سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سلول انفرادی؛ ابزار شکنجه‌ در نظام‌های استبدادی...

سلول انفرادی؛ ابزار شکنجه‌ در نظام‌های استبدادی

چکیده :از منتقدان و معترضان و مخالفان استبداد انتظار می‌رود که از این عزیزان دادخواه حمایت کرده و خواهان پایان دادن به شکنجهٔ سلول انفرادی شوند. تمامی عاملان و آمران اعم از نیروهای امنیتی، مسئولان زندان و دستگاه‌ قضایی در محبوس کردن فعالان سیاسی و مدنی در سلول‌های انفرادی مسئولند و باید پاسخگو...


ابوالفضل قدیانی

هوالحکیم

دیر زمانی است که داستان سلول انفرادی در محافل و مجامع طرفداران آزادی، دمکراسی، عدالت و مدافعان حقوق بشر مورد بحث ، بررسی و انتقاد قرار گرفته است. با مداقه در صدمات و لطمات روحی و روانی و جسمانی ناشی از آن، همگی یک صدا سلول انفرادی را از مصادیق بارز شکنجه دانسته و غیر قانونی و مجرمانه بودن آن را مکرراً به اطلاع و آگاهی افکار عمومی در سراسر جهان رسانده‌اند‌.

همچنین دیر زمانی است که سلول انفرادی یکی از ابزارهای بی‌رحمانهٔ مستبدان در راس نظام‌های استبدادی از جمله مستبد امروز ایران، علی خامنه‌ای، است که در جهت شکنجه و آزار فعالان، منتقدان و معترضان و مبارزان راه آزادی و وا داشتن آن اسیران در سلول‌های انفرادی به اعتراف علیه خود و دیگران به کار گرفته می‌شود. عجیب این است که خود کامهٔ ایران هم سال‌ها قبل به‌نحوی به شکنجه بودن سلول انفرادی اذعان کرده بود نمی‌دانم با چه قصد و انگیزه‌ای؛ البته می توان حدس زد که به قصد فریب افکار عمومی و مبرا کردن خود از این عمل ضد انسانی و مجرمانه.

عجیب‌تر این که با تمام رسوایی این ابزار ضد انسانی همچنان بر تداوم و به کار گرفتن این ابزار اصرار می‌ورزد. البته قابل فهم است چون برای تداوم حکومت جبارانهٔ خود آن را لازم می بیند و برای حفظ خود هنری هم جز سرکوب ندارد.

لازم است در اینجا به دو نکته اشاره کنم.

اول این که آیا مستبد و اعوان و انصارش توانسته‌اند با به‌کارگیری این ابزار مجرمانه به‌طور کلی منتقدان، معترضان و مخالفان ظلم و استبداد و آزادی‌خواهان عدالت‌طلب را بشکنند و از میدان ایستادگی، مقاومت و مبارزهٔ خشونت پرهیز و مدنی بیرون کنند؟ پاسخ منفی است و هرگز نخواهند توانست، چون آزادی‌خواهان و مخالفان استبداد با تمامی مشکلات و سختی‌ها هم‌چنان به مقاومت و ایستادگی در برابر استبداد ادامه می‌دهند و مردم تا مغز استخوان ناراضی هم به آنان می پیوندند.

نکتهٔ دوم این‌که عزیزانی که در سلول‌های انفرادی محبوس می‌شوند و از این رهگذر چه میزان لطمات و صدمات روحی و روانی و جسمانی به آنان وارد می شود، موضوعی دیگر است که باید متخصصان مربوطه نظر دهند.

روز یکشنبه دهم اسفند جمعی از عزیزان آسیب‌دیده از سلول‌های انفرادی در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در غرب تهران اقدام به ثبت دادخواستی علیه آمران و عاملان و مامورانی کردند که مدت‌ها آنان را در سلول‌های انفرادی محبوس کرده‌اند. این فعالان مدنی و سیاسی که خود سلول انفرادی را تجربه‌کرده و لطمات ناشی از آن را با تمام وجود تحمل نموده‌اند، از شریف‌ترین و صادق‌ترین و حقیقت‌طلب‌ترین رهروان راه آزادی و عدالت‌اند، که اقدام به این عمل شریف و نیکو نموده که گامی مهم در جهت حق‌طلبی و عدالت‌خواهی است.

از منتقدان و معترضان و مخالفان استبداد انتظار می‌رود که از این عزیزان دادخواه حمایت کرده و خواهان پایان دادن به شکنجهٔ سلول انفرادی شوند. تمامی عاملان و آمران اعم از نیروهای امنیتی، مسئولان زندان و دستگاه‌ قضایی در محبوس کردن فعالان سیاسی و مدنی در سلول‌های انفرادی مسئولند و باید پاسخگو باشند.

اما مسئول اصلی خود کامهٔ امروز ایران علی خامنه‌ای است که باید پاسخگو باشد زیرا تمامی این سرکوب‌ها ، ظلم‌ها و فجایع به‌خاطر آن است که او کما فی‌السابق به حکومت مستبدانه، غیر قانونی و غاصبانه و غیر مشروع خود ادامه دهد.

والعاقبه للمتقینDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.