سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

مگر چه می‌خواهند؟

چکیده :حال نرگس محمدی بدین اعتراضات مدنی سالیان سال است که عمر در پشت میله‌های زندان می‌فرساید و به جهت مداومت در نماونمود معترض مدنی، فقط زندان نیست. که بسیار محرومیت‌های دیگر را نیز بر او تحمیل...


افشین حکیمیان

این خانواده هیچ‌وقت نمی‌توانند که همگی زیر یک سقف جمع شوند. به قول کیانا، پدر که هست، مادر نیست و در کنجی از زندان اسیر است‌. و مادر هم که باشد، پدر نیست و در عزلت زندان پیر و فرتوت می‌شود.

تقی رحمانی و نرگس محمدی فعالانی هستند از خیل فعالان مدنی و سیاسی این مرزوبوم. تقی رحمانی که بر سیاق ملی-مذهبی‌ها طی طریق می‌کند، بیشینه‌ی عمرش را در راهروهای دادگاه‌ها و یا که در پشت میله‌های زندان سپری کرده است و نرگس محمدی هم به کارزارهایی چون لگام (لغو گام‌به‌گام اعدام) سعی بسیار کرده و می‌کند که گامی برای مدنیت بردارد.

حال نرگس محمدی بدین اعتراضات مدنی سالیان سال است که عمر در پشت میله‌های زندان می‌فرساید و به جهت مداومت در نماونمود معترض مدنی، فقط زندان نیست. که بسیار محرومیت‌های دیگر را نیز بر او تحمیل کرده‌اند.

قریب به سالی است که او را اجازه نمی‌دهند که با فرزندان خود در آن سوی مرزها تماسی حاصل کند، که صدای‌شان را به گوش بشنود، که بده‌وبستان عاطفی کلامی با فرزندان جان به در برده‌اش داشته باشد، که بتواند اندکی مادری کند در حق فرزندان خود، که اندکی از فرزندان خود بوی زندگی را استشمام کند، که کمی بگوید و یاکه بگرید و بخندد به طنین کلام فرزندان قریب در مملکتی بیگانه. به طنین کلام فرسنگ‌ها دور و دیر از چهاردیواری اسارت خود.

ولی مگر همین اندک هم برای نرگس محمدی ممکن می‌شود؟ مگر می‌گذراندش؟ و نرگس را از این حداقل‌های حق یک زندانی هم محروم کرده‌اند. اگرچه سؤال بزرگ‌تر آن است که مگر جای او در زندان است؟ و مگر او چه کاری کرده است جز اعتراض؟ جز نصیحت که از اعدام دست بردارید؟

و مگر رییس قوه‌قضاییه همین دیروز نگفت که حرف معترض را باید شنید، پس این قراروقاعده‌ یک بام و دو هوا برای چیست؟

اگرچه رییسی هم نگفته بود؛ همچنان منطق قانون حکم می‌کرد که جای نرگس محمدی زندان نباشد؛ چه برسد به اینکه او را از حقوق اولیه زندانیان هم محروم کنند./ راهبردDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.