سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روحانی دستور پخش بدون سانسور مصاحبه همه وزرا را بدهد/ سالیان سال است که مردم از پدی...

روحانی دستور پخش بدون سانسور مصاحبه همه وزرا را بدهد/ سالیان سال است که مردم از پدیده دولت موازی، دولت پنهان و حاکمیت دوگانه مطلع هستند

چکیده :رؤسای جمهور ادوار مختلف، بخصوص شخص روحانی از سوی رای دهندگان خود مورد پرسش بوده‌اند که اگر مانعی برای پیشبرد برنامه‌های مورد تعهدشان وجود داشته، چرا با مردم به صورت صریح و شفاف مطرح نمی‌کنند. به نظر من، این گزارش‌های عملکرد که یکی از آن به ظریف متعلق بوده از ویژگی محرمانگی برخوردار نیست. من اساسا، متوجه نمی‌شوم که چرا برخی به این صحبت‌ها، برچسب محرمانه...


محمد جعفری

انتشار فایل گفتگوی چندساعته وزیر امورخارجه با سعید لیلاز، بازتاب‌های گسترده‌ای داشته و البته در پی آن، هجمه سنگینی نیز از سوی برخی از دلواپسان علیه ظریف را شاهد بودیم.

سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به ابعاد و زوایای مطرح شده در این گفتگو، اظهار داشت: بنابرگفته‌هایی که پیرامون این فایل منتشر شده، ظاهرا یک پروژه‌ای بوده که به دستور رئیس جمهور، تمامی وزرای کابینه موظف به تشریح عملکرد خود در دوره مسئولیت‌شان با صراحت و شفافیت بوده‌اند. این فرمان رئیس جمهور و پروژه‌ای که خود او تعریف و به اعضای کابینه ابلاغ کرده، یکی از مطالبات جدی رای دهندگان به روحانی بوده است.

وی افزود: رؤسای جمهور ادوار مختلف، بخصوص شخص روحانی از سوی رای دهندگان خود مورد پرسش بوده‌اند که اگر مانعی برای پیشبرد برنامه‌های مورد تعهدشان وجود داشته، چرا با مردم به صورت صریح و شفاف مطرح نمی‌کنند. به نظر من، این گزارش‌های عملکرد که یکی از آن به ظریف متعلق بوده از ویژگی محرمانگی برخوردار نیست. من اساسا، متوجه نمی‌شوم که چرا برخی به این صحبت‌ها، برچسب محرمانه می‌زنند.

مگر مردمی که به این دولت، رئیس جمهور و اعضای کابینه رای دادند، نامحرم هستند که موانع و مشکلات را از زبان وزرا نشنوند؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، خاطرنشان کرد: مگر مردمی که به این دولت، رئیس جمهور و اعضای کابینه رای دادند، نامحرم هستند که موانع و مشکلات را از زبان وزرا نشنوند؟ اتفاقا، این کار به نظر من، خیلی هم دیر انجام شده و باید خیلی زودتر و البته صریح‌تر از این‌ها صورت می‌گرفت. مردم ایران، اعم از مخالف و موافق دولت، محرم اسرارند و به قول ظریف، ما نباید از زبان کری بشنویم که چه اتفاقی در سوریه رخ داده است.

شریعتی در ادامه، اشاره‌ای نیز به ماجرای اسقاط هواپیمای اوکراینی داشت و خاطرنشان کرد: در ماجرای سرنگونی هواپیمای اوکراینی، بخش جنایت رخ داده، یک طرف و بخش دروغ‌گویی و پنهان‌کاری از ملت، یک طرف. مردم از آن مسئله ناراحت و از این مسئله منزجر بودند. اگر ما مردم را محرم نداریم، چگونه ادعا خواهیم کرد که یک نظام مردمی داریم؟

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در ادامه، یادآور شد: پیشنهاد و تذکر من این است که همه مجموعه این مصاحبه وزرا باید الان، بدون سانسور منتشر شود. به هر حال، یا وزرا کذب می‌گویند و مخالفین با ارائه مستند خواهند گفت که فلان حرفی که فلان وزیر زده، صحیح نبوده و اصلاح و رسیدگی می‌شود. یا اگر مواردی واقعیت داشته و وزرا از آن به عنوان موانع کار یاد می‌کنند، چرا مردم نباید آن را بدانند؟

