سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ماجرای عجیب آستارا؛ این خشونت را خودتان یاد مردم دادید!...

ماجرای عجیب آستارا؛ این خشونت را خودتان یاد مردم دادید!

چکیده :در کشوری که روز و شب به اسم دین برای مردم خطوط قرمز جدیدی تعیین می‌شود و مساله «حریم خصوصی» به بهانه‌های مختلف از بین رفته، چطور توقع دارید شهروندان در مقابل اقدام غیراخلاقی یک مسئول، آن هم در محل کارش واکنش تند نشان...


علی مجتهدزاده

نمی‌دانم در جریان اتفاق عجیبی که در آستارا رخ داده هستید یا نه؟! ماجرا از این قرار داست که چند روز قبل رئیس بیمه سلامت آستارا توسط مردم، حین ارتباط غیراخلاقی با یک زن که گفته می‌شود متاهل هم بوده، در دفترش دستگیر شد و مردم خشمگین او را با همان وضع عریان و بدون لباس به بیرون از اداره کشیدند و کتک زدند. فیلم این ماجرا هم به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.

حالا در پی این اتفاق دادستان آستارا در مصاحبه‌ای با ایرنا گفته است: «برای اشخاصی که چند روز اخیر وارد یک فضای اداری شده و با برخورد خودسرانه با یک متهم، اسباب ناراحتی مردم را فراهم کردند، همان روز پرونده قضایی تشکیل شد. یکی از افرادی که از صحنه برخورد خودسرانه چند نفر با متهم فیلمبرداری کرده، دستگیر شده است و انتشاردهندگان فیلم در فضای مجازی و همه عاملان رفتار غیرقانونی با متهم، تحت تعقیب قضایی قرار دارند.»

قصدم در این مطلب آن نیست که اقدام صورت گرفته توسط برخی شهروندان آستارا را توجیه کنم و یا به دفاع از آن بپردازم. این رفتار قطعا با موازین قانونی همخوانی ندارد. مهمتر این است که این ماجرا وجه دیگری هم دارد؛ وقتی در خیابان‌های ما پلیس به بهانه چند تار مو و یا یکی دو وجب بالا و پایین بودن مانتو انواع برخوردهای خشن و حتی در موارد زیادی غیرقانونی را با شهروندان و زنان این جامعه به اسم پاسداری از دین و اخلاق انجام می‌دهد، از همان شهروندان در موقعیت مشابه چه توقعی دارید؟ آیا تا حالا یک مرجع قضایی بوده که مدعی این برخوردهای خشن و گاها غیرقانونی شود؟ همین پلیس وقتی خودسرانه و بدون حکم قضایی آفتابه بر گردن متهم می‌اندازد و در شهر می‌گرداند، مدافعان قانون چرا بابت چنین رفتار خودسرانه‌ای اقدام نمی‌کنند؟

در کشوری که روز و شب به اسم دین برای مردم خطوط قرمز جدیدی تعیین می‌شود و مساله «حریم خصوصی» به بهانه‌های مختلف از بین رفته، چطور توقع دارید شهروندان در مقابل اقدام غیراخلاقی یک مسئول، آن هم در محل کارش واکنش تند نشان ندهند؟ وقتی حتی برخی مهمانی‌های خصوصی افراد هم بدون داشتن شاکی با برخورد و هجوم نیروی انتظامی مواجه می‌شوند، چرا توقع دارید دفتر کار یک مدیر از این قاعده مستثنی باشد؟ مگر نه این است که خود این سیستم به مردم یاد داده که خشونت در برابر اموری که آن را «غیر اخلاقی» می‌دانند جایز است؟ مگر بارها فیلم افراد به ظاهر مذهبی که نسبت به پوشش زنان حتی با خشونت فیزیکی برخورد کرده‌اند منتشر نشده؟ تا حالا با کدامیک از آنها برخورد شده است؟

بله، قطعا اقدامی که برخی شهروندان آستارا انجام دادند در چارچوب قانون نبوده اما مقصر آن همین نهادهای انتظامی و قضایی هستند که قبلا در موارد دلخواه خود زمینه را برای هر نوع برخوردی به اسم اخلاق با شهروندان باز گذاشته بودند و مدعی قانون درباره آن نبودند. حالا اما مردم حق دارند بپرسند چرا وقتی نوبت به برخورد با اعمال غیراخلاقی و روابط غیرشرعی خود مسئولان می‌رسد، «قانون» عزیز می‌شود؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.