سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سقوط دوباره گذرنامه ایرانی در میان گذرنامه‌های جهان...

سقوط دوباره گذرنامه ایرانی در میان گذرنامه‌های جهان

چکیده :عراق، سوریه، پاکستان، سومالی، یمن، لیبی، نپال، فلسطین، کره شمالی، سودان، کوزوو و لبنان در حد فاصل بین ایران و افغانستان قرار داشته و گذرنامه‌های آنها دارای ارزش کمتری نسبت به ایران...


ایران در جدول شاخص اعتبار گذرنامه کشورهای جهان که نهاد پژوهشی «پاسپورت ایندکس هنلی» آن را منتشر کرده است، در جایگاه نهمین کشور از آخر قرار دارد.

بر اساس گزارش نهاد بریتانیایی هنلی در سال ۲۰۲۰، شهروندان ایران بدون ویزا تنها قادر به سفر کردن به ۴۱ کشور جهان، از جمله ونزوئلا و زیمباوه هستند.

بنگلادش نیز همراه با ایران در نهمین جایگاه این فهرست از آخر قرار دارد.

جایگاه ایران در این جدول، نسبت به گزارش قبلی، دو رده سقوط کرده است. ارزش گذرنامه‌های اریتره، اتیوپی، نیجریه و آنگولا در این گزارش، بالاتر از ایران قرار دارد.

در صدر این فهرست ژاپن قرار گرفته به طوری که شهروندان این کشور می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۱ کشور جهان سفر کنند.

بعد از ژاپن، دو کشور آسیایی دیگر یعنی سنگاپور و کره جنوبی در رده‌های دوم و سوم قرار دارند و شهروندان این دو کشور می‌توانند به ترتیب به ۱۹۰ و ۱۸۹ کشور جهان سفر کنند.

آلمان نیز در رده سوم با کره جنوبی مشترک است و مرزهای ۱۸۹ کشور بدون نیاز به ویزا به روی شهروندان این کشور باز است.

رده چهارم این فهرست به طور مشترک به پاسپورت‌های ایتالیا، فنلاند، اسپانیا و لوکزامبورگ تعلق دارد که صاحبان آنها بدون نیاز به ویزا می‌توانند به ۱۸۸ کشور جهان سفر کنند.

افغانستان با ۹ رده فاصله نسبت به ایران، در قعر این جدول قرار دارد.

عراق، سوریه، پاکستان، سومالی، یمن، لیبی، نپال، فلسطین، کره شمالی، سودان، کوزوو و لبنان در حد فاصل بین ایران و افغانستان قرار داشته و گذرنامه‌های آنها دارای ارزش کمتری نسبت به ایران است.

یکی از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، بازگرداندن احترام به پاسپورت ایرانی بود.

وی از جمله در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خطاب به مردم ایران گفت: «به همه هموطنان قول می‌دهم که افتخارات بزرگان ایرانی که برخی کشورهای همسایه آن را تصاحب کردند برگردانم و احترام پاسپورت ایرانی نیز برگردانده می‌شود.»/ رادیو فرداDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.