سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیا در جمهوری اسلامی، جامعه مدنی بدون تغییر ساختار قانون اساسی قابل تحقق است؟...

آیا در جمهوری اسلامی، جامعه مدنی بدون تغییر ساختار قانون اساسی قابل تحقق است؟

چکیده :آنچه که در این نوع جامعه قابل اعتنا است، اینکه در واقع نهادهایی که به نوعی نسبت به مسخ یا استثمار امر آزادی مبادرت می ورزند، باید بسیار محدود گردیده و حتی از دخالت بعضی از آنان در حوزه های عمومی که بخواهند آموزه های خود را در لباس قدرت به دیگران به زور القا کنند، ممانعت بعمل آید تا بتواند جامعه مدنی در آن شکل...


کلمه – حسن ماکیانی

جامعه مدنی به لحاظ ماهیتی خود نیز، دارای عناصری است که منجر به ساخته شدن نظام سیاسی آن می گردند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

۱-عنصر آزادی؛ در جامعه مدنی آزادی های سه گانه (فردی، اجتماعی،سیاسی) وجود دارد و هیچ کس نمی تواند این آزادهای را محدود کند مگر تنها قانون، و قانون هم کاملا باید تحت ارادهٔ مردم(شهروند محور) و با رای و ارادهٔ جمعی مردم شکل گیرد.

۲- عنصر سکولاریسم؛به معنای جدایی دین از حوزهٔ حکومت نه سیاست، که دین یک امر شخصی، فردی و خصوصی به شمار می رود، در حالی که حکومت یک امر عمومی است، بنابراین این دو باید از یکدیگر مستقل باشند.

۳-عنصر پلورالیسم یا تکثرگرایی؛ مقصود از پلورالیسم آن است که در درون جامعه انواع عقاید ،اندیشه ها، تفکرات، ادیان و مذاهب و فرهنگ های مختلفی در کنار یکدیگر وجود داشته باشد و همگی مجاز به فعالیت در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و…باشند، و در واقع جامعهٔ مبتنی بر تکثرگرایی جامعه ای است که هیچ ممنوعیتی برای فعالیت و ابراز تفکرات و اندیشه های مختلف وجود نداشته باشد.

۴-عنصر اومانیسم؛ در واقع باید ارادهٔ انسان ها بر همه چیز مقدم باشد (عقل گرای)، و تنها ارادهٔ جمعی انسان ها باید نقش تعیین کننده در تمامی تحولات جامعه را داشته باشند.منظور بنده از اومانیسم بیشتر عقلانی عمل کردن و عقل گرای است.

آنچه که در این نوع جامعه قابل اعتنا است، اینکه در واقع نهادهایی که به نوعی نسبت به مسخ یا استثمار امر آزادی مبادرت می ورزند، باید بسیار محدود گردیده و حتی از دخالت بعضی از آنان در حوزه های عمومی که بخواهند آموزه های خود را در لباس قدرت به دیگران به زور القا کنند، ممانعت بعمل آید تا بتواند جامعه مدنی در آن شکل گیرد.

بعنوان نمونه در حال حاضر طرح صیانت مجلس شورای اسلامی از اینترنت، در واقع در تضاد با جامعه مدنی و آزادی ملت است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.