سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واردات صد برابری گندم، کشاورزان‎ را به خاک سیاه نشانده است...
» ثمره کار دولت مورد حمایت رهبری و مدعی حمایت از کشاورزان

واردات صد برابری گندم، کشاورزان‎ را به خاک سیاه نشانده است

چکیده :تنها چند روز بعد از آنکه احمدی نژاد در مجلس خود را حامی کشاورزان و دامپروران معرفی کرد، خبر رسیده که واردات گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۰۰ برابر! افزایش داشته است. بدین ترتیب دولت قدم به قدم کشور را به سمت ثمره اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری یا همان وضعیت نفت در برابر غذا نزدیک می کند....


کلمه – گروه اقتصادی: تنها چند روز بعد از ادعاهای به ظاهر دلسوزانه محمود احمدی نژاد در مجلس که خود را حامی کشاورزان و دامپروران معرفی کرد،  خبر از رشد ۱۰۰ برابری واردات گندم در سال جاری از سوی اتاق ایران رسانه ای شد.

 به گزارش کلمه، مطابق آمار منتشره از سوی کمیته واردات اتاق ایران که حریری رییس این اتاق آن را فاش ساخته است، «در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۰، ۵۲ هزار تن گندم به ارزش ۱۵ میلیون دلار وارد شده است.»

 این رقم در ۹ ماهه ابتدایی سال ۹۱ به پنج میلیون تن گندم معادل یک میلیارد و ۸۸۲ میلیون دلار افزایش یافته است. آماری که بیانگر افزایش بیش از  100 برابری واردات گندم در سال جاری به کشور است.

پیش از این نیز گمرک گزارش داده بود: تا آذر ماه سال‌جاری، پنج ‌میلیون و 60 ‌هزار تن گـندم ســخــت بـه ارزش 8/1881‌میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به دوره مشابه در سال 90 رشدی صد‌درصدی را تجربه کرده است. رشدی‌که به نظر می‌رسد روند آن تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

در همین باره در کلمه بخوانید:
واردات سه میلیارد دلار «گندم گندیده» از هند و پاکستان تحت عنوان «ذخیره سازی»
ستاد تحریم از اعلام آمار گندم وارداتی به کشور جلوگیری می کند/ واردات ۱۰ برابر شده
ادامه سیاست نفت در برابر غذا؛ از آلمان هم گندم وارد می کنیم!
دولت با یک تیر، دو نشان می‌زند: هم نابودی تولید ملی، هم حراج سرمایه های کشور

نگاهی به عملکرد دولت احمدی نژاد طی سال جاری نشان می دهد که در پی تحریم های بین المللی از یک سو از بیم کمبود کالاهای اساسی اقدام به واردات حجم گسترده کالاهای مختلف شد که در میان آنها کالای گندم درصدر قرار داشت که رشد 100 درصدی آن گواه بر این امر است. علاوه بر این تحریم های بین المللی آسیب دیگری هم برای کشور به همراه داشت. فروش نفت و معضل دریافت معادل دلاری آن حکومت را به سمت سیاست اقتصادی مورد تاکید رهبری سوق داد؛ یعنی اقتصاد مقاومتی یا همان اقتصاد نفت در برابر غذا!

و اینچنین بود که دروازه های ایران همچنان که چوب حراج به نفت کشور زده شد، به سوی گندم های بی کیفیت و حتی براساس برخی اخبار گندم های آلوده آسیایی گشوده شد تا به موازات هدر رفتن منابع ملی کشور، تیشه به ریشه کشاورزی و کشاورزان هم زده شود.

ارائه آمار افزایش 100 درصدی واردات گندم به کشور در شرایطی است که دولت پیشتر در برابر ارایه این آمار مقاومت می کرد. پیش از این عباس قبادی معاون وزیر دولت احمدی نژاد به خبرگزاری مهر گفته بود: میزان واردات گندم را افشا نمی کنم ولی بر اساس همان میزانی که در برنامه از سوی ستاد تدابیر ویژه دولت تکلیف شده است، با حفظ شرایط کیفی و با نظارت قاطعانه دستگاههای نظارتی صورت گرفته است.

کلمه پیش از این گزارش داده بود که دولت در ادامه سیاست نفت در برابر غذا، در حال واردات گندم از آمریکا و آلمان است.

از سویی آمار اعلامی در مهر ماه سال جاری حکایت از نابودی تولید ملی داشت که براساس گفته نمایندگان مجلس از ۱۴ میلیون تن گندم تولید شده تنها دو میلیون تن به دولت فروخته شده و بیش از ۱۲ میلیون تن توسط بخش خصوصی خریداری شده و به جای مصرف انسانی به سمت مرغداری‌ها سوق پیدا کرده است.

