سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

کلاه قرمزی چه گفت که ممیزی شد

چکیده :با حذف چند دیالوگ از نسخه نمایش خانگی فیلم "کلاه قرمزی و بچه ننه" این فیلم با حاشیه‌هایی رو به رو شد ولی وزارت ارشاد این تغییرات را با هدف جلوگیری از بدآموزی به بچه‌ها انجام داده...


با حذف چند دیالوگ از نسخه نمایش خانگی فیلم “کلاه قرمزی و بچه ننه” این فیلم با حاشیه‌هایی رو به رو شد ولی وزارت ارشاد این تغییرات را با هدف جلوگیری از بدآموزی به بچه‌ها انجام داده است.

فیلم سینمایی “کلاه قرمزی و بچه ننه” و مجموعه نوروزی “کلاه قرمزی” که هر دو در سالجاری به نمایش درآمدند، با حاشیه‌هایی رو به رو بودند.

مجموعه پرطرفدار کلاه قرمزی امسال عید با اضافه شدن شخصیتی به نام “جیگر” که الاغی با تکیه کلام‌های خاص بود اولین شخصیت عروسکی‌ای بود که دچار حاشیه شد. چند ماه هیاهیوی رسانه‌ای ایجاد شد که اعلام می‌کرد این شخصیت دچار ممیزی شده و به دلیل بدآموزی به بچه‌ها در پخش مجموعه از شبکه‌های سیما باید این شخصیت حضور کم‌رنگ‌تری داشته باشد.

این موضوع تا جایی حاشیه درست کرد که مسئولان سازمان صدا و سیما تغییرات و ممیزی مجموعه را رد کردند و قرار شد “جیگر” به قوت گذشته در کار حضور داشته باشد.

اما این حاشیه‌ها آنجا به پایان نرسید و با انتشار نسخه نمایش خانگی فیلم “کلاه قرمزی و بچه ننه” مخاطبانی که فیلم را روی پرده دیده بودند متوجه شدند که برخی از دیالوگ‌های مربوط به عروسک کلاه قرمزی حذف شده است.

این اتفاق در حالی افتاده است که در نمایش فیلم روی پرده بسیاری از خانواده‌ها و بچه‌ها فیلم را دیده بودند.

درباره این حذفیات در رسانه‌ها مطالبی نوشته شد و برخی از آنها تغییرات را در حد حذف چندبار تکرار واژه “بی تربیت” دانستند. ولی پس از طرح موضوع هیچ مقام مسئولی در این‌باره اظهارنظر نکرد.

به همین منظور با محمود سلطانی مدیر پارس ویدئو که پخش فیلم “کلاه قرمزی و بچه ننه” را در شبکه خانگی برعهده داشته است، درباره حذفیات این فیلم گفتگویی داشتیم. وی در این‌باره به خبرنگار مهر گفت: حذفیات این فیلم در حد دو یا سه کلمه در یک دیالوگ است.

به گزارش مهر، وی افزود: در یک دیالوگ در فیلم عنوان می‌شود فرشته‌های بد، که شورای پروانه نمایش خانگی معتقد بود فرشته‌ها بد نمی‌شوند و این دیدگاه نباید در ذهن بچه‌ها شکل بگیرد.

سلطانی ادامه داد: در یک دیالوگ دیگر نیز کلاه قرمزی از شخصیت آقای مجری سوال می‌کند، بچه پسر است یا دختر؟ در این دیالوگ هم شورا عنوان کرد که باید این جمله به چیه؟ تبدیل شود. خوشبختانه اصلاحات دیگری هم به فیلم وارد کرده بودند، اما با مذاکرات ایرج طهماسب و سازندگان فیلم به کمترین حد ممکن رسید.

مدیر پارس ویدئو عنوان کرد: پیش از این وقتی فیلمی پروانه نمایش برای اکران عمومی داشت دیگر لازم نبود برای نسخه خانگی مجددا مجوز بگیرد به همین دلیل ما هم مثل همیشه عمل کردیم.

وی ادامه داد: اما درباره این فیلم دوستان در ارشاد معتقدند که ممکن است تمامی مخاطبان برای دیدن فیلم به سینما نرفته باشند و مخاطبان نسخه نمایش خانگی با کسانی که به سینما می‌روند با یکدیگر فرق می‌کنند. به همین دلیل گویا باید دوباره هر فیلمی بازبینی شود.

وی در پایان گفت: نسخه فعلی “کلاه قرمزی و بچه ننه” مورد تایید آموزش و پرورش است و ما این فیلم را در یک بسته‌بندی شکیل همراه با یک بازی پازل و کارت پستال است توزیع کرده‌ایم. همچنین این نسخه همزمان با ایران در امارات و مالزی عرضه می شود.

کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه سومین فیلم سینمایی بر اساس شخصیت کلاه قرمزی است که پس از کلاه‌قرمزی و پسرخاله و کلاه‌قرمزی و سروناز ساخته شده‌است. حمید جبلی، ایرج طهماسب، خسرو احمدی، مهدی باطبی، عیسی یوسفی پور، بهادر مالکی، بنفشه صمدی و پوپک مظفری از بازیگران این فیلم هستند.

فیلم از روز ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ در اکران عید فطر به روی پرده سینماها رفت و توانست رکورد فروش را باردیگر بشکند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “کلاه قرمزی چه گفت که ممیزی شد”

  1. Ziba گفت:

    فقط می تونم بگم این مسئولین خل هستند! شخصیت جیگر هم کار خودش رو کرد و اینها از قافله عقب اند. گفتم یا نگفتم؟؟؟ ترجمه همون بگم بگم است!!!

  2. az diar fars گفت:

    در مملكتي كه به عروسك رحم نمي كنن ما توقع داريم به زنداني سياسي رحم كنن!

  3. صادق گفت:

    مثل اینکه اینا مارو جیگر فرض کردند!