سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

شغل‌هايي كه 3 بار محاسبه شدند

چکیده :وقتي دولت مي‌گويد 6/1‌ميليون شغل جديد ايجاد شده، اول در زندگي مردم و در جامعه آمار بيكاري بايد كم شود اما آمار رسمي بيكاري نشان مي‌داد سال 89 براساس گزارش مركز آمار، تعداد بيكاران كم نشده از طرفي تعداد جديدي ورودي به بازار كار در كشور وجود داشته است. از طرفي اشتغال جديد بايد در آمار توليد ناخالص ملي و رشد اقتصادي خود را نشان دهد. ...


قائم‌مقام مركز پژوهش‌هاي مجلس در بيان بي‌توجهي دستگاه‌هاي دولتي به جهاد اقتصادي و تشريح ناگفته‌هايي از آمار ايجاد 6/1‌ميليون شغل گفت: برخي شغل‌ها از سه منبع استانداري، بانك و دستگاه‌ اجرايي سه بار محاسبه شده است. حسين نجابت گفت: سال گذشته مساله اشتغال و بيكاري با وزير كار در كميسيون جهاد اقتصادي مورد بررسي قرار گرفت و اين گفته وزير كار كه عنوان مي‌شد، يك‌ميليون و 600‌هزار شغل جديد ايجاد شده، ابتدا آن را پذيرفتيم، اما بدون رسانه‌اي كردن اين مساله و جنگ و جدل ثابت كرديم كه امكان ايجاد يك‌ميليون و 600‌هزار شغل جديد در كشور وجود نداشت.

به گزارش فارس، نجابت يادآور شد: گزارش‌هايي كه به وزارت كار از منابع مختلف مانند استانداري‌ها، بانك‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي رسيده بود با برخي از گزارش‌ها همپوشاني داشت به عنوان مثال يك شغل از سه مرجع اعلام شده بود مثلا هم بانك آن را به عنوان شغل جديد معرفي كرده بود، هم دستگاه اجرايي و هم استانداري و از طرف ديگر تعريف شغل نيز كه براساس تعريف‌هاي سازمان جهاني كار (ILO) به عنوان شغل مطرح شده بود، با داشتن شغل پايدار تفاوت معنا‌‌داري داشت و چنين شغلي نمي‌توانست يك زندگي را اداره كند.

رييس كميسيون جهاد اقتصادي افزود: همچنين مشاغلي كه در پايان سال قرارداد آن بايد تجديد شود اين به عنوان شغل جديد به حساب نمي‌آيد بلكه تمديد شغل موجود است و ايجاد شغل جديد نيست در حالي كه در آمار 6/1‌ميليون شغل قرارداد جديد را هم به عنوان شغل جديد حساب كرده بودند و اساسا در اقتصاد گفته مي‌شود Net job يا شغل خالص و پايدار بايد ايجاد شود از طرفي بايد در آمار گفته شود چه تعداد از مشاغل موجود تعطيل شده‌اند و چه تعداد شغل جديد ايجاد شده و مابه‌التفاوت شغل جديد و شغل تعطيل‌شده به عنوان فرصت خالص شغلي جديد حساب مي‌شود.

نجابت يادآور شد: وقتي دولت مي‌گويد 6/1‌ميليون شغل جديد ايجاد شده، اول در زندگي مردم و در جامعه آمار بيكاري بايد كم شود اما آمار رسمي بيكاري نشان مي‌داد سال 89 براساس گزارش مركز آمار، تعداد بيكاران كم نشده از طرفي تعداد جديدي ورودي به بازار كار در كشور وجود داشته است. از طرفي اشتغال جديد بايد در آمار توليد ناخالص ملي و رشد اقتصادي خود را نشان دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “شغل‌هايي كه 3 بار محاسبه شدند”

 1. mehdi گفت:

  يك پيشنهاد خوب براي دور دوم انتخابات

  در دور اول پيشنهاد شد كه همه انتخابات را تحريم كنند و در خانه‌هاي خود بمانند. هر چند اين پيشنهاد از برخي جهات مناسب بود ولي در عمل به ايراداتي برخورد كرد كه حاكميت از آن بهره‌برداري لازم را برد چرا كه تمامي آمارها در اختيار حاكميت است و مي‌توانند درصد مشاركت را هر چقدر دلشان خواست اعلام كنند. از نظر حضور در شعبه‌هاي اخذ رأ‌ي هم كافي است فقط 2 ميليون نفر در كل كشور داشته باشيد تا بتوانيد هر شعبه‌اي را كه لازم است شلوغ و مملو از جمعيت به تصوير بكشيد.
  حال پيشنهاد من براي دور دوم اين است كه به جاي تحريم و در خانه ماندن، روز 15 ارديبهشت «روز آشتي با طبيعت» اعلام شود و در استان‌هايي كه دور دوم انتخابات برگزار مي‌شود خواسته شود در اين روز ضمن تحريم انتخابات، همراه با خانواده در پارك‌هاي مهم آن شهر حضور پيدا كنند (مانند روز سيزده به در). مثلاً براي تهران پارك‌هاي ملت، لاله و ساعي به عنوان مكان‌هاي اصلي معرفي شوند. اين كار چند حسن دارد.

  1- حاكميت را با چالش بزرگي مواجه خواهد كرد چرا كه در اين روز هم بايد امنيت انتخابات را تضمين كند و هم امنيت پارك‌ها را.
  2- امكان برخورد با مردمي كه در يك روز بهاري جهت تفريح به پارك مراجعه كرده‌اند را نخواهد داشت.
  3- به خاطر ملاحظات امنيتي مجبور است نيروهاي خود را به اين پارك‌ها گسيل دارد كه به تصوير كشيدن اين نيروها به منزله ترس حاكميت خواهد بود.
  4- نيروهاي حامي جنبش سبز، بعد از مدت‌ها مي‌توانند در يك جاي امن دور هم جمع شوند و اين امر مي‌تواند منجر به افزايش روحيه آن‌ها شود.
  5- يكي از مشكلات پيشنهاد در خانه ماندن اين است كه نمي‌توان در خانه ماندن را به تصوير كشيد و به جهانيان نشان داد ولي حضور در پارك‌ها و تحريم انتخابات توسط اين عده را مي‌توان به راحتي به تصوير كشيد.
  6- …

 2. مجید گفت:

  شما مثل اینکه شوخی شوخی ما بی شماریمو باور کردینا بابا اون زمون گذشت الان کلا 5 میلیون نفرم تو کل کشور نیستین