سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ایجاد دوباره بند سیاسی زنان، پس از ۲۰ سال...
» نگاهی به وضعیت ۱۸ زندانی سیاسی زن در بند عمومی اوین

ایجاد دوباره بند سیاسی زنان، پس از ۲۰ سال

چکیده :پس از گذشت نزدیک به 20 سال، باردیگر در نظام جمهوری اسلامی، تعداد زندانیان سیاسی زن آنقدر زیاد شده که نیاز به ایجاد یک بند با عنوان " بند سیاسی" به ضرورتی برای مقامات زندان تبدیل شده است و این نشانگر آن است که برخلاف ادعاهای قضایی و رویه سال‌های گذشته‌ی دادگاه‌های انقلاب و مسئولان امنیتی مبنی بر زندانی نکردن فعالان سیاسی زن، اکنون زنان نیز در کنار مردان می بایست هزینه سنگینی برای اعتراض شان بپردازند.هم اکنون حدود 18 زن سیاسی در بند عمومی زندان اوین به سر می‌برند که در مجموع بیش از 70 سال حکم زندان دریافت کرده‌اند....


کلمه – گروه اجتماعی: اقدام مقامات زندان در جداسازی زنان سیاسی از سایر زندانیان و محبوس کردن آنان در یک سالن دربسته، نشان از این دارد که مقامات امنیتی در صدد ساختن ” بند سیاسی زنان” هستند.

به گزارش خبرنگار کلمه، از سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ تاکنون، از آنجا که شمار زندانیان سیاسی زن کم تعداد بوده است، این زندانیان همواره در بندهای عمومی زندان اوین تحمل کیفر می‌کرده‌اند. پیش از آن فقط در سال‌های دهه ۶۰ و همچنین سال‌های پیش از انقلاب به دلیل کثرت تعداد زندانیان سیاسی زن، مقامات زندان ناچار شدند، بند جداگانه‌ای را به آنان اختصاص دهند.

هم‌اکنون و پس از گذشت نزدیک به ۲۰ سال، باردیگر در نظام جمهوری اسلامی، تعداد زندانیان سیاسی زن آنقدر زیاد شده که نیاز به ایجاد یک بند با عنوان ” بند سیاسی” به ضرورتی برای مقامات زندان تبدیل شده است و این نشانگر آن است که برخلاف ادعاهای قضایی و رویه سال‌های گذشته‌ی دادگاه‌های انقلاب و مسئولان امنیتی مبنی بر زندانی نکردن فعالان سیاسی زن، اکنون زنان نیز در کنار مردان می بایست هزینه سنگینی برای اعتراض شان بپردازند.

هم اکنون حدود ۱۸ زن سیاسی در بند عمومی زندان اوین به سر می‌برند که در مجموع بیش از ۷۰سال حکم زندان دریافت کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و زنان بازداشت‌شده در اعتراضات پس از انتخابات، با دریافت احکام حبس تعزیری از سوی دادگاه انقلاب، در انتظار اجرای حکم خود به سر می‌برند و به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده شاهد افزایش شمار زنان در بند سیاسی زندان اوین باشیم.

وجود بند سیاسی برای زنان، در ابتدای امر، اتفاق خوشایندی است. بحث تفکیک جرایم یکی از مهمترین مسائل و مشکلاتی بوده که در این مدت مورد اعتراض زندانیان قرار گرفته است. با این وجود، اقدام مقامات زندان برای جداسازی زنان سیاسی از زندانیان عادی، نه در جهت ایجاد شرایطی مطلوبتر برای آنان که در جهت اعمال فشار و کنترل‌های امنیتی بیشتر صورت گرفته است.

زنان در دو هفته گذشته از تمامی حقوق خود به عنوان یک زندانی محروم شده‌اند. تمام روز آنان در یک سالن دربسته می‌گذرد و از شرکت در کلیه کلاس‌های فرهنگی زندان که بخشی از وقت زندانیان در آانجا می‌گذرد، منع شده‌اند.

منع استفاده از کتابخانه و هواخوری از جمله محدودیت‌های دیگری است که زنان سیاسی این روزها تجربه می‌کنند.

اما بزرگترین مشکل زنان زندانی، قطع تماس‌های تلفنی آنان با خارج از زندان است. در حالی که پیش از این مسئولان زندان تمامی تماس‌های تلفنی بند سیاسی مردان را قطع کرده بودند، هم‌اکنون این وضعیت در مورد زنان نیز به اجرا در آمده است. قطع تماس‌های تلفنی به همراه شرایط نامطلوب زندگی روزمره‌ی زندانیان، شرایط نامساعدی را برای زنان بوجود آورده است.

خانواده زنان زندانی که در طی هفته در بی‌خبری مطلق از وضعیت عزیزان خود به سر می‌برند، تنها به مدت ۲۰ دقیقه در هفته حق ملاقات با زندانیان را دارند. این در حالی است که برخی از زنان از جمله بهاره هدایت، ماه‌هاست که از داشتن ملاقات حضوری با خانواده خود محروم بوده‌اند.

