سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بکوشیم از تبدیل خشم بی امان به یاس جلوگیری کنیم؛ آنرا به غم و حزن تبدیل کنیم و غمها ...

بکوشیم از تبدیل خشم بی امان به یاس جلوگیری کنیم؛ آنرا به غم و حزن تبدیل کنیم و غمها را به کار در جامعه مدنی بزنیم

چکیده :️اکنون فضای انتخاباتی سپری شده است. می فهمم که خشم و یاس زیادی در بخشی از جامعه موج می زند و " سرها در گریبان". من هم تصور می کنم نظارت استصوابیِ ناعادلانه، راه را بر رقابت جدیِ بست و مسلما شیوه رفتار شواری نگهبان در سربر آوردن این وضعیت موثر بود. به تعبیر دوستی، ما بازی را به داور ( شورای نگهبان) باختیم، که امکان برگزاری یک کارزار انتخاباتیِ رقابتی را از ما...


سروش دباغ

️انتخابات ریاست جموریِ به پایان رسید و سید ابراهیم رئیسی بر مسند ریاست جمهوری تکیه زد. مطابق با ادله ای که در دو نوشته انتخاباتی خود اوردم؛ موافق با شرکت در انتخابات نبودم و کاندیدایی نداشتم و سمت میرحسین موسوی ایستادم. تحلیلا، با عنایت به شرایط کنونی کشور، از جمله وضعیت بد معیشتی- اقتصادی، وعده های محقق نشده دولت دوم روحانی، کشتار آبان ۹۸، فاجعه هواپیمای اوکراینی، …فضا را مستعدّ رای آوردن دکتر همتی نمی دیدم و تصور می کردم ایشان حداکثر ۵-۶ میلیون رای داشته باشد (چنانکه به برخی از دوستان گفتم). افزون بر این، چنانکه در مکتوبات خود آوردم، در این شرایط، به فرض انتخاب شدن هم، ایشان نمیتوانست چندان کاری از پیش ببرد که موانع و بادهای ناموافق فراوان بود. به تعبیر دیگر، انتخاب شدن ایشان را نه مطلوب می دانستم و نه چندان امکان پذیر.

️اکنون فضای انتخاباتی سپری شده است. می فهمم که خشم و یاس زیادی در بخشی از جامعه موج می زند و ” سرها در گریبان”. من هم تصور می کنم نظارت استصوابیِ ناعادلانه، راه را بر رقابت جدیِ بست و مسلما شیوه رفتار شواری نگهبان در سربر آوردن این وضعیت موثر بود. به تعبیر دوستی، ما بازی را به داور ( شورای نگهبان) باختیم، که امکان برگزاری یک کارزار انتخاباتیِ رقابتی را از ما ستاند.

️اکنون جای سرزنش کردن و ملامت کردنِ یکدیگر نیست. رای دادن و رای ندادن در انتخابات اخیر، هر دو کنش اعتراضی بود نسبت به وضعیت بغرنجی که در چنبره آن گرفتار گشته ایم. خوبست که به آسیب شناسی کنشَ سیاسیِ اصلاح طلبان در این انتخابات و آنچه رخ داد، همت گماریم؛ امری که کوشش جمعیِ جدی نخبگان فرهنگی و سیاسی را می طلبد. در عین حال تخفیف کردن و طعن زدن در دیگری و از واکنش های دفاعی نابالغانه ای چون انکار ( denial) و فرافکنی ( projection) استفاده کردن و متهم کردن عمرو و زید، راهی به جایی نمی برد و تلخی بر تلخی انبار می کند و ما را نژند و افسرده می کند.

️همانطور که در نوشته های پیشین خود آوردم، در این موقیت غریب، بکوشیم از تبدیل خشم بی امان به یاس جلوگیری کنیم؛ در مقابل، آنرا به غم و حزن تبدیل کنیم و غمها را به کارهای کوچک و بزرگ در جامعه مدنی بزنیم و به ادامه دادن ادامه دهیم و پیش رویم و به زندگی خود معنا ببخشیم، که « هزار باده ناخورده در رگ تاک است». می توان به اصلاحات جامعه محور و مردم- بنیاد روی آورد و مطالبات مدنی را از رئیس جمهور جدید پیگیری کرد؛ فارغ از انتقادات خرد و درشتی که به بخشی از « اصلاح طلبان» وارد است، «اصلاح طلبی» چنین اقتضایی دارد؛ حضور پررنگ در جامعه مدنی و دست از طلب برنداشتن و به ادامه دادن، ادامه دادن.

️امیدوارم، حال که حاکمیت یکدست شده و قوای مقننه، مجریه و قضائیه با یکدیگر همسو، زعمای قوم در میزان آراء باطله و اعتراضیِ حدود ۴ میلیون ( ۱۳ درصد) که جدی ترین رقیب رئیس جمهور منتخب بود، به دیده عنایت بنگرند؛ مسائلی چون FATF و برجام، بدون کارشکنی ها و دست اندازی های معهود، به سرانجامی رسد و شاهد تحولاتی ملموس در وضعیت معیشتی مردم در اولین فرصت باشیم.

*تیتر انتخاب کلمه استDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.