سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امیر انتظام، قربانی ذهنیت انقلابی؛ به بهانه سومین سالگرد درگذشت آن مظلوم دوران مع...

امیر انتظام، قربانی ذهنیت انقلابی؛ به بهانه سومین سالگرد درگذشت آن مظلوم دوران معاصر ایران

چکیده :در آن فضای سراسر احساس و موج کینه و دشمنی با آمریکا و سیاست‌های دولت موقت مرحوم «مهندس بازرگان»، دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا با قرائتی ویژه از اسناد، امیر انتظام را به جاسوسی آمریکا متهم می‌کنند و دفاعیات او و مرحوم مهندس مهدی بازرگان که با جوانمردی و صلابت در دادگاه این اتهام را فاقد ارزش می‌دانند کارگر نمی افتد، چرا که در آن شرایط نمونه‌های فراوانی از تأثیر فضای ملتهب و بیرونی بر دادگاه‌های انقلاب را شاهدیم که قضاوت عادلانه و قانون‌مند و مبتنی بر مبانی حقوقی را سخت می...


محمدجواد مظفر

…شاید مرحوم «عباس امیر انتظام» تنها قربانی رویکرد و تفکر انقلابی نباشد اما بی‌تردید شاخص‌ترین و برجسته‌ترین قربانی نگاه خودخواسته و خود ساخته به اسناد هست.

در آن فضای سراسر احساس و موج کینه و دشمنی با آمریکا و سیاست‌های دولت موقت مرحوم «مهندس بازرگان»، دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا با قرائتی ویژه از اسناد، امیر انتظام را به جاسوسی آمریکا متهم می‌کنند و دفاعیات او و مرحوم مهندس مهدی بازرگان که با جوانمردی و صلابت در دادگاه این اتهام را فاقد ارزش می‌دانند کارگر نمی افتد، چرا که در آن شرایط نمونه‌های فراوانی از تأثیر فضای ملتهب و بیرونی بر دادگاه‌های انقلاب را شاهدیم که قضاوت عادلانه و قانون‌مند و مبتنی بر مبانی حقوقی را سخت می کرد.

سرانجام امیرانتظام به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم می شود و سالیان متمادی را تحت سخت ترین شرایط آن روزگار در زندان می گذراند.

امروز در سومین سالگرد درگذشت آن مظلوم تاریخ معاصر ایران، رحمت و رضوان الهی را برای او و صبر و پایداری برای همسر بزرگوارش، الهه امیر انتظام از خداوند رحمان خواستارم.

نقل از صفحه ۶۱ کتاب
«همه می‌خواستند فرشته‌ها حکومت کنند»
نوشته محمدجواد مظفر

این کتاب به زودی توسط انتشارات کویر منتشر خواهد شدDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.