سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اسناد پاندورا؛ افشای «ثروت‌اندوزی پنهان» رهبران جهان...

اسناد پاندورا؛ افشای «ثروت‌اندوزی پنهان» رهبران جهان

چکیده :کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی که شامل مجموعه‌ای از گزارشگران و موسسات رسانه‌ای مستقر در واشینگتن، پایتخت ایالات متحده، است می‌گوید، این اسناد مربوط به ۳۵ رهبر کنونی یا سابق جهان و همچنین ۳۳۰ سیاستمدار و مقام رسمی از ۹۱ کشور جهان...


شماری از موسسات بزرگ رسانه‌ای روز یکشنبه ۱۱ مهر اقدام به انتشار اسناد مالی لو رفته‌ای کردند که گفته می‌شود گویای ثروت‌اندوزی پنهان رهبران جهان از جمله الهام علیف، رئیس جمهور آذربایجان، ملک عبدالله، پادشاه اردن، آندری بابیش، نخست وزیر چک، و وابستگان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، است.

اسناد فاش‌شده که به «اسناد پاندورا» شهرت یافته‌اند شامل بیش از ۱۱.۹ میلیون سند می‌شود که با ۲.۹۴ ترابایت اطلاعات برابری می‌کند.

این اسناد پنج سال پس از افشای اسناد معروف به «پاناما» منتشر شده است که نشان می‌داد ثروتمندان جهان چگونه ثروت خود را به شیوه‌هایی مخفی می‌کنند که ماموران دولتی قادر به رصد آن نیستند.

کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی که شامل مجموعه‌ای از گزارشگران و موسسات رسانه‌ای مستقر در واشینگتن، پایتخت ایالات متحده، است می‌گوید، این اسناد مربوط به ۳۵ رهبر کنونی یا سابق جهان و همچنین ۳۳۰ سیاستمدار و مقام رسمی از ۹۱ کشور جهان است.

این نهاد مشخص نکرد که چگونه به اسناد مورد اشاره دست یافته است و خبرگزاری رویترز نیز می‌نویسد که نمی‌تواند به طور مستقل ادعاهای مربوط به جزییات این اسناد را تایید کند.

طبق این اسناد، پادشاه اردن که متحد نزدیک واشینگتن محسوب می‌شود، با استفاده از حساب‌های بانکی خارج از کشور خود بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خرج خانه‌های اعیانی خود در بریتانیا و ایالات متحده کرده است.

اسناد دیگر نشان می‌دهد که چگونه خانواده الهام علیف، رئیس جمهور آذربایجان، به‌طور پنهانی و از طریق شرکت‌های خارجی املاکی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار در لندن خریداری کرده‌اند.

روزنامه واشینگتن‌پست نیز که از اعضای این کنسرسیوم به شمار می‌آید، درباره پرونده سوتلانا کریوونوگیخ گزراش داد، یک زن روسی که گفته می‌شود سال ۲۰۰۳ از طریق یک شرکت خارجی مستقر در جزیره تورتولا در کارائیب توانسته است مالک آپارتمانی در موناکو بشود. او در آن زمان، طبق گزارش‌ واشینگتن‌پست، با ولادیمیر پوتین سال‌ها رابطه پنهانی داشت.

این اسناد همچنین در آستانه انتخابات پارلمانی جمهوری چک فاش می‌سازد که آندری بابیش، نخست وزیر این کشور، یک عمارت ۲۲ میلیون دلاری در یکی از دهکده‌های مجاور کن در فرانسه دارد.

آقای بابیش اما در یک مناظره تلویزیونی تاکید کرد که هیچ کار خطایی انجام نداده است.

منبع: رادیو فرداDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.