سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فقر تحلیل و عدم فهم درست از امر سیاسی در بین اصلاح طلبان...

فقر تحلیل و عدم فهم درست از امر سیاسی در بین اصلاح طلبان

چکیده : هر آنچه رقیب می خواست را به او هدیه کردند. تئوری پردازان و اتاق فکر این جریان، ته تحلیل و کنشگریشان این بود که هشتگ قرار ۲۱ راه اندازی کنند و مشارکت را به نفع رقیب بالا ببرند. هم انتخابات را رقابتی کردند، هم به آن مشروعیت دادند، هم آبروی اصلاحات را بردند، هم به مردم پشت کردند و هم اخلاق را باختند....


شهریار فرجی نصیری

در نظرسنجی اعلام شده از طرف جبهه اصلاح طلبان ایران اعلام شد که آقای همتی ۴ میلیون رای قطعی دارد و ۱۰ میلیون رای مردد وجود دارد که ممکن است به او رای بدهند. اولا در اینکه نظر سنجی بوده یا نظر سازی، بحث فراوان است. اگر نظر سازی بوده که وامصیبتا! علاوه بر انتخابات، اخلاق را هم باختیم. اگر نظرسنجی بوده که وای بر ما! جریانی که ۲۴ سال قدرت اجرایی کشور را در دست داشته و با عناوین پرطمطراق وزیر و وکیل و رهبر و پیشرو و چندصد جین عناوین و القاب فریبنده و پر زرق و برق، ناتوان از انجام یک نظر سنجی درست بود.

۲۴ سال قدرت اجرایی کشور در دست این جریان بوده و این همه وزیر و وکیل نتوانستند تشخیص دهند روی میز بازی می کنند یا زیر میز و بجای اینکه زیر میز بزنند، روی میز بازی کردند و چه خوب هم بازی کردند.

هر آنچه رقیب می خواست را به او هدیه کردند. تئوری پردازان و اتاق فکر این جریان، ته تحلیل و کنشگریشان این بود که هشتگ قرار ۲۱ راه اندازی کنند و مشارکت را به نفع رقیب بالا ببرند. هم انتخابات را رقابتی کردند، هم به آن مشروعیت دادند، هم آبروی اصلاحات را بردند، هم به مردم پشت کردند و هم اخلاق را باختند.

این همه هیاهو کردند برای هیچ و نشان دادند ذره ای برای کار تشکیلاتی ارزش قائل نیستند و دوباره تسلیم کیش شخصیت شدند و با نگاه قیم‌مابانه فکر کردند با خواندن چند بیانه دوپهلو و مبهم مردم به سمت صندوقهای رای هجوم می برند و زیر میز می زنند. جمهور را از حذف جمهوریت ترساندند غافل از آنکه ترس از هدم جمهوریت حتی حریف آراء باطله نمی شود و جامعه از این دوگانه سازی های کاذب و هراس انگیز تکراری عبور کرده و با نه بزرگ به این خود تئوریسین پندارها، کاری کرد کارستان.

جمعیتی که بدون لیدر، بدون سازماندهی، بدون تئوریسین، بدون عناوین پرطمطراق جبهه و حزب و… توانست با یک جریان مقاومت مدنی بسیار هوشمندانه و یک کنش سیاسی تحسین برانگیز، بالاتر از جبهه اصلاح طلبان، رقیب اصلی ابراهیم رئیسی در انتخابات شود و با ثبت آراء باطله بی سابقه جلوتر از نخبگان سیاسی حرکت کند.

نه گول وعده های اقتصادی فریبنده مغز متفکر اقتصادی کشور و یارانه های تاراج کننده بیت المال برادر محسن را خورد، و نه تسلیم ترسها و هراسهای هدم جمهوریت شد. به تنهایی آمد و رتبه دوم انتخابات را به دست آورد. آری، آراء باطله قدرت بی قدرتان و صدای بی صدایان شد نه نماینده کذایی حفظ جمهوریت. من به احترام این مردم می ایستم و کلاه از سر بر می دارم و افسوس می خورم که نخبگان جریان اصلاح طلب چه میزان از جامعه فاصله گرفته و تا چه اندازه جای تحلیل‌های درست و مبتنی بر واقعیت در بین آنها خالی است. اصلاح طلبی با این فرمت نمی تواند نماینده جامعه و صدای بی صدایان باشد. اصلاح طلبان آنچه کشته بودند، درو کردند.

هشت سال سکوت مرگ بار و زبان در کام گرفتن های گاه و بی‌گاه و عقب نشینی مداوم از اصول خود، هشت سال هرز رفتن سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان به پای جریان اعتدال، نتیجه اش شکست سیاست نرمالیزاسیون و ظهور رادیکال ترین جریان سیاسی کشور شد. ظهور دوباره دلواپسان، نتیجه رهبری اصلاح طلبان بروکرات بر جریان اصلاح طلبی بود.

پیروزی رئیسی مهمترین پیامش شکست اصلاحات بروکراتیک است. باید طرحی نو در انداخت، نگاهی به راه رفته انداخت و عبرت گرفت و آن راچراغ راه آینده ساخت؛ اصلاح طلبی دمکراسی خواه باید احیا شود و دوباره رهبری جریان را در دست بگیرد باشد که رستگار شویم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.