سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گفتند ابوذر را محصور می کنیم تا صدایش به مردم نرسد...

گفتند ابوذر را محصور می کنیم تا صدایش به مردم نرسد

چکیده :️ابوذر نماد و سمبل این نوع رنج مقدس بود؛ او مشکل شخصی نداشت؛ با وضع ناعادلانه حاکمیت که موجب تبعیض و فساد شده بود، نمی توانست سکوت کند. در حالیکه اکثر صحابه با قدرت حاکم کنار آمدند. گفتند می‌خواهیم او را محصور کنیم تا صدایش به مردم نرسد. حکومت عثمان برای اینکه صدای اعتراض ابوذر به جامعه نرسد، او را به منطقه دورافتاده ربذه تبعید کرد تا ارتباطش با مردم قطع...


  • گفتند ابوذر را محصور می کنیم تا صدایش به مردم نرسد
  • کاش تابلوی دروغ ممنوع در برابر هر مسئولی قرار می گرفت؛ اما کیست که بتواند مواخذه و پرسشگری کند؟
  • حفظ جان مردم مهمتر از نماز و روزه است
  • کدام اولویت مسئولان مانع واکسیناسیون شد؟

استاد سروش محلاتی در مراسم ترحیم خانم “زهیدا کاظمی”، مادر خانواده نقره‌کار و خواهر زهرا رهنورد:

این مادر رنج کشیده و فرهیخته بر اثر بیماری کرونا از دنیا رفتند و اگر واکسیناسیون مانند بسیاری کشورها بموقع انجام شده بود، شاید امروز در میان ما بودند.

این مسوولیت حکومت است؛ وقتی یک سال است وعده های مسئولان را درباره واکسن می‌شنویم، اما واکسینه کردن مردم در بدترین شرایط است، به عنوان مسلمان احساس شرمندگی می‌کنیم.

هیچ موضوعی حتی نماز و روزه و حج، در اسلام بالاتر از حفظ جان انسانها نیست، اما متاسفانه این وظیفه اصلی و مهمترین وظیفه حکومت، عملی نشده است.

مسئولیت جان هزاران ایرانی بی گناه که طی یک سال گذشته قربانی عدم واکسیناسیون شدند، برعهده کیست؟

️ وعده های دروغی که به مردم داده شد و هیچ کدام عملی نشد، ارزش و اعتبار حکومت را مخدوش می کند و هیچ وجه شرعی ندارد، اما سوال این است که کدام مساله و سیاست بر جان مردم تقدم دارد؟

️به گفته امام رضا(ع) ساده زیستی خوبست، اما معیار حکومت شایسته این است که وقتی وعده می کند وفا کند. کاش تابلوی دروغ ممنوع در برابر هر مسئولی قرار می گرفت؛ اما کیست که بتواند مواخذه و پرسشگری کند؟

ارزشمندترین رنج بشر، رنجی است که به خاطر انسانیت و آرمانهای انسانی تحمل می کند؛ چون این رنج را خود انسان انتخاب می‌کند و هیچ نفعی در آن ندارد.

️ابوذر نماد و سمبل این نوع رنج مقدس بود؛ او مشکل شخصی نداشت؛ با وضع ناعادلانه حاکمیت که موجب تبعیض و فساد شده بود، نمی توانست سکوت کند. در حالیکه اکثر صحابه با قدرت حاکم کنار آمدند. گفتند می‌خواهیم او را محصور کنیم تا صدایش به مردم نرسد. حکومت عثمان برای اینکه صدای اعتراض ابوذر به جامعه نرسد، او را به منطقه دورافتاده ربذه تبعید کرد تا ارتباطش با مردم قطع شود.

️وقتی قرار بود حکم تبعید ابوذر اجرا شود با وجود ممنوعیت همراهی و سخن گفتن با ابوذر توسط خلیفه، امیرمومنان به همراه برادر و فرزندان و عمار، ابوذر را بدرقه و سخنانی بیان کرد که در خطبه ۱۳۰ نهج البلاغه آمده است.

️امیرمومنان فرمود: اباذر درد و رنج و خشمت برای خداست و باارزش است؛ این حاکمان از تو می ترسیدند که دنیای آنان را خراب کنی و تو می‌ترسیدی که با سکوت، دینت خراب شود. وقتی نمی‌توانی این دنیای ظالمانه را برهم بزنی ایمان خودت را حفظ کن و از اینها فاصله بگیر.

️فرمود: ابوذر! مبادا در تبعید در ربذه احساس تنهایی کنی، انس تو با حق است، اگر دنیای آنها را می‌پذیرفتی با تو کنار می‌آمدند.

منبع: انجمن اندیشه و قلمDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.