سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراف نشریه سپاه به سهم ناچیز ایران در سوریه / حسن عباسی چطور هواداراش را تحمیق می ...

اعتراف نشریه سپاه به سهم ناچیز ایران در سوریه / حسن عباسی چطور هواداراش را تحمیق می کند؟

چکیده :عباسی که به نوعی خود را سخنگوی مدافعان سپاه معرفی می کند گفته بود: «اگر در سوریه یک دلار پرداخت کردیم الان چند هزار دلار برداشت می‌کنیم و هم اکنون معادن آن‌ها در دست ما است. او تاکید کرده بود: اگر به سوریه و عراق رفتیم به این دلایل بود که اگر یک میلیارد دلار هزینه کردیم اکنون قرارداد‌های ۱۴میلیارد دلاری...


نشریه اخبار تحلیل های سپاه در شماره روز سه شنبه ۲۶ اسفند ماه ۹۹ خود برخلاف ادعاهای سابق اعتراف کرد که ایران نهمین شریک تجاری سوریه است و مهمتر از آن اینکه حجم تجارت ایران یک هفدهم حجم تجارت ترکیه با سوریه است.

پیش از این و در اردیبهشت ماه سال ۹۸ حسن عباسی از افراد نزدیک به سپاه در یک سخنرانی ادعا کرده بود که ایران اگر یک دلار در سوریه خرج کرده چندین برابر آن را پس گرفته است.

عباسی که به نوعی خود را سخنگوی مدافعان سپاه معرفی می کند گفته بود: «اگر در سوریه یک دلار پرداخت کردیم الان چند هزار دلار برداشت می‌کنیم و هم اکنون معادن آن‌ها در دست ما است. او تاکید کرده بود: اگر به سوریه و عراق رفتیم به این دلایل بود که اگر یک میلیارد دلار هزینه کردیم اکنون قرارداد‌های ۱۴میلیارد دلاری می‌بندیم.»

زمان زیادی از این ادعاهای دهان پرکن که با آن هوادارانشان را تحمیق می کنند نگذشته که نشریه سپاه اعتراف می کند ایران سهمی در اقتصاد سوریه ندارد. با وجود آنکه ایران در واقع ناجی بشار اسد است و برای ماندن او هزینه های مادی و معنوی بسیاری را بر کشور تحمیل کرده است.

نشریه سپاه در این باره می نویسد: « باوجود روابط سطح بالای سیاسی و امنیتی ایران با سوریه، اما هنوز روابط اقتصادی در سطح پایینی قرار دارد، به‌طوری‌که ایران حتی جزء ۵ شریک اول تجاری سوریه نیز محسوب نمی‌شود. »

این نشریه سپس با بررسی آمارهای تجارت خارجی سوریه می نویسد: «بررسی آمارهای تجارت خارجی سوریه نشان می‌دهد که ایران در سال ۲۰۱۹، نهمین شریک تجاری این کشور بوده و صرفاً ۹۹ میلیون دلار کالا به این کشور صادر کرده است ولی کشور ترکیه که در حال حاضر بخشی از خاک سوریه را نیز در اشغال دارد و واردات محصولاتش به این کشور ممنوع است، اولین شریک تجاری سوریه در این سال بوده و ۱۷۰۰ میلیون دلار به این کشور صادر کرده است.»

اعتراف نشریه سپاه در واقع نوعی اعتراف به شکست در سیاست منطقه ای ایران به حساب می آید. این مساله نشان می دهد که ایران نه تنها هیچ دستاورداقتصادی در سوریه نداشته است، بلکه مشخص نیست پس از تغییر بشار اسد (به روش‌های دموکراتیک و آراء مردم) اساسا جایی در سوریه داشته باشد.

این میان اما تحمیق هواداران توسط حسن عباسی باید با دقت نظر بیشتری مورد توجه قرار گیرد. نباید اجازه داد به همین راحتی دروغ سراسر کشور را پر کند و با تحمیق هوادرانشان از مردم طلبکار باشند. آنها باید در جایگاه پاسخگویی قرار گرفته و پاسخ دهند که نتیجه هزینه‌هایی که انجام شده چه دستاوردی در پی داشته است. نه اینکه با تکرار دروغ‌ها ژست طلبکارانه به خود بگیرند./ امتدادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.