سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خوزستان همه ایران است، سرکوب را متوقف کنید...

خوزستان همه ایران است، سرکوب را متوقف کنید

چکیده :اعتراضات پردامنه و مکرر که هربار در گوشه ای از ایران شاهد آن هستیم نه توطئه استکبار است و نه حاصل تحریک دیگران. این اعتراضات ناشی از تجمیع بحران های ساختاری در نظام حکمرانی...


بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی، صنفی، حقوق بشری در حمایت از مطالبات مردم خوزستان

هشدارهای کارشناسان درباره بروز و ظهور بحران های زیست محیطی کشور سال ها نادیده گرفته شد و تنها پاسخ نظام حکمرانی به اعتراضات صاحب نظران از جمله فعالان زیست محیطی وارد آوردن اتهام سیاه نمایی؛ تبلیغ علیه نظام یا جاسوسی برای بیگانگان بوده است. سال هاست به جای همفکری و بهره گیری از دیدگاه های علمی و مشورت با متخصصان برای شناخت ریشه های بحران و ضرورت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیست محیطی و همکاری های منطقه ای و بین المللی برای افزایش تاب آوری جامعه ایران برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی و تخریب اکو سیستم های محیط زیست؛ بودجه های میلیاردی و سرمایه های ملی به دالان های پیچیده امنیتی، نظامی و قضایی و تقویت تکنولوژی سرکوب تخصیص داده شده است.

سالها است مافیای سد سازی بدون توجه به مطالعات کارشناسی با اتکا به قدرت سیاسی مواهب طبیعی ایران را در معرض نیستی و نابودی کشانده است. سالها است نفوذ سیاسی نقش مخرب خود را در تصمیمات برای اجرای پروژه های بزرگ انتقال آب به شهرها و مناطق تحت نفوذ اصحاب قدرت به کار گرفته است. سالها است حامی پروری و رفاقت سالاری در نظام برنامه ریزی با زیر پا گذاردن خیر عمومی و منافع ملی راه را برای تاسیس صنایع آب بر در مناطق خشک مرکزی هموار کرده است. سالها است تولید نفت بدون در نظر گرفتن ابعاد زیست محیطی آن زندگی را برای مردم ساکن مناطق نفت خیز جهنم ساخته است. و بالاخره سالها است توسعه آمرانه در نظام حکمرانی اقتدارگرا سرنوشت ملک و ملت را به تباهی، فقر، نابرابری و توسعه نیافتگی کشانده است. بی تردید حاصل این سیاست های نابخردانه تنها و تنها بحران های متوالی ، نارضایتی همگانی و وارد آمدن خسارات عظیم ملی بوده است.

چهره زخمی و قلب رنج دیده امروز خوزستان آیینه ایران فردا است: سرزمینی سرشار از گنج و مملو از رنج، جلگه ای که مامن نفت و گاز و ثروت است اما از تشنگی و فقر‌ و تبعیض، زمینِی سوخته آغشته به خون شده است. خوزستان سرزمینی با مردمی استعمار گریز و مدافعان وطن در زیر بمباران و موشکباران متجاوزین، اکنون شب های داغ تابستان را با تشنگی و بی برقی در خیابان ها می‌گذراند و به جای بهره مندی از امنیت ایثارگری ها، انرژی ذخیره شده پشت سدها و لذت نسیم خنک کناره های کارون، تشنه کام و رنجور در خاموشی و تاریکی شبانه به ناچار در جستجوی سپری است در برابر گلوله هایی که به سوی اش شلیک می شود.

خوزستان تنها گوشه ای از محصول ساختار ناکارآمد، فساد ساختاری، سیاستهای سراسر خطا و مدیریت آمرانه و امنیتی است که به گسترش روزافزون نابرابری، تبعیض، فقر و رنج روز افزون مردم ایران منجر شده است. واقعیت این است که فشارهای اقتصادی و معیشتی امروز ناشی از تحریم و تورم؛ ناامیدی و دلخستگی عمومی از ناکارآمدی های نظام حکمرانی و تبعیض و نابرابری منبعث از فسادهای گسترده و خشم برخاسته از انکار و فرافکنی همه این‌ بحران ها و مشکلات از سوی حاکمیت و مسئولان حکومتی؛ کاسه های صبر را لبریز کرده و از آستانه تحمل مردم گذشته است.

