سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ‌چند روایت از فروش واکسن فایزر در تهران...

‌چند روایت از فروش واکسن فایزر در تهران

چکیده :بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد، بازار غیررسمی فروش ۲۵ تا ۶۰میلیون تومانی واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» در تهران راه افتاده است که به صورت قاچاق وارد می‌شود؛ بازاری که با توقف واکسیناسیون در ایران، کمبود واکسن و جاماندن خیلی‌ها از دوز دوم، از سوی بازاریاب‌ها، با جذب متقاضیان واکسن، رونق گرفته است. تمام سازوکار جذب متقاضی،...


بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد، بازار غیررسمی فروش ۲۵ تا ۶۰میلیون تومانی واکسن کرونای آمریکایی «فایزر» در تهران راه افتاده است که به صورت قاچاق وارد می‌شود؛ بازاری که با توقف واکسیناسیون در ایران، کمبود واکسن و جاماندن خیلی‌ها از دوز دوم، از سوی بازاریاب‌ها، با جذب متقاضیان واکسن، رونق گرفته است. تمام سازوکار جذب متقاضی، به شکل محتاطانه و درصورت معرفی از سوی افراد مورد اعتماد آنها، با ارائه کدملی، شماره گذرنامه و تشکیل یک گروه ۵ تا ۶نفره انجام می‌شود. این افراد در چند نقطه شهر، دفاتر و مطب‌هایی دارند که فعالیت عمده آنها، فروش و تزریق واکسن است. در این دفاتر و مطب‌ها، یخچال‌های پیشرفته‌ای برای نگهداری از این واکسن‌ها که ادعا می‌شود فایزر است قرار دارد، تزریق واکسن از سوی افرادی که در کار تزریقات هستند انجام می‌شود و همان جا هم کارت واکسن که مهر وزارت بهداشت کردستان عراق را دارد، به افراد داده می‌شود.

قیمت هر دو دوز واکسن ۲۵ تا ۶۰میلیون تومان با توجه به معرف و بازاریاب و محل تزریق متفاوت است. همه اینها در شرایطی است که با توجه به حفظ زنجیره سرد این واکسن و نگهداری آن در مخازن سرمایشی پیشرفته، حالا هشدارها نسبت به کیفیت این واکسن‌ها و تقلبی‌بودن آنها بالا رفته است و همه این‌ها در حالی است که سخنگوی سازمان غذا و دارو به همشهری می‌گوید هرگونه تزریق واکسن فایزرممنوع است و وارد‌کننده و تمام عوامل آن قاچاقچی به شمار می‌روند.

همشهری در این گزارش میدانی- تحقیقی، جزئیات قابل‌توجهی از فعالیت مافیای تزریق واکسن به‌دست آورده است.

مکان یک واحد اداری در ساختمانی نیمه‌اداری در یکی از خیابان‌های شمال تهران است. افراد با هماهنگی قبلی و با نام بردن معرف که همان بازاریاب است، اجازه ورود پیدا می‌کنند. شرط ورود، حضور ۵نفر برای انجام اقدامات اولیه واکسیناسیون است، هر ویال(شیشه واکسن) برای ۵ تا ۶نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌گفته متصدی مرکز، اگر تعداد کمتر از این باشد، امکان واکسیناسیون وجود ندارد. متقاضیان با کارت‌های پرپول، دور میزی در یکی از اتاق‌ها جمع می‌شوند، کارت ملی و گذرنامه‌شان را ارائه و توضیحات اولیه را گوش می‌دهند؛ توضیحات را متصدی اصلی این دفتر که با واسطه‌ها در ارتباط است، ارائه می‌کند: «هر ویال واکسن فایزر برای ۵نفر و هر نفر ۲۵میلیون تومان برای دو دوز تخفیف هم نمی‌دهیم. ۱۶میلیون برای تزریق دوز اول و بیعانه پرداخت می‌شود، ۲۱روز بعد ‌برای دریافت دوز دوم، مابقی پول که ۹میلیون تومان است، گرفته می‌شود. »
هر نیم‌ساعت، به گروهی وقت واکسیناسیون داده شده است و افراد در قالب گروه‌های ۵نفره وارد می‌شوند.

در هر ظرف ۲ تا ۳ ویال قرار دارد که هر ویال برای ۵ تا ۶نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرف‌ها بارکد مخصوص دارند و با اسکن آنها تمام مشخصات واکسن تولید‌شده روی سایت‌FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) باز می‌شود و البته برگه اطلاعات برای دریافت‌کنندگان واکسن فایزر به همه زبان‌ها‌ حتی فارسی وجود دارد.

زنگ در به صدا در‌می‌آید؛ زن جوانی ماسک‌زده وارد می‌شود. او یکی از همان واسطه‌‌هاست که قرار است گروه ۵نفره‌اش تا دقایقی دیگر از راه برسد. … خودش را کارشناس ارشد پرستاری معرفی می‌کند: «من تمام کسانی را که نیاز به واکسن دارند یا بیمار خاص هستند، همین جا واکسن زده‌ام. آنطور که متوجه شدم تنها واردکننده فایزر همین شرکت است و این قیمتی هم که اعلام کرده‌اند اصلا جای دیگری پیدا نمی‌کنید حتی درباره واکسن‌های معمولی‌تر. یکی از بیماران من آسترازنکا خواسته که اصلا قابل مقایسه با فایزر نیست قیمتش ۱۶۰میلیون تومان است. [؟!] سینوفارم را ۱۸میلیون می‌زنند. اسفند سال گذشته هم فایزر بود و با ۸۰میلیون تزریق می‌کردند اما الان ۲۵میلیون تومان قیمت خوبی است.»

فروش و تزریق غیرقانونی واکسن‌هایی که ادعا می‌شود فایزر است تنها در این مرکز انجام نمی‌شود. در یکی از مطب‌های خصوصی هم تزریق واکسن فایزر به قیمت بسیار بالاتری انجام می‌شود. این واکسن‌‌ها از امارات وارد ایران می‌شود و ۲دوز آن ۳۰میلیون تومان است.
در یکی از باشگاه‌های ورزشی تهران هم، در یک‌ماه و نیم گذشته، چندین نفر می‌گویند: واکسن فایزر تزریق کرده‌اند. به‌گفته خودشان بعد از تور واکسن که نوروز برگزار شد، یکی به آنها پیشنهاد داده که با هزینه کمتر از سفر به یکی از کشورهای خارجی در همین تهران واکسن بزنند. قیمت هم از هزار تا ۳هزار دلار متفاوت بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.