سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

خودت خودت را چک کن برادر!

چکیده :والله که اگر در عین و عمل این گونه بودیم؛ الان اینجا "مدینه فاضله" بود؛ نه "مدینه فاصله"!.... فاصله از بسیاری پایبندی های اخلاقی و وجدانی که اگر داشتیم، شاهد این اختلاس ها و پولشویی ها و دروغگویی ها و تهمت ها و حق خوری ها نبودیم که متاسفانه هستیم. و شرمنده...


رضا رفیع

بعضی ها انگار باور ندارند که خداوند ناظر بر تمامی رفتار و کردار ماست. و پیش از آن البته ناظر بر پندار و گفتار ما!….

از هرآنچه که در دل ما هم می گذرد و گاه به روی مبارک نمی آوریم یا حتی چیز دیگری را به روی مبارک می آوریم که اصلاً در دل ما و درد دل ما نیست؛ آگاه است. اگر واقعاً در عمل اعتقاد داریم که او سمیع و علیم و بصیر است.

(طنزهای من غالباً بداهه است؛ یعنی در همان لحظه گفتن، شکل می گیرد. و چون برنامه های طنزم نیز عموماً زنده است و من اصلاً کات نمی دهم و برنمی گردم، فلذا گاهی چون تند تند حرف می زنم، ممکن است یک کلمه ای را سهواً چیزی دیگر بگویم.‌ البته استثناست ولی خب پیش می آید. مُدّعا فهم کن پسرجانا!…. مثل الان که خواستم بگویم نفس لوامه، گفتم نفس اماره!…. خودتان اصلاح بفرمایید!)

بعضی از ماها اما انگار اینگونه باور نداریم. و گرنه به اندازه مراقبتی که در برابر دوربین های مداربسته اماکن مختلف داریم و مواظب گفتار و رفتار خود هستیم، در خلوت خود و در برابر حضرت حق نیز همین مراقبت و مواظبت را داشتیم.

والله که اگر در عین و عمل این گونه بودیم؛ الان اینجا “مدینه فاضله” بود؛ نه “مدینه فاصله”!…. فاصله از بسیاری پایبندی های اخلاقی و وجدانی که اگر داشتیم، شاهد این اختلاس ها و پولشویی ها و دروغگویی ها و تهمت ها و حق خوری ها نبودیم که متاسفانه هستیم. و شرمنده هستیم!

باور داشته باشیم که خدا “هوالسمیع” است و “شنود اصلی” در دست اوست که باید از آن ترسید. نه از آن که گوش می ایستد تا از خلوت همسایه چیزی بفهمد. شنود واقعی با خداست. حضرت سعدی هم از این دقیقه اطلاع داشت که در قرن ششم فرمود:
حاجت موری به علم غیب بداند

در بن چاهی به زیر صخره صما

و برای همین نیز از دیگر شنودهای زمینی هراسی نداشت و دایورت می فرمود!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.