اعتراضات پردامنه و مکرر که هربار در گوشه ای از ایران شاهد آن هستیم نه توطئه استکبار است و نه حاصل تحریک دیگران. این اعتراضات ناشی از تجمیع بحران های ساختاری در نظام حکمرانی است. این حق غیر قابل کتمان مردم ناراضی است تا در شرایط فقدان مطبوعات و رسانه های آزاد و محرومیت از احزاب و تشکل های مستقل و منتقد با تشکیل اجتماعات و تظاهرات خیابانی دردهای شان را فریاد بزنند و داد خواهی کنند. اما حکومت با خشونت ورزی پادگانی، حذف رسانه ای، کیفرهای قضایی و راه اندازی ماشین سرکوب پاسخ معترضان را میدهد و آنها را تهدید میکند. این روش حکمرانی که بقا و‌ تداوم خود را تنها در سایه ” النصر بالرعب” یافته هیچ گونه مسیر و‌ منفذی برای اصلاح باقی نگذارده و هر روز هزینه ملی را برای گذار به دمکراسی و توسعه و رفاه افزایش داده است.

به این ترتیب حاکمان بر شاخه نشسته و بن می بُرند. آنها در آینده ای نه چندان دور باید پاسخگوی این رفتارها و تصمیمات مغایر با منافع ملی خویش باشند. در دنیای امروز هیچ حکومتی در جهان حق ندارد اعتراضات مسالمت آمیز مردم را با گلوله و شلیک تیر پاسخ دهد. ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن محکوم کردن سیاست سرکوب مردم خوزستان، خواهان توقف سرکوب و خاتمه اعمال خشونت علیه اهالی خوزستان هستیم و اعلام می کنیم همانطور که در دوران جنگ تحمیلی همه ایران خوزستان بود، امروز هم خوزستان همه ایران است.

ما ضمن ابراز همدردی و همراهی با هموطنان خوزستانی و تسلیت به خانواده های شهدای اعتراضات اخیر، خاطرنشان می‌سازیم تنها راه غلبه بر بحران های کنونی به رسمیت شناختن مخالفان، آغاز گفتگوهای ثمر بخش ملی با نمایندگان واقعی مردم معترض در خوزستان و همه جای ایران و پاسخ مسئولانه به مطالبات بر حق مردم ناراضی و آغاز اصلاحات بنیادین و ساختاری است، زیرا : الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم.

