سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دلایل محمدجواد اکبرین در مورد لزوم تحریم انتخابات ۱۴۰۰...

دلایل محمدجواد اکبرین در مورد لزوم تحریم انتخابات ۱۴۰۰

چکیده :ساختار قدرت در تمام این سالها یک شیب صعودی رو به انسداد را طی کرده و کلیت ساختار قانونگذاری و نیز ساختار اجرایی را به تسخیر خود درآورده است. کسانی که امروز دعوت به رای دادن می‌کنند شیب نزولی رو به اضمحلال را طی کرده‌اند. از موسوی و کروبی نزول کرده‌اند به روحانی و اکنون...


در مناظره با فرخ نگهدار مطرح شد

دیدگاهی که رای دادن در انتخابت ۱۴۰۰ را تجویز می‌کند از سه جهت دچار انفعال است:

۱- در برابر حاکمیت و ساختار منفعل است: ساختار قدرت در تمام این سالها یک شیب صعودی رو به انسداد را طی کرده و کلیت ساختار قانونگذاری و نیز ساختار اجرایی را به تسخیر خود درآورده است. کسانی که امروز دعوت به رای دادن می‌کنند شیب نزولی رو به اضمحلال را طی کرده‌اند. از موسوی و کروبی نزول کرده‌اند به روحانی و اکنون همتی.

۲- در برابر جامعه منفعل است: وقتی جامعه را تشویق به رای دادن می‌کنید و چک‌هایی را به نامزدهای انتخاباتی می‌دهند که وصول نمی‌شود، یاس، پشتِ یاس می‌آورد و به سرخوردگی می‌رساند.

۳- در برابر کاندیداها نیز منفعل است: چون هیچ قرار و تعهدی با کاندیداها نمی‌بندند که بعدها فرد منتخب را مسئول و پاسخگو کند. لذا نتیجه‌اش می‌شود حسن روحانی، که به سادگی به وعده‌هایش پشت کرد.

اما وقتی رای ندهیم این فواید را دارد:

۱- اعتبار را به انتخابات بازمی‌گرداند. وقتی انتخابات نه تنها آزاد نیست بلکه تغییری در موزانه قوا ایجاد نمی‌کند، می‌توان تمام قدرتی که حکومت از رای به دست می‌آورد را می‌توان از حکومت سلب کرد. لذا این راهی است برای بازگرداندن اعتبار به انتخابات. از این جهت رای‌ندادن، احترام به انتخابات است.

۲- ادعاهای نظام را بی‌اعتبار می‌کند. نظام هر کاری که علیه مردم و علیه منافع ملی می‌کند را با فخرفروشی به رای مردم تزیین می‌کند .نمونه‌اش مصاحبه ظریف در خارج از کشور که در برابر انتقادات به نقض حقوق مردم، ادعا کرده که مردم به ما رای داده‌اند و این مدل زندگی را خود مردم انتخاب کرده‌اند.

۳- جلوی روند صدور چک سفید در وجه منتخبینی که بعد از انتخاب به مطالبات مردم پشت می‌کنند را می‌گیرد.

۴- از تنها فرصتی که برای شمرده‌شدنِ تعداد کسانی که رای نداده‌اند استفاده می‌کنیم. اصطکاک و اختلاف روحانی با حاکمیت، و خصوصاً به خاطر حملاات بی‌محابای نامزدهای حکومتی به دولت روحانی، و ردشدن کاندیداهای مدنظر دولت روحانی، او انگیزه زیادی دارد برای اینکه تعداد کسانی که رای نمی‌دهند را به رخ حاکمیت بکشد. ما می‌توانیم کاری کنیم که بالاترین تعداد برای کسانی باشد که انتخابات را تحریم می‌کنند، و تعداد آنها بیش از تعداد آرای رییسی باشد. این یعنی با اقتدار رای ندادن!

۵- تاکنون گوش نظام به هیچ چیزی بدهکار نبود. شاید کثرت کسانی که رای نمی‌دهند نظام را بر سر عقل بیاورد. البته شاید!

۶- رای ندادن فرصتی است برای مقاومت در برابر تحقیر. همان که در بیانیه مهندس موسوی هم آمده است.

۷- نظام خلافت را باید نامشروع کرد نه خلیفه را. جمهوری اسلامی در حال تبدیل به یک نظام خلافتی است؛ می‌شود همچون داعشی که بر یک کشور مسلط شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.