سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آقای ظریف مرتکب اشتباه نشوید؛ گربه را دم حجله باید کشت...

آقای ظریف مرتکب اشتباه نشوید؛ گربه را دم حجله باید کشت

چکیده :مبادا دولت برای پیشبرد امور بخواهد که بدون تصویب آنان قدمی بردارد. اگر چه تصویب قبلی نیز در مجلس اصولگرای نهم و نه دهم بود که ماهیتی متفاوت با مجلس فعلی نداشت و در عرض ۲۰دقیقه آن را تصویب و همین شورای نگهبان نیز فورا آن را تأیید کرد؛ ولی اصول‌گرایانِ فراموشکار چند بار گفتند که مجلس دهم این کار را کرده...


عباس عبدی

به نظر می‌رسد که مذاکرات وین درباره بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام آخرین مراحل خود را طی می‌کند و به احتمال قوی توافق نهایی میان طرفین صورت می‌گیرد. البته، ممکن است برخی اتفاقات انگیزه‌های طرفین را برای ادامه کار کم کرده باشد که موضوع بحث ما نیست. اما به نظرم، نهایی شدن این توافق بدون تایید مجلس کنونی اشتباه بزرگی است.

همه می‌دانیم که تندروهای اصول‌گرا در زمینه روابط خارجی و برجام ادعاهای غیرمسئولانه و حتی دروغ‌های فراوانی داشته‌ و حرف‌های بی‌پایه زیاد زده‌اند. آنقدر در این راه پیش رفتند که بدترین حملات را به دولت و شخص رییس‌جمهور و از همه بیشتر متوجه وزیرخارجه کردند.

از سوی دیگر، می‌دانیم که دولت روحانی چندان ذی‌نفع در حل این بحران نیست، حتی به لحاظ ظاهر حل این مشکل به زیان آن نیز هست، زیرا با حل شدن مساله و بازگشت ایالات متحده به برجام امکان فروش نفت و دسترسی به پول و نیز آزادی مبادلات تجاری و… فراهم می‌شود و این به نفع دولت بعدی است تا قدری وضع معیشت مردم را سر و سامان دهد و با توجه به وضعیت پیش‌آمده برای انتخابات به نظر می‌رسد که نتیجه آن از پیش روشن است و گروهی که سر کار می‌آیند می‌خواهند علیه دولت موجود حرف بزنند. در نتیجه منطقی نیست که این دولت بذری را بکارد که ثمره آن علیه خودش و به سود دولت بعدی باشد که مخالف قسم‌خورده این دولت است.

ولی می‌دانیم که فارغ از این نکته که اگر اصول‌گرایان مدیریت امر را عهده‌دار باشند، قطعا چنین گذشتی برای منافع ملی کشور نمی‌کردند، این دولت در حال حل مسأله است؛ و بدون توجه به بهره‌هایی که دولت بعدی خواهد برد، آن را به پیش می‌برد و از این نظر شایسته تقدیر هستند. ولی پیشنهاد می‌شود که تصویب نهایی آن را چون اصل برجام به عهده مجلس و تایید شورای نگهبان و شورایعالی امنیت ملی باید قرار داد.

مبادا دولت برای پیشبرد امور بخواهد که بدون تصویب آنان قدمی بردارد. اگر چه تصویب قبلی نیز در مجلس اصولگرای نهم و نه دهم بود که ماهیتی متفاوت با مجلس فعلی نداشت و در عرض ۲۰دقیقه آن را تصویب و همین شورای نگهبان نیز فورا آن را تأیید کرد؛ ولی اصول‌گرایانِ فراموشکار چند بار گفتند که مجلس دهم این کار را کرده است!

این‌بار باید گربه را دم حجله کشت. متن توافق را بگذارید روی میز مجلس و خداحافظی کنید. از اینجا به بعدش به عهده آقایان باشد تا ببینیم اکنون که خودشان مواجه با مساله شده‌اند، تا چه حد حاضر هستند که به شعارهای پوچ و ضد منافع‌ملی که تاکنون داده‌اند، پای‌بند باشند.

البته، برخی دوستانی مثل آقای دکتر زیدآبادی اصولا پیشنهاد کرده‌اند که این دولت مذاکرات را متوقف کند و بگذارد دولت بعدی آن را ادامه دهد.

این پیشنهاد منطقا ایرادی ندارد، ولی شاید به سود مردم و جامعه نباشد. لذا آنچه که پیشنهاد شد، راه‌حل میانه‌ای است که هم هدف ایشان تأمین می‌شود و هم در صورت تصویب مردم زیان نمی‌بینند.

البته، یک چالش اخلاقی هم وجود دارد و آن، اینکه احتمال دارد به خاطر لجبازی و بی‌مدیریتی این توافق را رد کنند و چوب آن را کشور و مردم بخورند، پس نباید این را پیشنهاد کرد.

این درست است؛ ولی معتقدم اگر آنان از همین ابتدا تا این حد مسئولیت‌ناپذیر باشند، فردا بدتر از این را رفتار خواهند کرد. آنان باید مسئولیت منافع حاصل از این توافق را بپذیرند. نمی‌شود که هم نان آن را بخورند، و هم مسئولیت آن را به شکل غیرمنطقی متوجه دیگران کنند.

حالا فرض کنیم که دولت روحانی به خاطر مصلحت مردم و کشور نخواست این کار را انجام دهد. در این صورت، آقایان مجلسی‌ها که پنج ماه پیش قانون نوشتند و اجرا نشد، لطفا در این خصوص یک مصوبه سه فوریتی بدهید که هر گونه توافقی برای احیای برجام باید به تصویب مجلس و شورای نگهبان برسد. ببینیم این حد از شهامت و اخلاق سیاسی را دارید یا فقط بلدید شعار دهید؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.