كشوري مثل تركيه مي دهد كه با وجود عدم تحريم بودن از سوي غرب و شرق و دريافت تمام منابع و امكانات و در اختيار داشتن تمام دانشمندانش هنوز در بسياري از زمينه ها از ايران عقب تر است ! اما وقتي شما مي بينيد كه در همين آمريكا با تلاش ايراني ها محله ايي بنام تهرانجلس در قلب لس آنجلس شكل مي گيرد كه بر گرفته از نفوذ ايرانيان است و يا مي بيني به كه همين ايرانيان در زمينه ي پزشكي و مهندسي فضا و … در آمريكا بسيار تاثير گذار بوده و هستند به حال كشورت قبطه مي خوري كه چرا اينان در كشور خود نيستند تا به تعالي و پيشرفت اين خاك كمك كنند و آنجاست كه ابعاد ديگري از فرار مغزها از سوي ديكتاتور و نوكران وطن فروش و تهي مغزش بر شما آشكار مي شود و …
   تمام تلاش ما ايرانيان بايد بر آن باشد كه ضمن حفظ داشته هاي كنوني كه حاصل كوشش فرزندان اين آب و خاك است زمينه ايي فراهم شود كه تمام ايرانيان از دورترين و نزديك ترين نقاط به ايران باز گردند و تمام قدرت نهفته ي ايران به جنبش درآيد تا فردايي روشن و توام با بزرگي كه در شان اين كشورست را رقم بزنيم ايراني بدور از تعصبات نژادي و قومي و ديني ! ما ايراني مي خواهيم كه كسي جرات پرسيدن دين و آيين و نژاد و قوميت كسي را نداشته باشد ما ايراني مي خواهيم كه تنها مردم بر مردم حكومت كنند ما ايراني مي خواهيم كه در آن دين از سياست جدا شده باشد و ….. و اينها بدست نمي آيد جزء در سايه ي يك خيزش ملي بنام تحريم انتصابات ! چرا ؟ چون با اقدامات رژيم تماميت خواه به همگان مسجل شده كه اين رژيم اصلاح پذير و رفورم گرا نيست و حتي آخرين شعبده ايي كه از آستين اين رژيم در آمد باز داشت اهل قلم بود ! و ما نبايد خودمان را فريب بدهيم و دست به دامن دلسوزان نظام يا مهره هايي سوخته ايي باشيم كه تنها به منافع شخصي خودشان و رهايي فرزندان شان از بند مي انديشند و تا زماني كه بر مسند امور بودند هيچ كمكي به تثبيت دموكراسي در اين خاك نكردند و امروز هم در گوش ما مي خوانند كه اگر مصلحت باشد در انتصابات شركت مي كنم !!!!!!!!!!!!!!!!!
   پس باميد آزادي و رسيدن به آرمان ايران شهر بزرگ و برابري و برادري در سايه ي قانوني نشات گرفته از خواست تمام ايرانيان بپا خاسته و براي يكبار هم شده شعار ما مي توانيم را ورد زبان مان كرده و با فعلي برخاسته از ايمان و باورمان انتصابات فرمايشي را تحريم كنيم .

 2. Ziba گفت:

  بعد نگفتن که این کاوشگر کجا فرود اومده؟؟!! بدبخت میمون!!! عمرش به دنیا نبوده.

 3. Mohammad گفت:

  بدبخت بیچاره رو شوتش کردن فضا

 4. az diar fars گفت:

  oooooooooops ! we could sent a peple as m.r ….inplace monkey ! in this case ‘notonly we could saved a monkey’slife we so could save our homeland and our pepole ‘are you agree with my opinion ?

 5. Masoud_m78 گفت:

  بنده به سهم خودم این دستاورد عظیم رو به ساحت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور نخبه تبریک و تحنیی عرض می کنم… باشد که به زودی انقلاب خود را به فضاهای دوردست صادرکنیم. آورین آورین

 6. Mama گفت:

  آخه یکی نیست به این آقایون … بگه پرتاب یک کاوشگر با هزینه چندین میلیاردی اون هم برای یک چنین موردی که اصلا در زمان کلی 20 دقیقه (از زمان پرتاب) هیچ اثر تشعشعی و دز جذبی قابل مشاهده و اندازه گیری اون هم در پایین جو زمین بر روی موجود زنده ندارد، چه لزومی دارد. اصولا موجود زنده برای بررسی اثرات فضایی (تشعشع، فشار و …) در فضا بویژ بالای جو زمین ارزشمند است نه پرواز 20 دقیقه ای پایین جو. واقعا این خبرهاب با آب و تاب فقط به درد عوام میخوره.

 7. Jackmarck4 گفت:

  این حکومت سالهاست که با پراید موجود زنده به فضا پرت میکنه
  کاش این مملکت به جای اینکه این همه به فکر ساخت موشک بود به فکر ساخت خودرو ایمن برای مردمش بود

 8. Mehdi گفت:

  در حکومت استبدادی..که عرصه بر عقلانیت و اندیشه بسیار تنگ است و بچاپ بچاپ ملت براه، برای تخدیر مردم و پر کردن شکم های خالی آنان و پرتر کردن جیب های خودشان باید از وسایلی مانند شعار دادن و کشاندن عده ای به مانند گله ای از گوسفندان در خیابان،نشان دادن دشمن خارجی بسیار جنایتکار ،غرور ملی ساخته و پرداخته شده توسط اوهام و وسایلی از این دست مانند پرتاب موشک و …،ریختن چندرغاز یارانه تو حساب ملت بدبخت و کمک های مالی به خانوده های مستضعف ماقبل انتخابات نظیر دادن سیب زمینی ارزان قیمت به مردم و در آخر انتخابات (انتصابات فرمایشی)بسیار با شکوه همراه با تدابیر امنیتی تدارک داده شده از قبل و انتشار اخباری مبنی بر خنثی کردن چندین بمب بسیار خطرناک در حوزه های انتخابیه برای تهییج(تحمیر) بشتر رای دهندگان گرامی استفاده شود . حرکت اخیر نیز در همین راستا قابل ارزیابی است زیرا گرانی های بسیار وحشتناک و فضایح اقتصادی سیاسی زیادی که مسئولین کشور به بار آورده اند آنها را به تکاپو انداخته و ناگزیر شدند میمونی بیچاره را یافته درون راکتی بگذارند و به فضا پرتاب کنند تا غرور ملی خدشه دار نشود و همزمان نیز یارانه ها هم به حساب مستضعفین ریخته شد تا بلکه قطره ای باشد بر این آتش بحرانی که دامنگیر آقایان شده است. بیشتر بیاندیشم

 9. Ling_shu5 گفت:

  salam hanuz montazeram neveshte ra inja bebinam