سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

درد دویدن

چکیده :درد کشیدن بخش ناگسستنی ورزش است. اما چرا باید چنین دردی را تحمل کرد و به جای لذت بردن از ورزش، درد کشید؟ پاسخ ساده آن است که به تدریج ورزشکاران می‌آموزند نگاه‌شان را به درد دگرگون کنند. درد همیشه در ورزش حضور دارد، اما ورزشکار دیگر درد را نه درد که گاه لذت می‌بیند. البته نه آنکه به خودآزاری عادت کند و از رنج لذت ببرد، بلکه با قبول درد و دردناک بودن آن، فهمش را از آن ارتقا...


سید حسن اسلامی اردکانی

ورزش همراه با درد است. کمی ورزش را جدی بگیرید و از سطح تفریح آن را بالاتر ببرید تا آشکارا درد را حس کنید. پنج دقیقه دویدن لذت‌بخش است، اما دو ساعت دویدن دردناک. عرض استخر را شنا کردن لذت‌بخش است، حال آنکه ۱۵۰۰ متر پیوسته شنا کردن دردناک. پیاده‌روی ساده لذت‌بخش است، ولی کوهنوردی در ارتفاعات دردناک. حال این سوال پیش می‌آید که چرا به استقبال درد برویم؟

از آنجا که معمولا در پی لذت و گریز از درد هستیم، عقل ظاهرا حکم می‌کند تا زمانی که ضرورتی در کار نباشد، به استقبال درد نرویم. برای درمان دندان‌مان لازم است درد را تحمل کنیم، اما دردی که با دویدن در ارتفاعات به بدن‌مان تحمیل می‌کنیم، دردی است خودخواسته و غیرضروری. با این حال شما اگر به کوهنورد یا دونده‌ای بگویید حاضرید کپسولی را مصرف کنید که همه لذت صعود یا دویدن را در شما پدید می‌آورد بی‌آنکه درد آنها را تحمل کنید یا ترجیح می‌دهید، بدوید و درد بکشید، پاسخ دوم را دریافت خواهید کرد؛ همان‌طور که نیو در فیلم ماتریکس، ترجیح داد کپسول واقعیت را بخورد و از توهم و خوشی خام بگریزد.

درد کشیدن بخش ناگسستنی ورزش است. اما چرا باید چنین دردی را تحمل کرد و به جای لذت بردن از ورزش، درد کشید؟ پاسخ ساده آن است که به تدریج ورزشکاران می‌آموزند نگاه‌شان را به درد دگرگون کنند. درد همیشه در ورزش حضور دارد، اما ورزشکار دیگر درد را نه درد که گاه لذت می‌بیند. البته نه آنکه به خودآزاری عادت کند و از رنج لذت ببرد، بلکه با قبول درد و دردناک بودن آن، فهمش را از آن ارتقا می‌دهد.

کریس کلی، استاد فرااخلاق و نظریه ارزش، در مقاله درد دونده (A Runner’s Pain) به تحلیل درد و پاسخ‌های آن می‌پردازد. نخستین پاسخی که تقریبا به ذهن هر کسی می‌رسد آن است که بگوییم نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود. کسی که عضلات سرشانه نیرومند می‌خواهد باید درد برداشتن وزنه‌های سنگین را تحمل کند، کسی که در پی گسترش ظرفیت تنفسی است، باید درد دویدن را به جان بخرد. از این منظر، درد کشیدن ابزاری است برای رسیدن به سلامتی یا قدرت بدنی. دویدن امروز دردناک است، اما درنهایت ارزشمند. دومین پاسخ آن است که بگوییم، فعالیت ارزشمند و لذت‌بخش ورزشی خود همراه با درد است و درد و لذت دو روی یک سکه هستند و اگر کسی خواستار لذت است باید این رنج را نیز پذیرا باشد، چون در مجموع لذت فعالیتی چون دویدن بیش از درد زانو و ساق و پهلو است. سومین پاسخ آن است که بگوییم بدون درد فضیلتی در کار نخواهد بود. فعالیتی چون دویدن، خود مقدمه کسب فضیلت و داشتن منش خوب است. بدون درد و رنج فضیلتی حاصل نمی‌شود. بدون درد، صبوری و بدون ترس، شجاعت معنا ندارد، لذا دویدن درآمدی است بر فضیلت‌مندی.

چهارمین پاسخ آن است که درد به خودی خود لذت‌بخش است. نه آنکه صرفا ابزاری برای رسیدن به لذت یا فضیلت باشد. درد نوعی خبر است. هنگامی که عضلات چهار سر رانی ورزشکاری به‌شدت درد می‌گیرد، یعنی اتفاقی افتاده است. احتمالا رشته‌های عضلانی پاره شده‌اند یا اسید لاکتیک قابل‌توجهی در آنجا جمع شده است. این حس درد همیشه با ورزشکاران می‌ماند، ولی آنان می‌آموزند تفسیرشان را از آن دگرگون کنند. برای کسی که تازه‌کار است، درد عضلات دوقلو یا زانو، هشدار است، یعنی کافی است و دیگر نباید ادامه داد. حال آنکه برای کسی که عمیقا درگیر فعالیت ورزشی شده است، معنای این درد آن است که رشته‌های عضلات پاره شده‌اند تا دوباره ترمیم و به شکل مناسبی تقویت شوند، لذا این درد، همچنان درد است، اما معنای خوبی دارد. دردها به ما صرفا خبر می‌دهند که اتفاقی در بدن‌مان رخ داده است. این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم این خبرها را جدی بگیریم یا نه، به آنها ترتیب اثر بدهیم یا نه و آنها را خبرهای خوشی بدانیم یا نه.

برای ورزشکاران درد خبررسان است. خبررسان را تنبیه نمی‌کنند. گاه به آن نیز پاداش می‌دهند. درد نشان می‌دهد که بدن دارد خودش را با اراده ورزشکاران همسو می‌کند، گرچه این کار در کوتاه‌مدت برایش دشوار و ناخوشایند باشد.

منبع: اعتمادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.