سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » احزاب بی صلاحیت و تداوم سنت طلبکاری از مردم...

احزاب بی صلاحیت و تداوم سنت طلبکاری از مردم

چکیده :شما ببینید چند روزی است یکی از بزرگترین اعتصاب های کارگری در صنعت نفت ایران در حال جریان است. جز چند موضع پراکنده از سوی چند حزب هیچ برنامه حمایتی دیده اید؟ احزاب تحلیل درستی از شرایط ارائه کرده اند؟ اما موقع انتخابات همین کارگران، بی قدرتان نامیده می شوند،عزیز و تکریم می شوند. کوچکترین حرکت نمادینی در راستای ابراز همبستگی با کارگران مشاهده کرده...


مجتبی نجفی

دیرزمانی است که سنت طلبکاری از مردم ایران به خصوص در بین برخی احزاب سیاسی قوی شده. احزابی که هر گاه فرصت ورود به قدرت را می یابند ناتوان از تحقق مطالبات مردمی به جای حل مساله فساد خود بخشی از مساله می شوند. متاسفانه هنوز “شهروند به مثابه تعرفه رای” در نگاه بسیاری احزاب پررنگ است به نحوی که گویی عالم سیاست را همان چند روز فضای انتخاباتی تعریف کرده اند. در فضای انتخابات و مناظرات، ملت ایران تفکیک شده اند به کارگر، معلم، حاشیه نشین، زن،…بعد از انتخابات بسیاری از این مطالبات فراموش می شوند.

شما ببینید چند روزی است یکی از بزرگترین اعتصاب های کارگری در صنعت نفت ایران در حال جریان است. جز چند موضع پراکنده از سوی چند حزب هیچ برنامه حمایتی دیده اید؟ احزاب تحلیل درستی از شرایط ارائه کرده اند؟ اما موقع انتخابات همین کارگران، بی قدرتان نامیده می شوند،عزیز و تکریم می شوند. کوچکترین حرکت نمادینی در راستای ابراز همبستگی با کارگران مشاهده کرده اید؟

مساله فقط کارگران نیست، نگاه طلبکارانه احزاب سیاسی است که گمان می کنند یا مردم باید از آنها ولو در شرایط ناکارآمدیشان حمایت کنند در غیر این صورت آنها را احساسی،عامل تمام مشکلات در ایران معرفی می کنند. شما سیاست ارتباطی منسجمی از سوی احزاب ایرانی برای ارائه پیام به همه آنها که دنبال احقاق حقوق خود هستند دیده اید؟ وقتی از ورشکستگی گفتمانی ـ نهادی احزاب ایرانی حرف می زنیم آدرس اشتباه نمیدهیم. ترسناک بودن جناح رقیب، احزاب سیاسی با گرایش اصلاح طلب را طلبکار ، نازپرورده، خودبرتربین کرده. بر اساس چه استدلالی شما از مردم انتظار دارید که هر انتخابات دست به سینه شما در صندوق های رای حاضر شوند به چنین احزاب بی برنامه و بی انضباطی رای دهند؟

پیام انتخابات اخیر بیشتر از اینکه به حاکمیت باشد به احزاب اصلاح طلب بود که دوران مفتخوری تمام شده و حضور رانتی کم اثر در ساخت قدرت جواب نمی دهد. اگر رای می خواهید باید صلاحیتش را کسب کنید و طبیعتا تا مادامی این احیای گفتمانی ـ نهادی صورت نگیرد بعید است تغییر پاردایمی صورت بگیرد. حزب که فقط برای جمع کردن رای ساخته نشده. برای تکیه زدن بر صندلی ها و پر کردن هیات مدیره ها و مشارکت در طرح ها و پروژه های آب و نان دار بدون کوچکترین سیستم شفافیتی در مورد ضوابط حضور و عملکرد کاری تشکیل نشده، یک حزب سیاسی باید قبل از صندوق در پردازش مسائل عمومی و مشارکت در حل آنها، پژوهش درباره بحران ها و اتخاذ سیستم ارتباط گیری موثر با مردم اقدام کند، نیروی متخصص و پای کار تربیت کند اینکه شما هر چند سال یکبار لیست بدهید و طلبکارانه از مردم بخواهید در انتخابات شرکت کنند و بعد از هر شکست منتظر یاس مردم باشید تا به خاطر بحران رقیب به سوی شما روی آورند که کار حزبی نیست،این کار سیاست به مثابه شغل است و مردم ایران هم باهوش تر ازآن هستند که فریفته این سیاست شوند.

متاسفانه با نگاه به بسیاری اظهارنظرهای پساانتخاباتی به نظر میرسد احزاب شرکت کننده در این شوی انتخاباتی به جای نقد شکست تحقیرآمیزشان و نه بزرگ مردم به هیجان سازی های کاذب، وعده های غیر قابل تحقق و به جای بررسی ریشه های شکست تحلیلی شان، باز هم به همان ادبیات قدیم کَل کَل روی آورده اند و دنبال مقصر در بین مردمی می گردند که پیامشان در این انتخابات واضح بود : به احزاب و جریانهایی که خود بخشی از مساله هستند برای حل مساله اعتماد نداریم. با زبان طلبکارانه آسمان و ریسمان را به هم می بافند و در انتظار بحران های دولت رئیسی نشسته تا یک بازی مضحک “آی دیدید گفتم” راه بیندازند به جای اینکه ریشه های رویگردانی مردم و بحران نهادی گفتمانی خود را در عصر جدید سیاست ورزی بررسی کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.