این در حالی است که دولت به جای خریداری گندم به قیمت مناسب از کشاورزان داخلی و اشتغال زایی در داخل کشور با خرید گندم از کشورهایی مانند هند، استرالیا و کانادا به اشتغال زایی در این کشورها کمک کرده است. نکته فاجعه آمیز آنکه گندم های وارداتی نه محصولی مرغوب بلکه آلوده و غیراستاندارد است.

از سویی دیگر قیمت پایین خرید گندم موجب شد که مقدار زیادی از این محصول به دولت فروخته نشود و در نهایت میلیون ها تن گندم از خارج وارد کشور شد اماهیچ یک از مسئولان نیز مسئولیت این اشتباه را نمی پذیرند.

ارائه این آمار و ارقام در حالی است که انتقادها به عملکرد دولت در برخورد با تولید گندم کشاورزان رو به افزایش است. به گفته یونس اسدی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در حال حاضر نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان ۴۲۰ تومان است که باید این میزان به ۵۰ درصد قیمت فعلی افزایش یابد که در این شرایط نیز فقط کشاورزان متحمل ضرر می شوند، زیرا تولید این محصول برای آن ها سودی ندارد.

طبق اعلام او خرید تضمینی گندم پایین تر از نرخ جهانی این محصول است و این امر موجب شده تا کشاورزان با مشکلات بی‌شماری دست و پنجه نرم کنند.

او به سایت خانه ملت گفته بود: دولت باید به جای اینکه با قیمت بالا از خارج از مرزها نسبت به واردات گندم اقدام کند، این میزان ارز را در اموری دیگر نظیر اشتغال و تولید هزینه کند.

پیش از این نیز منصور حقیقت‌پور نماینده مجلس به فارس خبرگزاری سپاه گفته بود: از ۱۴ میلیون تن گندم تولید شده تنها دو میلیون تن به دولت فروخته شده و بیش از ۱۲ میلیون تن توسط بخش خصوصی خریداری شده و به جای مصرف انسانی به سمت مرغداری‌ها سوق پیدا کرده است.

عبدالکریم رجبی دیگر نماینده منتقد دولت هم با اشاره به قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت افزوده: گندم را با نرخ بالاتری نسبت به داخل از خارج کشور وارد می‌کند و این دقیقا بر خلاف شعار دولت مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان است.

راهی که برخی نمایندگان مجلس برای حل مشکل تمهیدکردند طرح سوال از احمدی نژاد بود که براساس آن باید پاسخگوی نابودی کشاورزی در کشور می شد.

براساس نامه نمایندگان مجلس در طرح سوال از محمود احمدی نژاد در اثر سخت‌گیری در تعیین قیمت تضمینی خرید گندم و صرف نکردن این قیمت برای کشاورزان، بخشی از گندم تولیدی به صورت خوراک دام مصرف شده و بخشی نیز به کشورهای همسایه قاچاق شده است و در نتیجه دولت ۲٫۵ میلیارد دلار صرف واردات گندم کرده است. سوالی که با سفارش ویژه شخص رهبری و مهر حکومتی بر آن بایگانی شد و به فراموشی سپرده شد.

با این وجود علی لاریجانی که مجلس به ریاست او حکم های حکومتی را یک به یک به نفع دولت احمدی نژاد پشت سر می گذارد،هم چندی قبل به صف منتقدان سیاست دولت در قبال محصول گندم پیوست و نسبت به سیاست های دولت در این بخش لب به انتقاد گشود. او  گفته بود«ما همين امسال با مشکل خريد گندم مواجه شديم، قيمت تضمينی خريد گندم توسط مسئولان ۴۲۰ تومان اعلام شد در حاليکه بررسی‌ها نشان می‌داد بيش از اين بايد قيمت خريد تضمينی گندم در نظر گرفته شود. کشاورزان وقتی قيمت خريد تضمينی گندم اعلام شده از طرف دولت را پايين ديدند، گندمشان را نفروختند و مجبور شديم حدود ۴ ميليون تن گندم وارد کنيم».

اینها همه در حالی است که اخباری از رانت برخی از مسئولان خاص! برای این واردات به گوش می رسد.

بهرام بیرانوند ، از نمایندگان مجلس چندی پیش فاش ساخت که برخی از مسئولان با امضای خود مجوز واردات میلیاردها دلار گندم را صادر می کنند.

امضاهای ویژه ای  که نشان می دهد چنانچه پیش از این کلمه گزارش داده بود  به واسطه آن دولت احمدی نژاد با یک تیر دو نشان می زند؛ هم تولید ملی را نابود می کند و هم به سرمایه های جبران ناپذیر نفتی کشور چوب حراج می زند. می خواهند منابع نفتی را به هر قیمت بفروشند؛ حتی به بهای اینکه در عوض آن گندم وارد شود، ولو این گندم ها آلوده هم باشند، و حتی اگر این واردات به بهای هدر شدن زحمات و تولیدات کشاورزان تمام شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.