سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فعالان صنعت پتروشیمی: هزینه تولید 30 درصد افزایش یافته، اما مجبوریم به قیمت مرداد ب...
» تبعات هدفمندی

فعالان صنعت پتروشیمی: هزینه تولید 30 درصد افزایش یافته، اما مجبوریم به قیمت مرداد بفروشیم

چکیده :هزينه توليد در صنعت پتروشيمي حدود 30 درصد افزايش يافته است اما واحدهاي توليدي مجبورند به قيمت‌هاي مرداد ماه كالاهاي خود را به فروش...


جمعي از فعالان صنعت پتروشيمي با اشاره به اینکه هزينه توليد در صنعت پتروشيمي حدود 30 درصد افزايش يافته اما واحدهاي توليدي مجبورند به قيمت پایین تر كالاهاي خود را به فروش برسانند، نسبت به تشدید مشکلات این صنعت هشدار دادند و خواستار بازنگري قيمت انرژي مصرفي اين صنعت شدند.

به گزارش ايلنا، جمعي از صادركنندگان محصولات نفت و گاز و پتروشيمي و برخي فعالان اين صنعت خواستار بازنگري قيمت حامل‌هاي انرژي مورد استفاده در اين بخش شدند و هدف از ارائه اين پيشنهاد را ايجاد شرايطي براي سر پا ماندن صنعت پتروشيمي اعلام كرده‌اند.

رييس اتحاديه صادركنندگان نفت، گاز و پتروشيمي در اين خصوص به خبرنگار ايلنا گفت: پيشنهاداتي در اين زمينه تدوين شده و به مقامات مسئول ارائه شده است. وضعيت فعلي وضعيتي چندان مناسبي نيست. هر چند همه به اين نكته باور داشتند كه بايد حتما هدفمندي يارانه‌ها اجرايي شود اما نمي‌توان هزينه‌هاي توليد را بالا برد و اجازه افزايش قيمت‌ها متناسب با افزايش هزينه‌ها را صادر نكرد.

سيد حميد حسيني در توضيح اين مطلب افزود: هزينه توليد در صنعت پتروشيمي حدود 30 درصد افزايش يافته است اما واحدهاي توليدي مجبورند به قيمت‌هاي مرداد ماه كالاهاي خود را به فروش برسانند.

او گفت: همين وضعيت يعني به ازاي هر تن 100 دلار فروش، زياني 30 دلاري به شركت‌ها تجميل مي‌شود. به هر حال اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها به طور كامل مي‌تواند اقتصاد ايران را از مشكل برهاند اما در اجرا بايد دقت كرد كه وقتي هزينه توليد آزاد مي‌شود، قيمت‌ها همچنان دستوري باقي نمانند.

او گفت: تقاضاي غير واقعي در بازار پتروشيمي شكل گرفته است چرا كه قيمت‌ها فعلا در حد قيمت‌هاي مرداد ماه باقي مانده است و از اين رو هر چه كالا در داخل عرضه مي‌شود مشتري دارد.

او اضافه كرد: از سوي ديگر ما بايد به وضعيت كشورهاي ديگر هم توجه كنيم. اگر شرايط به همين صورت تداوم يابد ممكن است همه سرمايه‌گذاران راهي ديگر كشورهاي منطقه كه قيمت‌هاي پايين‌تري براي گاز خود ارائه مي‌دهند، شوند و صنعت پتروشيمي ايران بدون سرمايه گذار باقي بماند.

او گفت: هزينه حمل و نقل افزايش يافته است از اين رو طبيعتا هزينه صادرات نيز افزايش مي‌يابد و بهتر است دولت هر چه سريع‌تر بسته‌اي حمايتي براي صادرات ايران پيش‌بيني كند تا صادرات با مشكلي مواجه نشود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.