سی ام تیرماه هزار و چهارصد

ابراهیم خوش سیرت-ابوالفضل قدیانی-احسان شریعتی-احمد زاهدی لنگرودی-احمد فخرعالمی- احمد معصومی- احمد بخارایی-احمدرضا اسدی- احمدرضا حائری- افسانه صالحی-اکبر امینی ارمکی- امید خوارزمیان-امیر بانشی-امیر خرم –امیر رضایی- امیر طیرانی-امیرحسین مصلا-امین چالاکی-انوش عادلی- آرتین غضنفری-آرزو باهر- آرش کیخسروی- آرمین شریفی- آروین خادم – آمنه رضایی- بهجت حاجی حسین- بهزاد حق پناه- بهمن احمدی امویی-بهمن رضاخانی-بهناز کیانی- پروانه سلحشوری-پروین اسفندیاری-پروین سلیمی-پروین ضرابی-پری باغبان-پری دانشور-پیمان احمدی-تیمور باقری کودکانی-ثریا یوسفی-ثمین چراغی-جلال الدین یوسفی- جواد سعیدی-جواد موسوی خوزستانی-حامد سحابی-حامد‌ سیاسی‌راد-حامد شجاعی-حسن اسدی زیدآبادی- حسین ثاقب- حسین رفیعی- حسین سربندی-حسین شاه اویسی-حسین فلاح –حسین کشوردوست کلتی-حسین گودرزی- حسین مجاهد- حسین معصومی-حمید رسولیان-حمیدرضا محمدنژاد- خسرو دلیرثانی- رحمان کارگشا-رضا احمدی-رضا آقاجانی- رضا تیموری- رضا مالکی-رضا مسلمی-رضادبیر-رضارئیس طوسی-رضوان برزگر-رقیه زارع پورحیدری-روح‌اله نخعی-روزبه جامه‌شورانی-رویا بلوری-روئین عطوفت- زهرا آقا جانی- زهرا توحیدی- زهرا رحیمی- زهره کریم نیا- ژیلا بنی یعقوب-سجاد شجاعی-سعید رضادوست-سعید فرمد- سعید مدنی-سمانه گلاب-سیاوش حاتم-سیاوش رضائیان- سیاوش لاهوتی-سید ابوذر علوی-سید حسن حسینی-سید سلمان موسوی-سید عبدالمجید الهامی-سید علی هاشمی-سید محمد سیف زاده-سیدحسن الحسینی-سیدعبدالرسول موسوی-سیده سمیه علوی-سیده لیلا علوی-سیده مینا علوی-شهین خاک نگار- شهین علوی-شیما قوشه-صادق ربانی-صدیقه وسمقی- طاهره طالقانی-طاهره طالقانی-طلعت تقی نیا-طناز کلاهچیان-طیبه سلمانی-عباس جعفری-عبدالفتاح سلطانی-عبدالله مومنی-عبدالله ناصری-عزیز قاسم زاده-علی اصغر ذاتی-علی شاه‌زیدی-علی فرید یحیایی-علی مجتهد زاده-علیرضا بهشتی شیرازی-علیرضا خوشبخت-علیرضا رجایی-علیرضا عبداللهی-علیرضا همتی-فاطمه حسنی- فاطمه گوارایی- فرج کمیجانی-فرشاد نوروزیان-فریدون سحابی- فیروزه صابر-قربان بهرادیان نژاد- کامران رحیمیان- لاله شاکری- لیلا عسگری وش- محترم رحمانی-محسن زمانی-محمد امین هادوی-محمد باقر بختیار-محمد تقی سبزواری-محمد جواد دردکشان-محمد داوری-محمد دردکشان- محمد رضا کارخانه چین-محمد رضایی- محمد علی حسن نژاد- محمد علی سادات الحسینی- محمد کارخانه چین- محمد محمدی اردهالی- محمدتقی سبزواره‌ای-محمدرضا آهنى-محمدرضا نیک نژاد-محمدسعید حنایی کاشانی- محمد لطیف عباس پناه-محمدهادی عرفانیان-محمود بهشتی-محمود دردکشان- محمود صدیقی پور-مریم رنگی تهرانی- مریم فاضل‌ میبدی-مریم یحیوی- مژگان تقی نیا- مسعود باستانی-مسعود پدرام- مصطفی تنها- مصطفی نیلی-معصومه دهقان- منصور حسین زاده- منصور کوچک محسنی-منصور کوچک محسنی-منصوره خسرو شاهی-مونا معافی- مهدی ارژنگ-مهدی حاجی اسماعیلی- مهدی زمانی-مهدی فخرزاده-مهدی محمودیان-مهدی مظفری-مهری پاکدل-مهری حسن پور-مهناز محمدی-میثم محمدی-میثم معتمد نیا-میرا قربانی-میرسلیمان حسینی مقدم-میلاد فدایی اصل- ناهید فرهی-نجمه معصومی-نسرین سلیمی-نظام الدین قهاری-نوشین احمدی خراسانی- نوید موذن-ولی میرزا سید ی-هادی احتظاظی-هاشم آقاجری-الهام شریفی-الهام ناسوتی-هدی توحیدی-هما شریعتی-یوسف رحمانی-یونس رستمی-Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.