چرا باید این مسئله را یک مسئله امنیتی تلقی کنیم؟

وی افزود: سوال صریح من از آقای آشنا این است که چرا اساسا در انتشار این فایل بالغ بر دو ماه تاخیر افتاده؟ چرا مردم نامحرم هستند؟ چرا باید این مسئله را یک مسئله امنیتی تلقی کنیم؟ انتقاد من از شخص رئیس جمهور است که چرا دستور داده تا وزارت اطلاعات، قاتل بروسلی را پیدا کند! چه اهمیتی دارد که این فایل، چگونه درز کرده یا منتشر شده است؟ مهم این بوده که این حرف‌ها در دل وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بوده و به صراحت و شفافیت بیان شده است. وقتی بیان شده، یعنی مردم باید از آن مطلع می‌بودند. چرا ما باید این فایل را از شبکه اینترنشنال بشنویم؟ چرا آقای آشنا، زودتر به انعکاس و انتشار آن اقدام نکرده است؟ چرا مردم باید درد دل وزرای خود را با سانسور بشنوند؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه، اشاره‌ای نیز به هجمه‌های علیه ظریف داشت و تصریح کرد: این موارد، خیلی جدید نیست و نهایتا، آقایان کمی فونت آن را درشت‌تر کرده‌اند. مگر قبلا غیر از این درباره وزیر خارجه موضع می‌گرفتند. چرا ظریف چنین مطالبی را بیان می‌کند؟ چون همین هجمه‌ها را هشت سال علیه او به کار بسته‌اند. نه فقط حرف که در موضع عمل نیز، همین گونه با او برخورد کرده‌اند.

سایر این گفتگوها نیز تا پایان کار دولت باید به سرعت منتشر شوند

شریعتی، تصریح کرد: خواست شخص بنده به عنوان کسی که برای دولت کار و تبلیغ کرده و رای داده، این است که سایر این گفتگوها نیز تا پایان کار دولت باید به سرعت منتشر شوند. مردم توقع دارند و باید در جریان موانع پیش روی دولت قرار بگیرند. آن دسته از کسانی که بنا دارند تا دولت را شکست خورده نمایش داده و مردم را از رای دادن به این دولت، پشیمان جلوه دهند، باید آمادگی این را داشته باشند که دولت از عملکرد خود دفاع و موانع پیش روی خود را به شکل صمیمانه و صادقانه با مردم بیان کند.

وی در ادامه با اشاره به سخنان اخیر سخنگوی دولت، مبنی بر دعوت از ظریف برای ارائه توصیح درباره این فایل، تاکید داشت: اگر معنی این دعوت، این است که وزیرخارجه به نوعی با قبول آن بر مسئله ماله کشیده و تبعات ماجرا را با یک مصاحبه جمع کند به نظرم، خلاف منافع ملی است. برعکس، من معتقدم که ربیعی به عنوان سخنگوی دولت باید الان از آشنا بخواهد که تمام فایل‌هایی که وزرا در این زمینه صحبت کرده‌اند را منتشر کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، خطاب به رئیس جمهور نیز یادآور شد: از روحانی به دلیل تعریف و انجام این پروژه تشکر کرده و امیدوارم که به دلیل چهار تا تیتر کیهان و وطن امروز و امثال آن از این ماجرا عقب ننشیند. همچنین از همه اصحاب رسانه، تحلیلگران و کسانی که سرنوشت کشور برای آن‌ها مهم است، دعوت می‌کنم تا مطالبه انتشار تمامی این گفتگوها توسط وزرا را به جد مطرح کنند.

سالیان سال است که مردم از پدیده دولت موازی، دولت پنهان و حاکمیت دوگانه مطلع هستند

شریعتی، همچنین اشاره‌ای نیز به بحث دخالت نهادهای فراقانونی در امور سایر نهادها داشت و تشریح کرد: شما فرض کنید که یک دیگی وجود دارد که همه مردم به اجمال می‌دانند که چه آشی درون آن است. مسئله‌ این نیست که چه کسی زودتر در آن دیگ را برداشته، مسئله محتویات آن است. سالیان سال است که مردم از پدیده دولت موازی، دولت پنهان و حاکمیت دوگانه مطلع هستند. محتویات این فایل، مسئله پنهانی نبوده، فقط ظریف با حفظ همه شئون و احترامات به چند فکت و مصداق به عنوان موانع کار اشاره کرده است.

وی در پایان نیز تاکید داشت: این حق از سوی مردم بر گردن دولتمردان است که آن‌ها را مطلع سازند که چرا شما هرچه اراده می‌کنید، نمی‌شود؟ چرا از ابتدای دولت روحانی، پروژه یک عده این شد که به مردم بفهمانند؛ با رای شما چیزی تغییر نخواهد کرد؟ مردم ما محرم و ولی نعمت این نظام و انقلاب کشور هستند و میزان هم رای ملت است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.