سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حداقل ۷۸۲۵ میلیارد تومان تقلب در بودجه به نفع فعالان “انقلابی”...

حداقل ۷۸۲۵ میلیارد تومان تقلب در بودجه به نفع فعالان “انقلابی”

چکیده :دست بردن متقلّبانه در جداول بودجه، به‌تازگی در نامه سرگشاده ۱۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس مورد تاکید قرار گرفته که بر مسئولیت شخص رئیس مجلس و هیات رئیسه کمیسیون تلفیق (کمیسیونی که وظیفه ایجاد هماهنگی بین کمیسیون‌های تخصصی مجلس را در موضوع بودجه برعهده دارد) در این واقعه تاکید کرده‌اند....


حسین باستانی

خلاصه خبر این است: چهره هایی بانفوذ در مجلس، “مصلحت” دانسته اند با دست بردن مخفیانه در جداول بودجه ۱۴۰۰، “حداقل” ۷۸۲۵ میلیارد تومان اضافی از بیت المال را –علاوه بر آنچه پیشتر در مجلس تصویب شده- در اختیارتشکیلات و فعالان “انقلابی” بگذارند.

نهادها و جمع هایی که قرار است بودجه های اضافی را دریافت کنند، از این جنس هستند: “فعالان فضای مجازی صدا و سیما” (۱۵۰۰ میلیارد تومان اضافی)، “بخش سایبری سازمان تبلیغات اسلامی” (۲۰۰ میلیارد تومان اضافی)، سازمان بسیج (۲۰۴۶ میلیارد تومان اضافی، حدود دو برابر بودجه مصوب مجلس)، دانشگاه امام حسین سپاه (۳۶۱ میلیارد تومان اضافی، حدود دو و نیم برابر بودجه مصوب مجلس) و شورای عالی حوزه علمیه (۱۰۲ میلیارد تومان اضافی).

در کنار تشکیلات فوق (و تشکیلات دیگری از قبیل شورای ایرانیان خارج از کشور، جامعه المصطفی العالمیه، صندوق ذخیره بسیجیان، دفتر طب سنتی در وزارت بهداشت، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، “حلقه های میانی سازمان تبلیغات اسلامی”،…)، با دستکاری در بودجه، ۲۱۵۰ میلیارد تومان اضافی هم (حدود سه و نیم برابر بودجه مصوب مجلس) به “تقویت بنیه دفاعی انتظامی” اختصاص یافته که دریافت کنندگان آن، در نهادهای مختلفی خواهند بود.

دست بردن متقلّبانه در جداول بودجه، به‌تازگی در نامه سرگشاده ۱۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس مورد تاکید قرار گرفته که بر مسئولیت شخص رئیس مجلس و هیات رئیسه کمیسیون تلفیق (کمیسیونی که وظیفه ایجاد هماهنگی بین کمیسیون‌های تخصصی مجلس را در موضوع بودجه برعهده دارد) در این واقعه تاکید کرده‌اند. این ۱۰۰ نماینده همچنین، الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق، “یکی دو نفر از اعضای کمیسیون” و “دوستانی از بیرون مجلس” (که ظاهرا نمی‌شده توضیح بیشتری در موردشان بدهند) را دست‌اندرکار این سندسازی عجیب دانسته‌اند.

نهایت آنکه نمایندگان در نامه خود، با انتقاد از این “رکورد جدید در عدم تمکین به قانون آیین‌نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابه‌جا کردن اعداد کلان بودجه”، خطاب به قالیباف نوشته‌اند: “مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و به‌دست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن به‌دنبال خواهد داشت.”

تاکیدی عجیب که انگار یعنی نمایندگان معترض به نوعی معتقدند رویه ایجاد رانت با “جابه‌جا کردن اعداد کلان بودجه”، در سه سال بعدی عمر “مجلس انقلابی” هم در کمیسیون تلفیق جاری خواهد بود؛ تا جایی که “رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن” به‌دنبال خواهد داشت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.