سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » فراتر از معبر فرو بسته؛ ضعف و سقوط و فروپاشی سنت مبارزاتی (انتخابات پارتی ۴)...

فراتر از معبر فرو بسته؛ ضعف و سقوط و فروپاشی سنت مبارزاتی (انتخابات پارتی ۴)

چکیده :و راه پستی و بلندی دارد. جایی سنگلاخی است و جایی صاف و تخت. گاه به تپه ای ختم می شود و مناظری زیبا، آفتاب طلایی و آسمان روشن، درجایی به جنگلی و، یا به کوه و دریا و یا دشت های پهناور و خشک و بی آب و علف. راه های پیشرو همه آشنا، کاملا شناخته و تا انتها - حتی تا کمی دور دست تر - قابل تشخیص و شناسایی کامل...


میراصغر موسوی

در جستجوی یافتن راز آزادی و سعادت، ما آن تخته سنگ را بارها چرخانده و گردانده ایم. از این رو به آن رو کرده ایم، خوانده و، باز برگردانده ایم. اگر نَفَس یاری می کرد شاید باز برمی گرداندیم. اما دیگر بر نمی گردانیم. نه این که نمی توانیم و در مانده ایم، یا گرفتار یاس و ناامیدی شده ایم، بل، ” راز ” و ” راه ” را از هم تشخیص داده و تفکیک کرده ایم. حالا خوب می دانیم برای کسب آزادی و عدالت هیچ ” راز سربه مهری ” وجود ندارد که، حکیمی، فیلسوفی و یا پیشگو و ساحری آن را در کتیبه ای نوشته و در جایی گذاشته باشد. آگاه هستیم: آزادی راز نیست که با اینسو و آنسو گرداندن تخته سنگی و خواندن و بازخواندن خطوط روی کتیبه ای بر ما آشکار شود؛ آزادی راه است که، باید پیوسته پیموده شود. و همه چیز در خدمت و در جهت این رفتن باشد تا گسست و انحراف و انقطاعی رخ ندهد.

و راه پستی و بلندی دارد. جایی سنگلاخی است و جایی صاف و تخت. گاه به تپه ای ختم می شود و مناظری زیبا، آفتاب طلایی و آسمان روشن، درجایی به جنگلی و، یا به کوه و دریا و یا دشت های پهناور و خشک و بی آب و علف. راه های پیشرو همه آشنا، کاملا شناخته و تا انتها – حتی تا کمی دور دست تر – قابل تشخیص و شناسایی کامل نیست. جهت همیشه معلوم است و راه در پیشرو گسترده، اما همه چیز تا انتها قابل دیدن و شناسایی کامل با تصویری روشن و واضح نیست.

بر این راه هیچ گونه پایانی متصور نیست. نسبت امتداد آن با توانایی و امکان شناخت و وسعت دید و حتی پیش بینی انسان، بیکرانگی است. راه بی انتها است و نیز روندگان همیشه در راه و در کنارهم، یا پیش و پس هم و با کمک و یاری و حمایت و هدایت هم در حرکت هستند و به جلو می روند. ممکن است ناشناخته هایی در مسیر انسان و راه پیشرو قرار داشته باشد و رونده با مانع روبرو گردد و از حرکت باز ماند. و نیز گردنه گیرها و راهزن ها که در توافقی ازلی و ابدی با دزدان و چپاولگران و متجاوزین به حقوق دیگران قرار دارند، در طول تاریخ همیشه بوده اند و بارها و بارها مانع ایجاد کرده و حتی راه را مسدود کرده اند. به همین دلیل _ و پیش بینی های دیگر جهت پیش گیری و بازدارندگی بیشتر _ این قافله ی ِ همیشه در جنب و جوش و در حرکتِ آزادی، نیاز به مشعل دار، راهنما، راهبر، دیده بان، پیشرو، نگهبان …دارد. و این همه، باید با هم و در کنار هم و، در ارتباط تنگاتنگ، به صورت مجموعه ای واحد و دارای وحدت و پیوستگی اندام وار باشند و در پیوند با هم راه را به جلو بروند، تا باز گردنه گیرها سد راه نشوند و حرکت را متوقف کنند.

در دوران معاصر، در همین دهه ها که در آن زیسته ایم. باز گردنه گیرها در مسیر و راه مانع ایجاد کردند و قافله و کاروان را متوقف ساختند. سال ها است راه پر از مانع شده و بیشتر آن مسدود است. حرکت به جلو ممکن نیست. وضعیت سخت شده و اوضاع بحرانی است. از مشعل دار و راهبر و دیده بان خبری نیست. عده ای که به روش هایی ریش سفید کرده اند، به جای همه آنها نشسته اند. تسبیح می چرخانند و ورد می خوانند و به آن طرف ها که محل رییس گردنه گیرها است، فوت می کنند. گاهی هم به دست بوس می روند و ساکت و سر به زیر برمی گردند. و اوضاع روز به روز بدتر و سخت می شود.

سنت مبارزاتی به مرور به سنت مماشات، و سنت مماشات به طور کامل به سکوت کشید. و حالا آنها که در عصر مماشات فرصت یافتند و موقعیت خود را تحکیم و تثبیت کردند با شتاب پیش می رانند تا، این در راه ماندگان را گردن زنند و خلاص شوند.

در چنین موقعیت خطیری هیچ نوع انتخاباتی گره گشا نیست و گرداندن و غلطاندن همان تخته سنگ اخوان است. تا چه رسد به این انتخابات پارتی ؟! و لازم است متذکر شد: افرادی که با هر قصدی_ چه با نیت تَرک انداختن بر ساخت قدرت، یا استفاده سیاسی-فرهنگی از موقعیت هایی که پیش می آید_ به میدان انتخابات ورود کرده اند، متوجه باشند و بدانند: در نهایت تمام تلاش شان بر فروپاشی بیشتر سنت مبارزاتی و سقوط باز هم بیشتر ختم می شود

راه عبور از این معبر فرو بسته در گرو احیای سنت مبارزاتی است. در باره این سنت خواهم نوشت!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.