سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سازمان زمین‌شناسی: فرونشست باعث ایجاد بحران‌های امنیتی برای کشور خواهد شد...

سازمان زمین‌شناسی: فرونشست باعث ایجاد بحران‌های امنیتی برای کشور خواهد شد

چکیده :خشکسالی باعث مهاجرت افراد از جنوب به شمال کشور و خالی از سکنه شدن بخش‌های بزرگی از کشور می‌شود و در آمارها مشاهده می‌شود که از ۴ میلیمتر فرونشست در اتحادیه اروپا به عنوان بحران یاد می‌شود، در حالی که در اصفهان تا ۱۷ سانتیمتر و در تهران ۳۶ سانتیمتر در سال مشاهده شده...


رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران از وضعیت فرونشست زمین‌ها در ایران با عنوان «فاجعه» و «زلزله خاموش» یاد کرد و با هشدار نسبت به مرگ گیاهان و جانوران و جوامع انسانی کشور، گفت که «کشور را به سوی نابودی پیش می‌بریم».

در ایران مدت‌هاست که برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی (آبخوان‌ها) باعث فرونشست زمین و در نتیجه از بین رفتن این حفره‌ها و سفره‌ها شده است و دیگر آب بارش‌های بعدی نمی‌تواند این منابع را دوباره پر کند.

علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین‌شناسی، روز یکشنبه ۹ خرداد خبر داد که در ایران از ۶۰۸ دشت موجود بیش از ۳۰۰ دشت به خاطر این مسئله، ممنوعه هستند و افزود که «این نشان‌دهنده عمق فاجعه است».

او با بیان اینکه فرونشست باعث ایجاد بحران‌های امنیتی برای کشور خواهد شد، یادآور شد: «خشکسالی باعث مهاجرت افراد از جنوب به شمال کشور و خالی از سکنه شدن بخش‌های بزرگی از کشور می‌شود و در آمارها مشاهده می‌شود که از ۴ میلیمتر فرونشست در اتحادیه اروپا به عنوان بحران یاد می‌شود، در حالی که در اصفهان تا ۱۷ سانتیمتر و در تهران ۳۶ سانتیمتر در سال مشاهده شده است».

به گفته آقای شهیدی، درحالی که به‌جز استان گیلان همه ۳۰ استان کشور با موضوع فرونشست دست به گریبان هستند،‌ تنها «در استان اصفهان مسئولان برای مقابله با این بحران به فکر هستند».

او توضیح داد که در کل دنیا اجازه دسترسی به منابع آبی بین ۳ تا ۲۰ درصد است و وقتی به ۴۰ تا ۶۰ درصد برسد، به عنوان تنش یاد می‌شود و بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بحران است و این در حالی است که در ایران گاهی بالای ۸۰ درصد از منابع آبی را استفاده می‌کنیم «و خواسته یا ناخواسته کشور را به سوی نابودی پیش می‌بریم».

علیرضا شهیدی با اشاره به قرارگیری ایران در یک اقلیم خشک و بروز خشک‌سالی در یک دوره ۳۰ ساله، گفت: «تنها ۱۰ سال از دوره خشکسالی گذشته و یک دوره طولانی سخت را در پیش‌رو داریم».

پیش از این مسئولان، در مورد تأثیر فرونشست زمین بر آثار باستانی ایران و به‌ویژه خطراتی که از این رهگذر برای تخت جمشید مشاهده می‌شود نیز هشدار داده‌اند.

منبع: رادیو فرداDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.