هفته‌ی گذشته یکی از مقامات مسئول در زندان به خانواده‌های نگران زنان زندانی، قول داده بود که مشکلات آنان به زودی برطرف شده و شرایط بهتری را داشته باشند. با این وجود، پس از گذشت دو هفته، زنان سیاسی همچنان در “بند متادون” نگه‌داری می‌شوند .

هم‌چنین از وضعیت عالیه اقدام دوست، فعال حقوق زنان، که پس از اعتراض به این شرایط، به سلول انفرادی منتقل شده بود، اطلاعی در دست نیست.

به نظر می رسد پس از سال‌ها، “اولین بند سیاسی زنان” در زندان اوین در حال راه‌اندازی است . بندی که بدون شک خاطرات مبارزات زنان را در خود ثبت خواهد کرد.

اسامی زندانیان زن و احکامشان:

۱- بهاره هدایت( ۹ سال و نیم حبس قطعی)

۲- مهدیه گلرو( ۲ سال حبس قطعی)

۳- عاطفه نبوی( ۳ سال حبس قطعی)

۴-صهبا رضوانی( ۳ سال حبس قطعی)

۵- منیژه نصراللهی( ۳ سال و ۴ ماه حبس قطعی)

۶- سوسن تبیانیان( یک سال و نیم حبس قطعی)

۷-فرح واضحان( اعدام و دو سال حبس تعزیری)

۸- معصومه یاوری( ۷ سال حبس قطعی)

۹- نازیلا دشتی( ۳ سال حبس قطعی)

۱۰- عالیه اقدام دوست( ۳ سال حبس قطعی)

۱۱-زهرا جباری( ۴ سال حبس قطعی)

۱۲- کفایت ملک محمدی( ۵ سال حبس قطعی)

۱۳- ریحانه حاج ابراهیم دباغ( ۱۵ سال حبس قطعی)

۱۴-عذراسادات قاضی میرسعید( ۲ سال حبس قطعی)

۱۵- پروین جواد زاده( ۲ سال و ۲ ماه حبس قطعی)

۱۶- فاطمه خرم جو( ۵ سال حبس تعزیری)

۱۷- هنگامه شهیدی ( ۶ سال حبس قطعی)

۱۸- مهسا رحمتی ( ۴ ماه حبس قطعی)Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “ایجاد دوباره بند سیاسی زنان، پس از ۲۰ سال”

 1. دولت مستقل از دين، دين مستقل از دولت گفت:

  بابا اينا روی يزيديان را هم سفيد کردند.

 2. ROYA گفت:

  Barha, raje be bande zanan, khondamo ashg rikhtam, ke chera in donya Ta be in andaze, nabarabar gashte, Madarane emrooz, madarane farda, che ghzavati be ma khahand kard, sahme ma , cheshmberahio, doast, ya ke mobarzasto zendan, jorme ma chist ke az,, eslam,, sahmi darim, ya ke yek rahbare momen darim, ya ke chera kooooshidim ke ma, Irani azad mikhahim, ey khoda,, be IRAN sogand, lahzeee ra ze ghame in yaran, jodaee nakhham natavanam, delkhosham gofteye TO,, KE AZ,,, ZOLME,,,,,,, AAHADI,, NAKHAHI GAZASH,,,,, NAKHAHI GOZASHT,,, DELKHOSHAM, DELKHOSHAM

 3. سردار حمید گفت:

  من فکر میکنم در این مورد کمی غفلت و سهل انگاری شده. مدیران شایسته آنانند که آینده نگر باشند و همیشه چند قدم از زمان جلو باشند.
  در این راستا پیشنهاد میشود که بند های سیاسی برای بچه ها هم ایجاد شود.
  برای کودکان از سه سال به بالا . چون نوزدان و کودکان زیر سه سال خیلی دنگ و فنگ دارند. ولی از سه سالگی میتوان پی برد که کدامیک ذاتا فتته گرند . و آنهارا آنقدر در زندان نگه بدارید که موهای سرشان همرنگ دندانهایشان شود .
  و اگر با کمبود جا مواجه شدید با یک فتوای انقلابی از … این مشکل هم قابل حل است .
  سردار حمید

 4. ناشناس گفت:

  بند جداگانه برای زندانیهای سیاسی خیلی بهتر و قابل تحمل تر هست

 5. ساره سبز گفت:

  آقای ناشناس درسته که بند مجزا برای زنان سیاسی خوب است اما نه این جوری اش که از هواخوری و امکانات زندانیان عادی مثل کتابخانه هم محروم شوند

 6. Ahmadi گفت:

  Ahmadi mighe Iran azadtarin keshvare,yek khabarneghar behesh nemighe ke baba pasina dighe che sigheeie

 7. مهرداد گفت:

  می بالیم به شما شیر زنان ایرانی >

 8. حسین فرهمند گفت:

  به نام خدا

  هر کس حقیقت را به زبان آورد دروغ گویان را خوش نیاید مرد وزن برایشان فرقی ندارد

 9. ايمـــــــــان گفت:

  به خدا قسم باعث افسوس خوردنه . اينا باعث آبروريزي بيشتر ما در مقابل ملت هاي دنياست .
  حتي علي هم بدون رضايت مردم هم حكومت نميكرد