سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سلطانیه: ایران قطعنامه‌ها را اجرا نمی‌کند، غنی‌سازی را هم متوقف نمی‌کند...

سلطانیه: ایران قطعنامه‌ها را اجرا نمی‌کند، غنی‌سازی را هم متوقف نمی‌کند

چکیده :نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر از یک روز پیش از آغاز مذاکرات استانبول درباره پرونده هسته‌ای ایران باصراحت اعلام کرد که ایران نه قطعنامه‌ها را اجرا می‌کند و نه غنی‌سازی را متوقف خواهد کرد. ‌شاید به همین دلیل باشد که دولت ایالات متحده و همین طور دیپلمات‌های غربی در استانبول اعلام کرده‌اند که انتظار «پیشرفت عمده» درباره پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی را...


نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر از یک روز پیش از آغاز مذاکرات استانبول درباره پرونده هسته‌ای ایران باصراحت اعلام کرد که ایران نه قطعنامه‌ها را اجرا می‌کند و نه غنی‌سازی را متوقف خواهد کرد.

به گزارش منابع خبری، ‌شاید به همین دلیل باشد که دولت ایالات متحده و همین طور دیپلمات‌های غربی در استانبول اعلام کرده‌اند که انتظار «پیشرفت عمده» درباره پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی را ندارند.

کشورهای غربی و در راس آنها ایالات متحده بر این باورند که جمهوری اسلامی به دنبال ساخت و تولید تسلیحات اتمی است، اتهامی که مقامات تهران همواره رد کرده و بارها گفته اند که برنامه اتمی ایران هدفی جز اهداف صلح‌آمیز ندارد.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی، نیز ضمن آن که آب پاکی را روی دست همه ریخته و گفته است که ایران غنی‌سازی را متوقف نمی‌کند، بار دیگر تاکید کرده است که تهران تسلیحات کشتار جمعی را «حرام» می‌داند و رهبر جمهوری اسلامی نیز ساخت آنها را «محکوم کرده است».

روز پنج‌شنبه در حالی که دیپلمات‌ها خود را برای مذاکره در استانبول آماده می‌کردند، آقای سلطانیه برای دیداری سه‌روزه و به گفته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، «به منظور تشریح مواضع هسته‌ای ایران» در مسکو، پایتخت روسیه، به سر می‌برد.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج‌شنبه شب در حضور خبرنگاران خارجی گفت: «تحت هیچ شرایطی قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا نمی‌کنیم و روند غنی‌سازی اورانیوم را حتی برای یک لحظه متوقف نمی‌کنیم.»

موضع نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی تکرار اعلام موضع دیگر مقامات تهران از جمله محمود احمدی‌نژاد است که از جمله هفته گذشته تاکید کرد که ایران حتی با «صد هزار قطعنامه» نیز دست از برنامه هسته‌ای خود برنخواهد داشت.

غربی‌ها به دنبال آن هستند که ایران را به قطع غنی‌سازی اورانیوم وادار کنند که از اجزای اساسی در ساخت تسلیحات اتمی به شمار می‌رود.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی همواره از قبول شرط توقف غنی‌سازی سر باز زده و به همین دلیل مشمول چهار دور تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اروپا و برخی کشورهای دیگر شده است.

آقای سلطانیه در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران خارجی همچنین بر بی‌اعتمادی ایران به کشورهای غربی تاکید کرده و در این میان از کشورهای آلمان، آمریکا و فرانسه نیز نام برده است، سه کشور از شش کشوری که در استانبول، ترکیه، در برابر مذاکره‌کننده ارشد ایران نشسته‌اند.

مذاکرات استانبول که روز جمعه آغاز شد دنباله مذاکرات تهران با گروه کشورهای ۵+۱ متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان در ژنو، سوئیس، است که یک ماه پیش برگزار شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “سلطانیه: ایران قطعنامه‌ها را اجرا نمی‌کند، غنی‌سازی را هم متوقف نمی‌کند”

 1. حسین جعفری گفت:

  یکی نیست از این آقا بپرسد دراین صورت بیمارید که به استانبول میروید مذاکره کنید؟ مذاکره برسرچی است مدیریت جهانی؟؟

 2. محمد گفت:

  برای بقای حکومتشان پشت پرده هر غلطی را خواهند کرد.اینها به مردمشان ظلم می کنند آنها هم به اینها زور می گویند( اگر فرض را بر این بگذاریم که اینها هم مهره ی آنها نباشند) . وقتی مردم را در کنارت نداشته باشی دست به هر کاری خواهید زد.

 3. علیرضا گفت:

  بیاید یه بار خودمون رو بذاریم جای گروه 5+1 .
  1- ایران همونطور که آمار نشون می ده از نظر ذخایر اورانیوم وضعیت خوبی نداره و تنها یه معدن در زرند کرمان هست که اونم با برآوردایی که کردن فقط سوخت 5 سال نیروگاه بوشهر رو می تونه تامین کنه. از طرفی از نظر ذخایر نفت و گاز در رده های بالا قرار داره که حداقل تا 40 یا 50 سال دیگه می تونه از اونا استفاده کنه. این رو هم در نظر داشته باشیم که با این تحریمهایی که هست، سرمایه گذاری توی نفت و گاز الان بسیار پایینه و اگه اوضاع همین طور پیش بره با وجود این همه نفت و گازی که داریم وارد کننده نفت می شیم. همین الان هم با وجود این که 13 درصد گاز دنیا توی خاک ایرانه داریم از ترکمنستان با قیمت بالا گاز وارد می کنیم. خوب شما باشید شک نمی کنید که چرا با وجود این همه ضرر دوباره ایران به داشتن تکنولوژی هسته ای پافشاری می کنه؟
  2- در همین زمینه نفت و گاز ایران با وجود داشتن سابقه بیش از صد سال، از نظر تکنولوژیک اونقدر ضعیفه که کشورایی مثل کره، ژاپن، چین و خیلیهای دیگه می یان برامون پالایشگاه می سازند. حالا سرمایه گذاری در زمینه وارد کردن تکنولوژی ساخت پالایشگاه بهتره با اون همه سود و ذخایر خدادادی یا انرژی هسته ای که چند سال دیگه می شیم وارد کننده مواد اولیش که مطمئنا هم کسی بهمون نمی ده؟
  3- ایران هر روز یه موشک جدید معرفی می کنه . مثلا همین موشکای قاره پیما. به نظر شما یه موشک که هزینه بسیار بالایی برای ساختش هست و بیشتر حجم اونو سوختش داره که باید اونو تا هدف برسونه چه کالاهکی منطقیه که روش بذارن؟
  4- در گزارشات آژانس بارها گفته شده در مورد فعالیتهای هسته ای ایران ابهاماتی وجود داره که تا بحال به اونا پاسخ داده نشده.
  5- همه می دونن ایران و اسرائیل دشمنان قسم خورده هم هستند و در نابود کردن هم از هیچ کاری فرو گذار نمی کنند. خوب بعید نیست که ایران بگه آقاجان اسراییل بمب اتمی داره ما هم می خوایم چون در برابر اون احساس خطر می کنیم.
  خوب با این اوضاع و با این دیپلماسی ضعیفی که ایران داره و این همه پنهان کاری می کنه کاملا منطقیه که اونا بهمون شک کنند.

  دوستان کلمه! شما رو کاملا محق می دونم اگه این نظر رو روی سایتتون نذارید. چون احتمالا فردا یه کسایی مثل حسین بازجو و نشریات کذابی مثل جوان و امثالهم هزار تا انگ بهتون می چسبونند.